14. 7. 2024

1.číslo časopisu MATEŘÍDOUŠKA – 24.ročník – 1967-68

Do archivu detske-casopisy.cz tuto MATEŘÍDOUŠKU digitalizoval jako svůj „vstupní“ časopis  Jaromír Ch. Díky za všechny příznivce MATEŘÍDOUŠKY 🙂

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1 .díl, strana 150-151: „Dvacátý třetí ročník je významný svým pátým číslem, kdy se na stránkách MATEŘÍDOUŠKY poprvé představil čtenářům – později velmi populární- Kocour Vavřinec (Dagmar Lholová, Zdeněk K. Slabý, Věra Fahová, 1966-77, 116x). Celá poslední stránka pátého čísla je věnována příběhu Dort s Vavřincem. Obrázky byly napoprvé jak v rámečku, tak i bez rámečku a nebyly zpočátku doprovázeny textem. Děti se seznámily s Pavlíkem (postavičkou později zasunutou do pozadí), který dostal k narozeninám kocoura Vavřince. Příběhy Kocoura Vavřince a jeho přátel vycházely v MATEŘÍDOUŠCE nepřetržitě deset let. Je to první seriál, jemuž je v časopise po nějaký čas vyhrazena dvoustrana, v pozdějších letech zadní strana obálky.
V tomto ročníku vycházely ještě příležitostně několikastránkové seriály beze slov, přetiskované z polských časopisů. Vesměs šlo o krátké vtipy rozložené do několika obrázků. Ovšem příběhy Kocoura Vavřince dominovaly časopisu, stejně jako kdysi Ferda Mravenec. Kocour Vavřinec se později zasloužil i o vznik soutěže pro „pozorné“ čtenáře, kteří mají pod nakreslené figurky doplnit jména hrdinů a ke knížkám doplnit chybějící slova názvu.

MATERIDOUSKA_VAVRINEC_24.rocnik_cislo_1

Dvacátý čtvrtý ročník se vyznačuje změnou formátu i rozsahu, což se promítlo i do kresleného seriálu. Vedle závěrečných příhod Pana Kramuly a rozbíhajícího se seriálu Kocour Vavřinec se na poslední stránce objevil nový zábavný seriál nazvaný Míša a Šíša na cestách (1967-69, 11x ), který pokračuje i v dalším ročníku.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MATEŘÍDOUŠKA – kliknutím na náhled strany:

MATERIDOUSKA_24.rocnik_(1967-68)_cislo_01

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *