Tři čísla z počátků "časopisu" KARAVANA – 1967

Dnes je na detske-casopisy.cz prvně archivován titul KARAVANA. Nepominutelné periodikum, které přinášelo „skvosty“ klukovského dobrodružného čtení. Pro archiv detske-casopisy.cz digitalizoval 3 čísla  KARAVANY z roku 1967 Petr K. – patří mu veliké díky.

KARAVANA je jedním z titulů, který není klasickým dětským časopisem, ale přesto na tento web patří.  V době socialismu se tyto sešity snažily navázat na stále živou tradici RODOKAPSŮ a ROZRUCHŮ.  Dle mého se to podařilo. Náklad 100 000 výtisků (v případě 4 čísla „jen“ 80 000 výtisků) rozhodně nelze považovat za neúspěch.

Tato sešitová edice dobrodružné literatury vycházela v letech 1967–1992. Celkově bylo vydáno 246 čísel! V posledních dvou letech své existence měla KARAVANA konkurenci v edici DÁLKY (ale té vyšlo „jen“ 40 čísel) i RODOKAPSu, který se snažil navázat na předválčnou a válečnou tradici srejnojmenného titulu.

Sešity KARAVANA se v prvních letech držely modelu: lidová pořizovací cena (zprvu 6 Kčs, později 7 Kčs), poutavá obálka, druhá strana je zpravidla věnována seznámení s autorem, kvalitní dobrodružný příběh, další povídka či román na pokračování (jako první zde vycházela Foglarova Chata v Jezerní kotlině), popularizační článek (zpravidla k tématu) a barevně „atlasově“ vyvedená zadní strana (erby, lodě, živočichové, obrazy, obálky knih, …).

Kliknutím na obálku si stáhneš (jako registrovaný uživatel tohoto webu) všechny strany sešitu KARAVANA uložené do jednoho souboru PDF. V tomto souboru lze i relativně spolehlivě vyhledávat dle textu:

KARAVANA_02_(1967)_Hrdinny_Kapitan_Korkoran

KARAVANA_03_(1967)_Hadi_ostrov

KARAVANA_04_(1967)_Zlato_na_Espanole

 

 

One thought on “Tři čísla z počátků "časopisu" KARAVANA – 1967

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *