18. 7. 2024

Jak se stát registrovaným uživatelem (přispěvatelem) tohoto webu

Registrovanými uživateli (přispěvateli) tohoto webu mohou být pouze ti, kteří se zapojí do projektu digitalizace starých dětských časopisů pro naši společnou knihovnu. Jen tak se na dobrovolnické bázi, za pomoci nadšenců a fandů podaři digitalizovat ty časopisy, na které se ještě pořád nedostalo.

Jen orientačně uvádím, že na tomto webu šlo k 7/2014 číst asi 1500 čísel z cca 35 časopiseckých titulů, k 1/2017 to bylo 5730 čísel ze 123 titulů, k 10/2018 to bylo už minimálně 7305 čísel ze 186 titulů, k 11/2019 to je je 8700 čísel z 220 titulů, k 5/2021 11330 čísel z 272 titulů a k 1/2024 14128 čísel z 333 titulů. Téměř každý druhý den nějaké číslo časopisu do našeho archivu – knihovny přibude.

Aktuální seznam titulů vložených do knihovny  je zde >>> a v časopisech doposud nevložených na web do knihovny máme více než 10 000 čísel, které čekají na ruční kontrolu duplicity, případnou opravu, … (seznam těchto čísel neexistuje, protože se téměř každý den mění, stejně tak jako neexistuje seznam čísel, které nemáme digitalizované – především proto, že o existenci některých titulů i po těch letech pořád ještě nevíme).

tablet časopisy 2

Chceš-li se ke stávajícím 300 registrovaným přispěvatelům tohoto projektu připojit i ty:

 • nabídni ke společnému sdílení svoji sbírku skenovaných čísel časopisů (nemáš-li je čti >>> – uznány budou skeny časopisů, které zde ještě nejsou vyvěšeny (abychom zabránili tomu, že se budou nabízet skeny duplicitě) a ty, které jsou na webu volně k dispozici (jako například http://www.milujte.se/, http://casopisy.skaut.cz/skauting/, http://www.xabc.cz/01 atd). Pokud nemáš žádný časopis k dispozici, nepodaří se ti jej sehnat v antikvaritu,…  a chceš spolupracovat dlouhodobě, můžeme některý z doposud nedigitalizovaných časopisů zapůjčit.
 • registruj se  – pošli mail na editor@detske-casopisy.cz + digitalizovaná čísla přes uschovna.cz.  Administrátor webu na základě předchozího bodu zkontroluje zaslaná digitalizovaná čísla (duplicita, splnění všech 11 bodů, …), při splnění podmínek registraci provede a potvrdí zpět mailem

Po obdržení přístupových údajů bude možno kdykoliv stahovat a číst časopisy přímo z menu KNIHOVNA (bez náhledů titulních stran). Stahovat čísla lze i ze SOUBORNÉHO KATALOGU SDČ“ s náhledy titulních stran.

UPOZORŇUJEME naše příznivce a spolupracovníky, že svobodný přístup do knihovny – archivu máte garantován po dobu jednoho roku od dodání posledního čísla, které správci projektu akceptovali. Cílem tohoto omezení je udržet tým „živých“ spolupracovníků a znesnadnit nezasloužené sdílení přístupu k archivu. Pokud nebudete posílat digitalizovaná čísla pravidelně, vždy ke zprávě připište „upravit expiraci přístupu“.

Nezasílejte reklamní, módní časopisy ani časopisy s obsahem nevhodným pro děti a mládež! Neposílej časopisy JUNÁK, ČTYŘLÍSTEK  a ABCty máme téměř kompletní, nebo na jejich kompletaci už někdo se spolupracovníků tohoto projektu pracuje (nechceme zbytečně dublovat práci).

Při skenování a převodu časopisu do PDF dodrž důsledně VŠECHNA pravidla čti zde >>>

Pokud si myslíš, že nemáš co nabídnout, čti >>>

 

 

 

124 thoughts on “Jak se stát registrovaným uživatelem (přispěvatelem) tohoto webu

 1. První číslo první ročník 19.prosince 1945…..KRASNE ZACHOVALÉ ČISLO.Uplně první MATEŘIDOUŠKA co vyšla v ČR.
  ……….NA PRODEJ………
  DEKUJI .ODPOWED NA E.MAIL .

  1. Dobrý den, měla bych zájem odkoupit Vaše staré časopisy Mateřídouška. Můžete mi udělat nabídku? Děkuji.

  2. web pro 200 lidí… prohlédnout dané čísla časopisů se nedají.. a pokud není čím přispět tak nic… no toto…

 2. spousta knih od 1750. ,časopisu od 1834,zachovalé ,pohadky,tiskopisy,casopisy.romany.noty…krasně skladované NEPOŠKOZENÉ..

  1. Dobrý den,
   mohla bych se zeptat zda máte nějaké čísla časopisů z roku 1938? Konkretně z měsíce dubna.
   Děkuji
   Kolářová

  2. sháním předválečné časopisy Junák a ten ročník Malého hlasatele, kde začal psát Jestřáb skautskou bobří hráz.

   1. Dobrý den, mám časopis Junák rok 1946,1947 nějaké číslo schází má někdo zájem? Nejsou top stavu. Také nějaké ABC je tam vše co patří, skládačka na motorkáru, letadla a jiné.

 3. Zdravím všechny.
  Měl bych zájem se zde zaregistrovat ,jestli je to možné.
  Mám seznam ABC co mám doma(asi 1000-1200 kusů(něco i vícekrát) -poslední hrubé sčítání 2009)
  a seznam naskenovaných ABC -něco jsou mé skeny ale většina je posbíraná na netu.Jsem velmi časově vytížen a většinu roku mimo republiku takže moc nestíhám skenovat.Dávám dohromady ročníky ABC jak ve skenu ,tak fyzicky .Je to vzpomínka na mé mládí.Začínal jsem s ním v roce 1969-je to taky trošku nostalgie.Jestli někdo chce seznamy vidět,tak ať napíše email sem.Jsem schopen naskenovat na požádání v podstatě cokoli z mého archivu,ale nejsem pořád doma ,takže se zpožděním.Bohužel nic z mého archivu není na prodej.Najdou se i části čísel nebo cca 600 úplných modelů,nebo jen jejich částí (K doplnění naskenovaných neúplných čísel).V seznamu nejsou uvedeny speciály.

