Sbírka časopisů

Aktuálně moje sbírka obsahuje mimo jiné i tyto tituly (- ano, vím, že některé z nich nejsou určeny jen dětem).

Uvítám všechny nabídky k doplnění sbírky, kterou uvažuji za čas zpřístupnit veřejnosti v Dětském bezbariérovém centru Březiny v Kateřinicích. Ale pro všechny vážné zájemce je už  nyní k dispozici asi tisícovka časopisů archivovaných na tomto webu v digitální podobě.

 

  • JUNÁK, MAGAZÍN SKAUT, SKAUT JUNÁK – časopis vycházející (s přestávkami vynucenými 1x fašisty a 2x komunisty) od 15.ledna 1915. Vydávání časopisu obnoveno v letech 1945, 1968 a 1990.

 

  • TRAMP – první číslo vydalo 15.3.1929. V různých dekádách TRAMP zanikal na nezájem, zákazem mocných nebo na nedostatek financí (jak už to u dobrých časopisů bývá). Zasvěcený pohled do historie vydávání Trampa z pera Dáblíka (posledního vydavatele) >>>

 

  • ZÁLESÁK, BRANNÝ POBYT V PŘÍRODĚ – časopis stejnojmenné organizace vycházející ve dvou obdobích. První období bylo zahájeno nultým číslem vydaným už v lednu 1968.  Ve druhém období vyšla dve čísla – pod názvem Branný pobyt v přírodě“ ještě před listopadem 1989.

 

  • MLADÝ HLASATEL – časopis pro mládež, který vycházel od 24.června 1935 do 17.května 1941. V tržním prostředí pravděpodobně nejúspěšnější dětský časopis – před zákazem nacisty byl vydáván v týdenním nákladu 210.000 výtisků. Vadávalo nakladatelství Melantrich.

 

  • VPŘED, JUNÁCI VPŘED, VPŘED PIONÝŘI – časopis navazující na předválečný Mladý hlasatel. První číslo vyšlo už v červnu 1945.  Od dubna 1946 do konce roku 1948 byl redaktorem Jaroslav Foglar.

 

  • PIONÝR ,VĚTRNÍK, FILIP, FILIPS – první číslo je z roku 1953. Navazuje na zaniklý (nebo přejmenovaný) časopis VPŘED PIONÝŘI. Specielně u tohoto časopisu je v kontextu doby velmi zajímavý vývoj názvu časopisu – od nejslavnějšího poválečného časopisu VPŘED – JUNÁCI VPŘED – VPŘED PIONÝŘI – PIONÝR – VĚTRNÍK – PIONÝR – FILIP – FILIPS : -) Od roku 1990 vycházel v Mladé frontě Filip: kulturní měsíčník pro –náctileté (v roce 1993 se změnil jeho název na Filips, pod kterým byl editován do roku 1995.

 

  • ABC – časopis vycházející i dnes. První číslo vyšlo v roce 1957. Podvědomá snaha tvůrců navázat na časopis VPŘED, potažmo Mladý hlasatel. V době největší slávy – v roce 1989 – vycházel ve čtrnáctidenním  nákladu 310.000 výtisků. Změnou prostředí na tržní, klesal postupně náklad na cca 1/3.

 

  • PIONÝRSKÁ STEZKA – pionýrsky zaměřený magazín Mladé fronty nesl původně název „Pionýrská stezka: Časopis pro turistiku a sport“ (období 3.1.1971 – 1989) později v letech 1990 –1992 vycházel jako Stezka. Pokus o oslovení „cílové skupiny“ demonstruje i to, že po ukončení vydávání časopisu JUNÁK v létě 1979, přešla do Pionýrské stezky část redakce – někteří dokonce měli své rubriky, ale nepřáli si být v tiráži uvedeni.

 

  • SEDMIČKA PIONÝRŮ, SEDMIČKA – časopis vycházející v letech 1967 až 1992. Titul určený mládeži nabízela Mladá fronta, ve které vycházela v období 1968 – 1970 pod názvem „Sedmička: čtení pro chlapce a děvčata na sedm dní“, od roku 1971 do roku 1990, potom pod názvem „Sedmička pionýrů: čtení pro chlapce a děvčata na sedm dní“. Pouze pod názvem Sedmička vycházel v Mladé frontě transformovaný titul ještě v letech 1990 až 1992.

 

  • OHNÍČEK – časopis vycházející od roku 1950

 

  • ČIN – vycházel samizdatem od jara 1989, v tištěné formě zanikl roku 2000.

 

  • SKAUTING, ČINOVNÍK – netypický časopis pro dospělé členy Junáka – spíše metodická příručka.

 

  • BOBŘÍ STOPOU, BOBŘÍ STOPA – časopis pro mládež vydávaný Sdružením přátel Jaroslava Foglara od roku 1992.  Informace o dění ve foglarovském světě a v oblasti klubů, návody pro jejich činnost, hry a soutěže. Ozvěna Mladého hlasatele v dnešní době.

 

  • BIZONÍ VÍTR, WOODCRAFT – časopis Ligy lesní moudrosti vvcházející od roku 1990.

 

  • SVĚTÝLKO – časopis pro nejmladší skauty – vlčata a světlušky vycházející od roku 1995.

 

  • KMEN – časopis pro starší skauty – rovery, vycházející pod názvem KMEN od roku 1997.

Detailní seznam jednotlivých čísel časopisů v mé sbírce, včetně přebytků k výměně >>>

 

 

2 thoughts on “Sbírka časopisů

  1. Jak se mam u Vas zregistrovat . Bydlim ve Spojenych statech,achtel bych se podivat na stare zname casaky z mladi. ze srdecnym pozdravenim i podekovanim
    Slavek.

    1. Pošlete z vašeho mailu alespoň jeden jediný PDF soubor s číslem časopisu, který není na tomto webu uložen (zjistíte například v odkazu „mapa webu“) – pozor na pojmenování souboru, maximální velikost, ořezání stran, orientaci stran, OCR i velikost souboru – http://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/
      Obratem vám zřídím (a zašlu na váš mail) plný přístup do archivu uložených digitalizovaných časopisů. Pokud nemáte k dispozici skeny žádného dětského časopisu, mohu se pokusit vám nějaké poslat (ve formátu JPG) a vy je můžete zpracovat do PDF.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *