Dlouholetý šéfredaktor ABC Vlastimil Toman píše ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 143: „A když mluvím o kreslířích a výtvarnících, měl bych připomenout, že osmým číslem 26. ročníku (1981-1982) se s ábíčkem po mnoha letech rozloučil Pifík. U francouzských kolegů došlo ke změnám, a tak práva na další otiskování pifíka jsme už nezískali. Nahradil ho minikomiks dvojice BAPE s názvem Éda a Béďa. Samozřejmě to nebylo ono, jak si stěžovali čtenáři, ale víc jsme udělat nemohli.
Když listuji starými ročníky, uvědomuji si, že jsem se moc nezmínil o našich povídkových stranách. Už tenkrát se říkalo, že děti málo čtou, a tak jsme se rozhodli, že technikům a přírodovědcům přidáme navíc i trochu beletrie. Publikovala u nás řada začínajících autorů, ale i lidé zkušenější a znalí pera (dnes by se řeklo písíčka). Patřili k nim například František Továrek (příroda a děti), Ludvík Muhlstein (příroda), Lumír Mikulka, Dušan Grombiřík, Alena Lekovská, Alena Bartošiková, Jan Bošina (z kapely Ivana Mládka), Vladimír Mikolášek, Radomír Klabal, Břéťa Boháč, Petr Vychodil (letecké příběhy), Vlado Ríša (později šéfredaktor Ikarie), ale zejména Jaroslav Fencl, o kterém neváhám říct, že byl „Batličkou v ábíčku“. Psal právě tak jako on krátké dobrodružné povídky. Občas jsem také přispěl, abych si odpočinul od psaní scénářů ke komiksům. Přinášeli jsme i překlady cizích autorů a občas se dostalo na pokusy našich čtenářů. Řekl bych, že náš časopis – vzhledem ke svému zaměření udělal kus záslužné práce, když dal prostor především mladým a často začínajícím literátům . Stálo by za to, aby jednou někdo tuhle tvorbu trochu zhodnotil.“
V prvním čísle 26.ročníku začala na zadní straně ABC vycházet KRONIKA STRÁŽCŮ. Komiks o pionýrské družině STRÁŽCI se nikdy neubrání srovnávání s RYCHLÝMI ŠÍPY. Po grafické stránce se jistě může František Kobík srovnávat s Marko Čermákem, což u předchozí kreslířky STÁŽCŮ, Libuše Kovaříkové, šlo obtížněji.
Mimo STRÁŽCŮ vycházel ve 26.ročníku nový seriál zcela jiného ražení – SLAVNÉ VRAKY. Olga Bezděková a Milan Krejčí se v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.díl, na 38 straně o něm zmiňují takto: „Šestadvacátý ročník v příloze ABC déčka zahájil otiskování historicko-vzdělávacího seriálu Slavné vraky (1981-82) z pera Heleny Kholové, kresleného Vladimírem Perglerem. Příběhy s tematikou z podmořské archeologie přinesly poutavé vypravování o zachraňování pokladů antické kultury. Některé epizody barevného seriálu nesly vlastní název a shrnutí předchozího děje. Text byl umístěn v bublinkách. Příběhy se nejednou odehrávají ve dvou rovinách – v době, kdy lodě s bohatým nákladem brázdily moře – a v době, kdy jejich vrak po staletích potápěči vyzdvihovali a nacházeli tak stopy po slavné minulosti. Seriál je zakončen historií dvou potopených slavných španělských galeon, Tolosy a Guadaloupe, které vydávají svědectví o své době. Celý seriál vyšel opět v Zimním ABC speciálu 1987, věnovaném pokladům oceánů. Na rozdíl od předešlé verze byl text někdy pozměněn, upraven a rozšířen. Co se týče obrázků, i zde došlo někdy k překreslení, změně perspektivy apod. Dole pod obrázky defilovaly i nákresy různých antických nádob, plavidel aj.
Navíc ABC zimní speciál 1987 obsahoval dobrodružný jedenáctistránkový seriál Stříbrná Galeona (H. Kholová, M. Víšek), který se odehrával v 17. století na pobřeží divoké Severní Ameriky.
Seriálové sondy do problematiky podmořských výzkumů přispěly k poznatku, že moře pro nás uchovalo daleko víc dokladů o minulosti než proměnlivá a hustě osídlená zem.“
Dnes archivujeme téměř kompletní 26.ročník ABC (1981-82) – chybí digitalizovat jen čísla 2 a 8. Snad se najde brzy někdo z návštěvníků tohoto webu, komu se to podaří a poskytne je do našeho největšího archivu digitalizovaných číslel starých dětských časopisů.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:
Chybějící čísla 26.ročníku ABC: 2,7,8,14,17 a 22 už netřeba digitalizovat. Poslal je obratem Hozd. Díky. Tato čísla + článeček příležitostně připravím k doplnění stávajícího archivu.