  1. Dobrý den,

   chtel jsem se zeptat, odkud jste, protoze ja z Prahy a jsem schopen s digitalizaci ABC pomoci, mam pomerne velke digitalizacni studio a tam to jde smahem (mame knizni, foto a vysokorychlostni dokumentacni). Davam dohromady vsechna cisla ABC v elektronicke podobe, ale mnohdy se spatne hledaji kvalitni vstupni tisky. Ozvete se. Kůta

   1. Pro Josefa Kúta.
    Pokud budete chtít nějaká čísla ,která nemáte k digitalizaci ,tak dejte vědět sem(pokud je budu mít a budou komplet) .Nemám problém je půjčit.Budu doma v Čechách tento víkend 13-15.6.Bydlím taky v Praze (4).Mám velmi málo času a nejsem skoro vůbec v Čechách.Mám i nějaké speciály

  2. Dobry den, potreboval bych sken ABC cislo 11, rocnik 19. Je tam navod na pedipulator. Mohl byste mi jej zaslat? Dekuji predem.

   1. Zcela určitě NE. Ale můžete se stát registrovaným členem tohoto webu (spolupracovníkem našeho projektu dobrovolné digitalizace starých dětských časopisů)a získat přístup do našeho společného archivu – aktuálce 6862 čísel.

     1. Snažím se odpovídat na všechny normální maily, které dorazí.

     2. Aby se tu nestrhla zbytečná diskuse, tak upřesňuji, že už s panem řetitelem komunikujeme mailem napřímo. Mimo jiné se vysvětlilo, že poslal mail na nesprávnou adresu.

 4. Dobrý den,
  Oceňuji práci, kterou si se zpřístupněním starších periodik určených dětem a mládeži dáváte. Bohužel nejsem odborník na informační technologie, ale protože jsem se dvacet let podílela na projektech reformátování (tj. i digitalizace) dokumentů, zajímalo by mne, jak máte vyřešeno zálohování naskenovaných obrazových dat, jejich organizaci (budou přibývat a pak už si nevystačíte s jednoduchým naskenováním a uložením ve formátu pdf), jak hledání v souborech, jestli výhledově počítáte s nutností migrace a emulace dat, k níž nezbytně v budoucnosti dojde

  1. Zálohování digitalizovaného archivu PDF je v tuto chvíli řešeno pravidelným zálohováním webu poskytovalem webhostingu a mimo to i na serveru mého zaměstnavatele (s jeho svolením). Hledání na webu detske-casopisy.cz je vyřešeno relativně dobře (v pravém sloupci nahoře – „vyhledat na webu„, podle „štítků“ v pravém sloupci – názvů a rubrik + mapy stránek), ale vyhledávání přímo v archivovaných PDF souborech zatím nelze jinak než daný soubor otevřít a v něm podle textu hledat. Což je z dlouhodobého hlediska neúnosné. A tak průběžně testuji různé nádstavby pro tento web, které by umožňovaly vyhledávat napříč všemi archivovanými PDF – zatím jsem nenarazil na nic vhodného, co v praxi skutečně czguje.

 5. Já vám chci pomoci. Na půdě v Jeseníku by měla být spousta starých časopisů ABC mladých techniků a přírodovědců.
  Na vašich stránkách si mi ale nedaří vytvořit účet.

  1. Na těchto stránkách může váš účet vytvořit pouze administrátor – po té, co pošlete źe svého mailu alespoň jedno jediné číslo časopisu, který zde ještě není archivován.

    1. Čísla časopisů uložená v PDF je možno zaheslovaná uložit například na ULOZTO.CZ a odkaz s heslem poslat na adresu drabek(zavinac)lachim.cz
     Nebo poslat PDF soubory na stejnou adresu přes USCHOVNA.CZ

 6. ořež pečlivě všechny strany tak + dodrž správnou orientaci všech stran

  Jak provést pečlivé ořezání metodou TAK + ???????

 7. Dazul napsal:
  14.7.2014 (09:21)

  Na těchto stránkách může váš účet vytvořit pouze administrátor – po té, co pošlete źe svého mailu alespoň jedno jediné číslo časopisu, který zde ještě není archivován.

  OK ale nedari se mi zde najit jasny seznam co mate a co ne.Rad bych poslal sken ale co jeste nemate?
  MH

 8. dobry den,
  velmi rad by som sa stal registrovany uzivatel vasho webu, bohuzial nemam ziadnu moznost zaslat scany starych cisel. zijem v kanade a skutocne to nejde. neuvazovali ste i o inej moznosti ako sa stat uzivatelom? napriklad zaplatenim clenskeho? (je mozne ze tato moznost uz existuje a ja som ju prehliadol).
  dakujem.
  s pozdravom robert c.

 9. Podmínka zaslání alespoň jednoho jediného čísla starého dětského časopisu je, bohužel, nepřekročitelná. Dokud to jen trochu půjde, rád bych tento projekt detske-casopisy.cz udržel na čistě dobrovolnické práci – tedy i bez jakýchkoliv finančních či registračních příspěvků.

  1. Někdo možnost prostě nemá a členský poplatek může být řešením. Je škoda mít fajn projekt a nechat ho jen pro pár horních. Nemá smysl obcházet antikvariáty ve snaze shánět něco, co na netu ještě nemáte.
   Praktičtější je nějakým způsobem zvýhodnit lidi za přispívání potom.

  1. Mám doma nějaké ročníky Mladého Hlasatele. Ale také nevidím žádnou možnost registrace.

    1. Přesně, tohle ten zkurvysyn udělal před lety se mnou.Já se sral se skenováním a kdoví co a ten zmrd mi napsal, že už to má.

 10. Už jsem pochopil postup, nejdříve naskenovat nějaký, ještě nezveřejněný časopis,a pak poslat žádost na email spolu s novým skenem na email. Co když nic starého nemám, žádný časopis pro děti,ale mám dětské knihy v PDF?

 11. Knihy zatím nedigitalizujeme – vyjma těch, které vycházely jako příloha časopisů. A taky RODOKAPSY, ROZRUCHY, DÁLKY, STATEČNÁ SRDCE, KARAVANY, …. – tedy „sešitové“ edice, které vycházely pravidelně.

 12. Zdravím, sháním hru, která vyšla v ABC někdy v letech 1970-1980. Přesně bohužel nevím, ale vím, že to byla geniální desková hra (jen se vytrhnul prostřední dvoulist z Abíčka) a vystříhaly se tančíky a letadýlka. Hra se odehrávala na torto dvoulistu a jezdilo se po polích ve tvaru plástve.
  Bohužel nevím jak se přesně jmenovala (asi Tanky ) a kdy přesně v ABC vyšla.
  Pokud by jí náhodou někdo měl, jsem ochoten zaplatit.
  Tomas ( tosla64@seznam .cz)

  1. Někde na půdě ji mám. Pamatuju si na ni z dětství. Zkusím najít. Ale ne přes tento server. Nebudu nikomu dělat vola. Napište mi mail.

  2. Dobrý den, zaslal jsem vám k registraci naskenované abc (4/2015), ale všiml jsem si že na webu píšete, že abc již nepotřebujete a že na nich pracuje již někdo na ně zaměřený (v knihovně jsem zmiňované číslo ovšem nenašel a ročníky od 2014+ nejsou kompletní). Je mi jasné že máte dost práce i mimo tento projekt a že nejspíš můžete nějakou korespondenci přehlédnout, samotná zásilka je pořád uložená do 19.9. Kdybyste již zmíněné číslo měli, mohu vám naskenovat tyto starší časopisy: modelář (80.léta, několik čísel cca 20-30), Amatérské rádio časopis pro elektroniku a amatérské vysílání, (ročník 35, číslo 11, rok 1986), Československá fotografie (ročníky z 80.let taktéž cca 20-30 čísel). Časopisy mám uschované na půdě u prarodičů, pokud by byl zájem z vaší strany, či by bylo potřeba upřesnit jaká čísla mám a která byste potřebovali, tak se vám ozvu. Zmíněné časopisy jsem zároveň nenašel ve vaší knihovně, a tak kdyby bylo možno, mohl bych je všechny naskenovat a podílet se dlouhodobě.

   Předem děkuji za odpověď a vaší práci na tomto projektu.

 13. mám sešity edice statečná srdce,skaut junák69.70,rodokapsy,mladý čtenář 38,39, tramp a podobné.skenr vlastním

 14. Edici STATEČNÁ SRDCE ještě na webu nemáme – pokud by se vám podařilo digitalizovat Nejdřív já, Hoši z Modré zátoky, Jerry z ostrovů, Ztraceni v pustině, … byl by to přínos pro detske-casopisy.cz

 15. Mám ročník Pionýr 1965/66, mimo prvního listu (ten chudáček nevydržel, snad ho někde najdeme, aby byl ročník úplně kompletní).
  Je to od září 1965 do srpna 1966 – to jsem chodila do první třídy 🙂

  Pokud to už někdo skenoval, tak mi prosím řekněte.

  S pozdravem

  Jitka Podráská

  1. Vážený uživateli „Dazul“,

   byl bych velice rád, pokud bychom mohli czgování této sběratelské stránky vyřešit nějakým oboustranně přijatelným způsobem, takže se ještě jednou připomínám s žádostí o zřízení přístupu. Velice rád vám poskytnu právní konzultaci, jak se vypořádat s autorskými právy u starších tisků časopisů. ale nelze se schovávat a myslet si, že to vyřeší „anonymní prostředí“ na internetu.

   S pozdravem

   Václav Mach
   výkonný ředitel
   Unie vydavatelů

   V případě nekomunikování budu muset zvolit jiný postup.

 16. Všetko najlepšie do Nového roku, tomuto veľkolepému projektu, veľa, veľa nových, dosiaľ nezdigitalizovaných časopisov,
  želá Ivan

 17. Vyhledán chybějící časopis, poctivě nascanován, ořezán, přejmenována každá stránka, nakopírováno do prezentace, vše v pdf. A proč? aby se člověk dozvěděl, že uplně k ničemu. Časopis najednou již existuje, každá poctivě ořezaná strana je údajně špatně ořezaná, nepojmenovaná.. Že jsem přetáhl objem? Ale no tak..
  Pokud někdo neví co s časem a baví ho scanovat a drbat se v programech a dělat někomu vola, pak je tato stránka správná volba..

 18. Dobrý den všem.
  Náhodou jsem narazil na tyto stránky, kde by mohlo být i něco zajímavého pro mě, ale nemám tušení, jestli něco takového vyšlo či nikoliv. A tak se na vás obracím s dotazem.
  Momentálně jsem začal pracovat na něčem, čemu pracovně říkám projekt Lajka. Výsledkem by měla být kolekce vhodná pro uspořádání výstavy týkající se sovětského projektu psích kosmonautů. Kolekce by se měla týkat nějakých modelů od raket po spí skafandry, dobových fotografií, umění – obrazy, literatura. A bylo by super, pokud vše vyjde a výstava se uskuteční, kdyby se tam objevily i dobové články z novin a časopisů.
  Předpokládám, že nějaké články by se mohli nacházet i dětských časopisech. První ve vesmíru byla Lajka, takže nějaký článek by mohl být někdy po 3.11 1957, možná že se psalo i o Bělce a Strelce, které letěly 19,8 1960. Nevíte někdo o nějakém článku, jestli vyšel ? Byl bych velmi vděčný za jakoukoliv informaci. Když už nic jiného, pak ti chudáci psi si zaslouží si na ně vzpomenout.
  Děkuji

 19. Prosím, prosím, prosím. Nemám šanci získat registraci, zato mám vekou prosbu. V jednom z čísel (bohužel nevím konkrétně)Ohníčku ročníku 26 je v rubrice Z redakční ponožky žížaly Sámošky uveřejněn vtip o kamenném uhlí s podpisem Lenka Fiebigerová. Moc bych toto jediné číslo potřebovala alespoň naskenované. Mělo by to být překvapení k blízkému srazu spolužáků po 40 letech. Máte-li někdo přístup a dobrou vůli, ozvěte se zde. Jste jediní, kdo může pomoci. A znáte to, když je někdo jediný, tak musí…
  Děkuji

  1. Tak váš „vtip“ jsem skutečně našel v Ohníčku ročník 26 číslo 20 a to v uvedené rubrice.
   Zdravím
   Hozd

   1. Skvělá zpráva,za kterou moc děkuji. Po tolika letech uč člověk skoro váhá, že se některé věci opravdu udály.
    Máte možnost mi tohle číslo, nebo třeba jen onu stránku (třeba jen ofocenou z PC)poslat na mail?
    l.karska@seznam.cz
    Děkuji

 20. Dobrý den,
  poptávám se ohledně stezky v 80 letech,kdy tam
  byl článek o pionýrském táboře ,,Od pazourku ke hvězdám“ ..tuším..(název táboru by měl být snad i na titulní stránce), a já tam mám dvě fotografie. Přesný rok nepamatuji, protože jsem jezdil na tento tábor každý rok asi 1984-1988. moooooc děkuji Vašina

 21. Mám z dětství kompletní (kromě prvního a posledního svazku) svázané ročníky Sedmičky pionýrů od r. 1972 (začíná číslem 14) až do r. 1980 (končí číslem 34) mohl bych čísla, která Vám chybí postupně oskenovat a poslat. Abych z toho ale něco nedělal zbytečně, tak bych se potřeboval ujistit, že opravdu ročníky 7,9,11,12 a část 13.(všechny příběhy o Asterixovi), které nejsou uvedeny ve Vašem archivu, určitě nemáte zatím k dispozici a nechystáte se je uveřejnit na www stránkách. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

 22. Zdravím. Rád by som sa opýtal, či je možné zaregistrovať sa aj za finančný príspevok na prevádzku vášho webu? Koľko by stála registrácia na pol roka alebo na rok? Akceptujete platby na bankový účet alebo Paypal? Dík.

 23. Projekt detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může czgovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež. Proto vytrvale odmítám neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Jsem hrdý na to, že tento projekt může stále czgovat nekomerčně. Omlouvám se, nevím jak to napsat co nejméně konfliktně, ale – nechci dělat vyjímku ve zpřítupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných číslel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“. Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chci pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chci jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechci je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat.

  1. Ospravedlňujem sa, ak som vás mojou otázkou nejako urazil, iba viem, že aj nekomerčné stránky musia obyčajne za ich prevádzku platiť vlastníkom serverov, poplatky internetovým providerom a tak podobne, ak sa nefinancujú reklamou a finančné dary neziskoým webom z nich ešte nemusia robiť komerčný projekt. Osobne si myslím, že so staršími časopismi by sa mali možnosť oboznámiť aj širšia verejnosť, hlavne mladšie generácie, ktoré sa k nim nemali možnosť dostať. Ale je to samozrejme vaša vec.

   1. Až teraz som si všimol, že vlastne využívate reklamné bannery. V takom prípade sa nedá hovoriť o nekomerčnom projekte. Rovnako pochybujem, že by „© 2016 Staré časopisy pro děti a mládež v souvislostech“ bol naozaj registrovaným copyrightom.

    1. Ano, reklamní banner využíváme – je to reciproční záležitost za dlouhodobé nezištné využívání hostingu pro detske-casopisy.cz. Nicméně další hosting není potřeba. Nezbytně nejnutnější výdaje tohoto projektu jsou tímto pokryty. Netřeba další „finanční“ podpory. Věřím tomu, že i takto koncipovný projet (který by ve státní sféře stál miliony) může být realizován pouze díky nadšení lidí, kteří to nedělají pro peníze.

 24. Je někde dokumentována legálnost tohoto počínání? Nerad bych naskenoval staré VTM, co mám doma, a stal se tak (spolu)pachatelem porušení autorských práv?

  1. Velmi stručně: Nakousl jste problém na který neumím jednoznačně odpovědět. S přihlédnutím, že žijeme ve státě, kde je „diplomaticky řečeno“ předvídatelnost rozhodování na základě srozumitelného práva, velmi diskutabilní, jednoznačnou odpověď („dokumentování legálnosti tohoto počínání“) může dát asi jen Nejvyšší soud ČR – chápu-li jako laik správně czgování „spravedlnosti“ u nás. Vyjádření právníků se kterými jsem spuštění tohoto nonprofit projektu obecně konzultoval nebylo jednoznačné. Ale protože digitalizované časopisy nejsou veřejně přístupné, přístup k časopisům nezpoplatňuji ani nijak komerčně nevyužívám, některé tituly do archivu poskytli lidé z redakcí časopisů, …. projekt jsem s vědomím existence rizika právních tahanic spustil. Domnívám se, že svým počínáním zákon neporušuju a ani porušovat nehodlám. Každý, kdo se do projektu zapojí je svým „spolupachatelstvím“ motivován k tomu, aby dodržoval pravidlo – (komerčně i nekomerčně) nešířit digitalizované časopisy z archivu na detske-casopisy.cz

   1. Dobrý den, obávám se, že právně postihnutelné z hlediska uplatňování autorského zákona to bohužel je – pokud vím, tak dílo je volné až po 70 letech od smrti autora, pokud na jeho dílo neuplatňují autorská práva jeho dědicové nebo není dílo vázané nějakou speciální smlouvou k zastupující agentuře – agenturou literátů bývá Dilia, ale mě samotného by zajímalo, zda existuje někde nějaký seznam volných autorů (Čapek, Vančura, Neruda …), kteří se mohou vydávat. U Julia Verneho je to tak, že sice on je volný, ale nejsou volné překlady, podléhající autorskému právu. Jedinou výjimkou z autorského zákona (tak, jak to chápete Vy) je výjimka pro zdravotně postižené, kteří si smějí skenovat texty, knihy pro vlastní potřebu, případně jim je může bez zisku digitalizovat nějaká nezisková organizace – školy (Univerzity), organizace nevidomých a nebo specializované knihovny pro nevidomé … Takže pokud by se našel nějaký autor článku, který by Vás chtěl žalovat, tak šanci má. Mně by ovšem zajímalo, kdo bude moci využívat kromě registrovaných a to na rok (podle toho, co tu čtu) texty časopisů – jaký je cíl tohoto snažení? Pomoc jsem nabídl … ač si jsem vědom těchto rizik, a proto mě to zajímá. Děkuji za odpověď.

 25. Možná bychom mohli všichni svorně podporovat ve volbách pirátskou stranu, která pokud vím, tak má ve svém programu, zjednodušení autorského práva, jeho větší změkčení – stejně, víte, koho z profanovaných politiků volit?

 26. Děláte vynikající práci, ale dnešní děti se k těmto skvělým časopisům většinou nedostanou, protože jejich rodiče nemají co nabídnout. N.

  1. Pokud rodiče sami nemají vlastní časopisy k digitalizaci, nabízím, že jim ZAPŮJČÍM (většinou předválečný nebo poválečný a svázaný) časopis, který jim zašlu poštou. Mohou jej v klidu digitalizovat podle pravidel uvedených na tomto webu, pak mi časopis pošlou zpět a já jim rád zřídím přístup. Kde je vůle, tam je i cesta. : -)

 27. Dobrý den, potřebuji se pomoci starých Trampů dostat na nějaké noty s trampskou písní. Bylo mi poraděno jak. Tak jsem se registroval. Snad to bude takto dobré.
  Děkuji moc. Ž.K.

  1. Zatím od vás nedorazil žádný (doposud nedigitalizovaný) dětký časopis (viz výše uvedených 7 bodů pro zpracování)- nesplnil jste tedy podmínku pro registraci.

 28. Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, jestli máte digitalizovaný časopis Brouček.
  Mám nějaké čísla a rád bych se pustil do jejich skenování.
  Děkuji.
  Pěkný den přeje Tubajtanaj.

 29. Dobry den,
  v roku 1957 som este ako ziak zakladnej skoly mal moznost kupovat si a citat casopis VTM 57. Teraz po rokoch by som si rad znovu precital stare rocniky tohto casopisu. Je nejaka moznost si ich citat aj bez stahovania ? Ak to mozne nie je , ako Vam teda pomoct aby som ziskal clenstvo (som schopny urobit prevody do PDF, ale komunikacia by musela byt elektronicka, lebo som zo Slovenska)

  1. Aktuální seznam archivovaných časopisů je na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/archivovane-cisla-casopisu/
   Pošlete alespoň jedno jediné chybějící (mimo JUNÁKA a ABC – ty máme téměř kompletní – před skenováním mi raději napište – nějaký časopis nám dorazí párkrát do týdne) číslo v PDF (dle 7 pravidel na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/) a já vám rád zřídím přístup.
   Není potřeba mít ucelenou sbírku. Kouzlo tohoto projektu je v tom, že jeden ročník kompletuje nezávisle na sobě třeba i několik let více spolupracovníků tohoto projektu. Nikam nespěcháme. Tohle je běh na dlouhou trať.
   Pokud nemáte časopisy ke skenování, zkuste alespoň vyhledat některé z chybějících čísel na některém z úložišť (ebookforum.sk, ulozto.cz, …), kde se dají některé digitalizované časopisy stáhnout (a upravit – ořez, velikost, OCR, …). Jestliže se vám nepodaří tímto způsobem nic chybějícího sehnat, připomeňte se za pár dnů – možná už budeme mít nějaké skenované časopisy, které bychom vám mohli poskytnout k úpravě a převodu do PDF. Nebo vám mohu zapůjčit (zaslat poštou) nějaký (svázaný) časopis k digitalizaci.
   Projekt detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může czgovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež. Proto vytrvale odmítáme neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Omlouváme se, nevím jak to napsat co nejméně konfliktně, ale – nechceme dělat vyjímku ve zpřítupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných číslel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“ ☺ Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chceme pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chceme jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechceme je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat.

 30. V sedmičce pionýrů vyšla zmínka ó přípravě filmu hvězdná brána nevíte někdo v kterém čísle a ročníku to bylo? Myslím si že to bylo asi kolem roku1974 plus-minus. Děkuji za pomoc.

 31. Mám sice dost časopisů, ale bohužel je mám svázané. Nevím jak by bylo možno je dobře skenovat. Dříve se rychle vázalo se zářezem, takže časopisy nelze úplně čistě naskenovat. Mám dosti časopisů ABC,Sedmička, Pionýrská stezka, Pionýr, ABC speciál, tramp z roku 1969,70 a pochopitelně Mladý hlasatel, Vpřed a Junák. Taky bych se rád dostal na Vaše stránky neboť mi některá čísla Pionýrů 1964-1965 chybí a dalších časopisů chybí. Musím se pořádně podívat čím bych Vám mohl pomoci. Předem děkuji za odpověď. Běloubek Josef

  1. Pěkný den,

   takové časopisy se skenují na skenerech, které jsou pro to speciálně navržené, takzvané „V“ skenery. Písmenko V symbolizuje dvě skleněné desky, svazek se tedy neničí rozevřením na 180 st., ale jen částečně pootevře.

   Nevím přesně, co znamená „vázat na zářez“, pokud myslíte https://goo.gl/9cVSCV není to překážka.

   Dají se nalézt jak v knihovnách, tak jaky DYI návod na Youtube, kde sice digitalizace není tak dokonalá (kvůli rozlišení čipů), ale zato se zařízení skládá z běžně dostupných výprodejových digitálních fotoaparátů je to použitelné (asi nikdo z nás nenainvestuje do posledních Canonů s čipem 52 Mpixelů a kvalitní optiky, leda bychom si zřídili samizdatovou jednotku společně 😉 ) Pro kutily skvělá zábava 😉

   Největším nepřítelem digitalizace, pokud jde o vazbu, je asi vazba těsná, kdy jsou ve hřbetu listy tak svázané, že prakticky není vidět několik sloupečků textu, mizí okraj… tam nebývá pomoci jiné než rozvolnit nebo hledat duplicitní svazek a rozřezat na listy.

   Zdraví
   sweetree

 32. Hm,já nemám co nabídnout a tak to musím oželet.Hold se nedá nic dělat!Zdravím F P

  1. hm, Fratišku, kde je vůle, tam je cesta… 😉 Musel byste být v posledním tažení, abyste neměl co nabídnout; Protože se zdá, že na internet se nějak dostanete… tak to s Vámi nebude tak zlé… Co založit při nějaké škole aktivitu „prohledejte papír, než ho strčíte do sběru“ 😉 a pak jim ukázat, jak ten časák dopadl skvěle, nebo zapojit děcka (vnuci, děti, kroužková, oddílová…) a prošmejdit na chalupách podkroví, střechy… JEDEN časopis, který chybí, za rok… i s tou digitalizací jsme ochotni pomoci… A sem patří odkaz na prvou větu mé odpovědi Vám 😉

  1. Mám ke zveřejnění všech 10 ročníků časopisu Srdíčko, dvacátá léta minulého století

 33. Dobrý den,
  v roce cca 1965 – 1966 byl se mnou v časopise Pionýr uveřejněn rozhovor doplněný fotkami. Rád bych tento časpis vlastnil a nebo alespoň jeho kopii.
  Za jakých okloností je možné Vaše časopisy prohlédnout?
  Děkuji za jakoukoli odpověď, Čermák.

  1. Odpovídám pořád stejně (jako například 10.11.2017):
   Aktuální seznam archivovaných časopisů je na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/archivovane-cisla-casopisu/
   Pošlete alespoň jedno jediné chybějící (mimo JUNÁKA a ABC – ty máme téměř kompletní – před skenováním mi raději napište – nějaký časopis nám dorazí párkrát do týdne) číslo v PDF (dle všech 7 pravidel na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/) a já vám rád zřídím přístup.
   Není potřeba mít ucelenou sbírku. Kouzlo tohoto projektu je v tom, že jeden ročník kompletuje nezávisle na sobě třeba i několik let více spolupracovníků tohoto projektu. Nikam nespěcháme. Tohle je běh na dlouhou trať.
   Pokud nemáte časopisy ke skenování, zkuste alespoň vyhledat některé z chybějících čísel na některém z úložišť (ebookforum.sk, ulozto.cz, …), kde se dají některé digitalizované časopisy stáhnout (a upravit – ořez, velikost, OCR, …). Jestliže se vám nepodaří tímto způsobem nic chybějícího sehnat, připomeňte se za pár dnů – možná už budeme mít nějaké skenované časopisy, které bychom vám mohli poskytnout k úpravě a převodu do PDF. Nebo vám mohu zapůjčit (zaslat poštou) nějaký (svázaný) časopis k digitalizaci.
   Projekt http://detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může czgovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež. Proto vytrvale odmítáme neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Omlouváme se, nevím jak to napsat co nejméně konfliktně, ale – nechceme dělat vyjímku ve zpřítupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných číslel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“ ☺ Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chceme pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chceme jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechceme je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat.

  2. Vlastním vámi uvedený ročník časopisu Pionýr,
   jen malý dotaz na jaké téma byl rozhovor veden – pro snadnější vyhledání, pokud najdu, udělám sken a pošlu

 34. Mám zájem stát se vaším členem. Umožníte mi to i bez skenování časopisů? Pokud ne, proč? Děkuji za odpověď.
  Mitáček

 35. Zdravím Vás, mám svázané dva ročníky Větrníku (dočasného nástupce Pionýra). Má to pro Vás nějaký význam? S pozdravem, MH.

 36. Tak s Větrníkem by to bylo nošení dříví do lesa; mohl bych asi ale doplnit některá chybějící čísla Mateřídoušky a Sluníčka ze 60. let a některé výtisky Karavany. MH

 37. Přátelé, řeším zapeklitý problém, skoro podobný hradnímu. Hledám článek. Ovšem o jeho existenci vím. Byl v ABC, rok tipuji mezi 1976 – 1984. Článek pojednával o tom jak sovětští vědci zkonstruovali moderní počítač, jehož výhodou proti imperialistickému bylo to, že zatímco obvody v americkém pracovaly každý sám, sovětské části počítače pěkně kooperovaly… Za pomoc či odkaz na článek nemohu zaplatit, ale budu nesmírně potěšen.

 38. Zdravím, jsou někde vidět chybějící čísla z jednotlivých ročníků? Mám spoustu časopisů Pionýr, Pionýrská stezka, Sedmička pionýrů, Mladý svět… z let cca 1984-89. Valná většina z nich už tu nejspíš je, dá se nějak jednoduše zjistit, která čísla chybí?

 39. Opravdu záslužný počin. Tleskám. Bohužel vzhledem k tomu, kolik tady už toho máte, se poměrně dost snižuje šance, pro kohokoliv kdo nemá doma opravdu raritku.
  Takže díky, že jste mě navnadili, že synovi ukážu Kometu a nic. Moc hezký.

  1. Myslím, že nějaký Komety jsou i na Uloz.to, naše jsem tam i jeden konkrétní komiks přímo z časopisu (Guláš) 😀

 40. měl bych pro Vás skenované sešity Perry Rhodan Třetí moc
  od č 001 -049, buhužel ve formátu rtf a nemám šanci je předělat do pdf, lze se stát registrovaným uživatelem

  1. Nejsem si jistý, zda „Perry Rhodan“ splňuje kritéria „časopisu“ nebo byl na pokračování v nějakém časopise uveřejňován.
   V tuto chvíli archivujeme pouze časopisy v PDF formátu, zpracované podle popsaných pravidel (pojmenování, velikost, OCR, ….).

 41. Dobrý den, ráda bych získala přístup k časopisům uloženým na Vašem webu. Já mám pouze dva časopisy; Magazín hudby pro radost 1968 a Magazín hudby pro radost 1967. Nic jiného nemám. Pokud tyto časopisy sháníte, naskenuji. Jsem velký fanoušek Marty Kubišové a ráda bych viděla některé rozhovory a fotografie v časopisech.

   1. Poslyšte, to vypadá jako skvělá a záslužná práce, ale přijde mi poněkud systémově padlé na hlavu, když vstupenkou je to, co hledám, protože to nemám. Zatím jste klub pro pár vyvolených.
    Převedeno do češtiny: uvítal bych možnost přístup si zaplatit. Ideálně s okamžitým (skoro okamžitým :-)) efektem – něco jako SMS jízdenky.
    Skoro by si jeden mohl myslet – podezřívám-li neprávem, tak se omlouvám – jako když chcete zadarmo vytvořit databázi a pak ji za draho prodat.

    1. Projekt detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita. Proto vytrvale odmítáme neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Nechceme dělat vyjímku ve zpřístupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných čísel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“. Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chceme pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chceme jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechceme je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat. Věříme, že za pár let se zákony v naší zemi změní tak, abychom mohli digitalizované časopisy zpřístupnit i neregistrovaným zájemcům (i když to momentálně tak nevypadá – https://www.facebook.com/detskecasopisy/posts/2228690877147179) – dokud se tak ale nestane, jsme nuceni postupovat tak, jak postupujeme.

     1. Rozumím. Zvlášť ta autorská práva mě nenapadla – žiju v domnění, že prodat povídku/článek do časopisu je jednorázová záležitost.ˇ
      Díky za odpověď.

 42. Prosím vás, lidi, vždyť není nutné skenovat nějakou raritu. Stačí časopisy, které vycházely před pár lety, tuším, že zde správci nechtějí publikovat „živé“ časopisy, tedy z několika posledních let.
  Namátkou mne napadá – Klokánek, Nezbeda, chybí spousta čísel Mateřídoušky, Sluníčka (naopak Ohníček už je téměř kompletní), nevidím tu spoustu disneyovských časopisů z 90 let, z méně rozšřených ani jedno číslo In! a Tarsicius…

  A nebo se zeptat u kamarádů, třeba by se něco našlo i u nich.
  Pokud má zájem někdo z ČB, mohu zapůjčit nějaká čísla Nezbedy, mám tu asi 15 ročníků…

 43. Dobrý den.
  Mám naskenované některé ročníky více či méně 100 let starých technických časopisů: Z říše vědy a práce a Epocha.
  Osobně vlastním jejich sbírku a skenuji dál.
  Máte zájem je zařadit do vaší sbírky?

  1. Dobrý den,

   patří mezi „zásobu“ třeba i skvělý „Bav a pouč“? 😉

   Jinak obecně záleží na kvalitě Vašich skenů. Stává se nám, že nás podobné nabídky uvádí do situace „aspoň něco, dokud nebude lépe“, což není logisticky úplně triviální. Ke každému ročníku udělat revizi kvality, vystavit poptávku na chybějící čísla, případně rovnou nechat pouze na úložišti bez aktualizace informací na webu, a vůbec nevystavovat, opravdu čistě z důvodu raritnosti, protože to, co stačí vzhledem k možnostem dárci, nestačí leckdy s ohledem na dohodnuté parametry kvality pro vystavení…

   Pokud jde o vlastníka, který si ponechal i papírové originály, existuje i mžnost domluvit se na reskenu ve vyšší kvalitě nebo například bez „vylepšovacích“ zásahů, poku jde o digitální zesvětlování, čištění, ocr…

   Nechávám tuto odpověď ve veřejné části obecně pro každého, kdo by chtěl nabídnout dosud chybějící tituly či jejich čísla. V dalším si dovolím se ozvat privátně 😉

 44. Dobrý den,
  chci s Vámi dlouhodobě spolupracovat a prosím o zapůjčení
  některého dosud nedigitalizovaného časopisu.

 45. Dobrý den, abychom mohli časopis zapůjčit, potřebujeme poslat vaši adresu na kterou jej můžeme zaslat + telefonní kontakt.

 46. Trapné, vlastně nabídka práce zadarmo ( s negarantovanou , vágní odměnou) . Kdoví jak to má provozovatel zařízeno s autorskými právy, zda se případným skenováním a dalším šířením oskenovaného nepodílíte na trestném činu prováděném organizovanou skupinou.

  1. Jsem na internetu snadno dohledatelný a jako takový nesu svou kůži na trh. Projekt financuji ze svého a všechnu „práci“ v rámci „dobrovolné digitalizace starých časopisů pro děti a mládež“ dělám zdarma. Opravdu se tak děje i v roce 2020. A se mnou podobně na tomto projektu stejně zadarmo pracuje cca 200 stejných naivků jako jsem já. Mrzí mne jízlivé a jedovaté maily či komentáře, ale jsem si vědom, že s tím nic nenadělám. Vždy budou lidi líní, zlí, nepřejícní, kterým  neuhovím a kteří si nenechají vysvětlit proč postupuju tak, jak postupuju – abych neporušoval zákony téhle země. Kdybych věděl jak zpřístupnit těch více než 10 000 digitalizovaných časopisů všem (tedy nejen těm, kdo do společného archivu přispějí) udělal bych to. Ale žádný z právníků, které jsem požádal o konzultaci, mi to rozhodně nedoporučil. Moc se omlouvám všem poctivým, slušným a dobrým dělníkům práva, ale mezi první profese, kterým dávám velmi nerad vydělat, jsou soudcové, advokáti, notáři a exekutoři : -)

 47. Dobrý den, mám starší čísla časopisu Tojáček, je možné, že jsem je v seznamu jen nenašla?

  1. Dobrý deň, podľa dostupných zdrojov časopis Tojáček vychádzal ako samostatný mesačník vydávaný agentúrou Toja.
   Medzi rokmi 1994 – 2000 došlo k zlúčeniu s časopisom Ohníček, kde sa stal Tojáček jeho prílohou.
   Ako samostatný časopis ho v pripravovaných tituloch nemáme, no je možné, že sa nachádza v niektorých oskenovaných číslach Ohníčka.
   Je potrebné upresniť rok/ročník, prípadne dátumy vydania.

 48. Dobrý den,
  nikde jsem nenašel přihlášku nebo kontakt jak se reálně stát dalším přispěvatelem.
  Měl bych nějaké dotazy. Jsem schopen dodat v digitální formě nějaké ročníky, které tam nemáte.

 49. Dobrý den,
  moc se omlouvám, že obtěžuji s dotazem.
  Ve sbírce muzea máme tři strany z časopisu Vpřed z roku (domnívám se) 1947 s komiksem Skvělý lék- Penicilín. Snad by měly být z čísel 18-20, ale jistě to nevíme. Nemohl by někdo poradit s citací?
  Mnohokrát děkuji a srdečně zdravím
  Šimon Krýsl

  Mgr. Šimon Krýsl
  vedoucí
  Zdravotnické muzeum Národní lékařské knihovny
  Sokolská 54
  12132 Praha 2
  Česká republika

 50. Dobrý deň, mám kompletný ročník 1973-1974 časopisu SLNIEČKO. Pozeral som, že ho ešte nemáte. Ak máte teda záujem, pokúsim sa naskenovať a poslať. Len mi dajte vedieť, či je treba.

 51. Dobry den, pri skenovani a prevodu do pdf se ma dodrzet dusledne 11 pravidel, ale po stazeni vzoroveho pdf (http://detske-casopisy.cz/free/JUNAK_32.rocnik_1969-70_cislo_05.pdf), jsem po analyze jednotlivych stranek v Adobe Acrobat Pro zjistil, ze obrazy prevedene do pdf maji pouze 150dpi misto 300dpi a rozpoznani textu za pomoci OCR neni take v poradku (velke procento chyb). Mam tedy za to, ze takovy soubor by nemel byt spravne schvalen dle 11 pravidel. Pokud ale takovy pdf soubor schvalujete, schvalil byste i skeny porizene ze skeneru Czur ET18 Pro s 275dpi pouzivajici OCR technologii z AbbyyFineReader?

 52. Vzorový PDF příležitostně změníme – je to z doby, kdy tenhle web začínal a pravidla skenování se teprve začaly tvořit.
  Pokud ale máte skeny s DPI 275, pošlete je, teoreticky by je šlo využít.

 53. Dobrý deň.Muzu pozerat Kométu a Western worl vsechny čísla????Mám Elektron 1-12/1986 a ešte som neskenoval!Skúsim to.Prave v Komete sú časti rôznych číslach a nedá sa kompletizovat ak Bezhlavy jazdec 1dil až posledný dil.Dekuji.Napiste:amarek485@gmail.com.

 54. Dobrý deň,

  pred pár týždňami som Vám poslal sken dvoch čísiel časopisu Biliard, so žiadosťou o registráciu a info o možnosti poslania ďalších skenov tohoto časopisu.
  Ani po mojej urgencii sa mi nikto od Vás neozval, tak prosím aspoň napíšte, aby som neotravoval, že nemáte záujem…

  1. Na váš mail jsem odepisoval 4x – prvně 15.9.2022 (dva maily) a podruhé 27.9.2022 (také dva maily) – vždy se mi vrátila hláška „Tito příjemci nebyli zastiženi: mazari@outlook.sk dne 27.9.2022 12:39, eur.olc.protection.outlook.com: 550 5.7.1 …“ Pochopil jsem z toho, že vaše mailová adresa je kdesi blokována.
   Snažil jsem se vám poslat informaci:
   „Dobrý den, k zaslanému digitalizovanému časopisu – BILIARD (ale zdá se mi, že to není časopis, který zapadá do našeho webu) – respektive k dodržení jednácti bodů pravidel (popsáno na http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/):
   1. skenuj časopisy do formátu TIFF nebo JPG, aby se ti snadno zpracovaly (ořez, natočení, sloučení, rozdělení), nicméně před posláním z nich vytvoř PDF. Samotné soubory skenů s výjimkou náhledu titulní stránky popsaného níže neposílej, nemáme je dosud kde skladovat. – OK
   2. ořež pečlivě všechny strany – ŠPATNĚ – návod jak ořezat přesahující okraje
   3. dodrž původní orientaci všech stran (originální natočení jako v časopise, případně tam natočené popisy, například v tabulkách, se snadno přetočí v prohlížeči pdf, ale nechceme, aby stránky skákaly svým vzhledem mezi „nastojato“ a „naležato“) – OK
   4. barevnost originálu (před vybělením preferujeme „historickou patinu“) podobnou náhledům obrázků na našem www, barevné obrázky skenujeme vždy jako barevné, šedou škálu (staré časopisy, které neměly jinou barevnost než vzniklou z černé tiskové barvy) jako šedou. NIKDY jako černobílé (bitonální). – OK
   5. správné pořadí i úplnost stran !!! – asi OK, nelze vyhodnotit
   6. výsledné číslo časopisu (nebo ekvivalent, pokud půjde třeba o rodokaps) ukládej ve formátu PDF s textovou vrstvou, tedy vytvoř PDF, u kterého byla aplikována czkce rozpoznání textu pomocí OCR tak, aby bylo možno rozpoznat text (je to důležité pro další badatelskou práci – vyhledávání dle textu, vytvoření rejstříku, …) !!!!! – ŠPATNĚ – návod jak vyrobit PDF s OCR
   7. Ukládej 1 číslo do 1 souboru – OK
   8. Maximální velikost jednoho souboru může být cca 50 MB – například 32 stránkový OHNÍČEK lze digitalizovat do PDF o velikosti cca 3 – 12 MB dle nastavené kvality tvorby PDF (to souvisí s nastavením kompresí a doporučujeme řídit se Vašimi znalostmi produktu, který používáte, u Adobe Acrobatu střední hodnota nabízené ikonky, u Abbyy Fine Readeru experimentujte se zapnutím MRC komprese a ponecháním volby nejlepší kvality obrazu, textová vrstva vždy pod obrazovou!) – OK
   9. Pojmenování souboru musí odpovídat formátu NÁZEV_ročník_(rok-vydání)_číslo (např. OHNICEK_01.rocnik_(1950-51)_cislo_01.pdf) – bez háčků a čárek, namísto mezer podtržítko, při číslovaní 1-9 používat „0“ napr. 01; 02;03… – ŠPATNĚ
   10. Společně s PDF souborem daného časopisu pošli i náhled titulní stránky (ve formátu JPG) pojmenované stejně (tedy např. OHNICEK_26.rocnik_(1975-76)_cislo_01. jpg) – v případě tohoto OHNÍČKU velikost 800 x 540 bodů, v případě ABC velikost 800 x 1140 bodů, … (s kvalitou JPG 85% – ukládej s kvalitou původního JPG). – ŠPATNĚ
   11. Posílej pouze časopisy, které jsi sám(a) skenoval(a) a zpracoval(a). Pokud z jakéhokoli důvodu použiješ soubory či doprovodný text stažený z cizího webu, pošli spolu s takovými časopisy (textem) informaci odkud jsi je stáhl(a) a informaci, že máš k tomu svolení majitele (provozovatele) webu. Smyslem tohoto pravidla je, abychom nevědomky neparazitovali na cizí práci a nikoho tak nepoškozovali. Slušnost je nekrást! – OK
   Omlouvám se, ale kontrola souborů mi ubírá čas, kterých bych raději věnoval editaci webu. Proto se snažím už u „vstupních“ čísel s každým vychytat všechny chyby, abych si ušetřil čas později. A to i za cenu, že určitou nekompromisností část zájemců odradím – věřím, že to nebude váš případ.
   Pošlete alespoň jedno digitalizované číslo, které bude splňovat VŠECHNY výše uvedené podmínky a já vám rád zřídím přístup k archivu na webu.
   Dazul – Pavel Drábek

 55. Dobrý den, znovu si čtu zdejší pravidla a opět se jim divím. Přístup k oskenovaným časopisům je skvělá věc a vážím si práce všech, kteří se na tom podíleli. Přesto nemám šanci se k nim jako obyčejný smrtelník dostat. Pořádný sken nemám, v počítačových programech se nevyznám. Neměl bych problém s finančním příspěvkem, který podpoří nějakého nadšence v jeho práci, kterou ovládá a na kterou tím pádem bude třeba mít víc času. Klidně bych i věnoval nějaká čísla starších časopisů, které vlastním výměnou za přístup do archivu. Takovou možnost ale nemám. Možná si to nemyslíte, ale vámi nastavená pravidla jsou diskriminační a mám trochu pocit, že i zvláštním způsobem elitářská. Je to škoda. Samozřejmě je mi jasné, že vás tímto svým příspěvkem nedojmu, ale snad se alespoň na chvíli zamyslíte nad tím, zda nejde pravidla trochu přizpůsobit. S pozdravem, Tomáš Procházka

 56. Dobrý večer. Asi před dvěma měsíci, jsem posílal číslo Ohnicku. Nevybral jste si jej ani z Uschovny. Dotaz je, zda ještě czgujete, ale podle komentu ano. Nejspíš vám přišlo hodně mailu.
  Jinak vašemu projektu fandím a držím palce.

  1. Dobrý večer.
   Ospravedlňujeme sa, ale obdobie prázdnin každý z nás využíva aktivitami, ktoré sú minimálne spojené s počítačmi.
   Napriek tomu nám mailovej pošty aj tak chodí neúrekom a môže sa stať, že nejaký prehliadneme, alebo zapadne do spamu.

   Váš email sa mi podarilo vyhľadať, no výsledok by bol prakticky ten istý.
   Zaslané číslo Ohníčka je už na našom webe archivované. Pred skenovaním a úpravou časopisu je potrebné overiť si, či už nie je publikovaný, prípadne dotazom, či nie je pripravený k publikovaniu.

   totem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *