15. 9. 2024

Časopis pro vojáky – ZÁPISNÍK – 26.ročník – 1982

Dnes archivované číslo časopisu ZÁPISNÍK roku 1982 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Hozd. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že časopis Z´82 (ZÁPISNÍK) je nositelem VYZNAMENÁNÍ ZA UPEVŇOVÁNÍ PŘÁTELSTVÍ VE ZBRANI. Vydává jej hlavní politická správa Čs. lidové armády ve vydavatelsví Naše vojsko, n.p. Vychází jako čtrnáctidenník a stojí 2,5 Kčs. Šéfredaktor je Ing. Miroslav Linha. ZÁPISNÍK měl rozsah 66 stran a otiskoval články v češtině i slovenštině.

Název časopisu ZÁPISNÍK se měnil podle kalendářního roku, kdy právě vycházel. Takže správný název časopisu v titulu tohoto článečku by měl znít ZÁPISNÍK 82 (vycházel v roce 1982). Podobně obměňoval svůj název i časopis MY.

Cílovou skupinou ZÁPISNÍKU byli středoškoláci (budoucí vojíni povinné dvouleté základní vojenské služby) a starší – včetně vojáků. Proto obsah časopisu balancuje mezi poutavým „čtením“ přijatelným pro mládež, populární četbou i povinně ideologicky laděnými články. Vzhledem k vydavateli ZÁPISNÍKU i cílové skupině jeho čtenářů je pochopitelné, že většinová témata publikovaných článků se nějak dotýkala armády.

S časopisem ZÁPISNÍK dlouhodobě spolupracoval Gustav Krum (*1924   +2011) – publikoval zde  kreslené seriály inspirovené klasickými romány – například TARZANŮV NÁVRAT (podle románů Tarzanovy šelmy a Tarzanův návrat Edgara Rice Burroughse), POKLAD NA OSTROVĚ (podle románu Roberta Louise Stevensona) či VINNETOU (podle Karla Maye). Ilustroval i rubriku VOJENSKÉ DĚJINY NAŠICH NÁRODŮ.

Portál iDnes.cz publikoval před šesti lety, kdy Gustav Krum zemřel, stručnou informaci o jeho životě (na detske-casopisy.cz lze dohledat více informací):

„Mládí Gustava Kruma bylo jako vystřižené z některého z jím ilustrovaných románů. Jako jihlavský rodák a syn německého otce musel za války narukovat do německé armády. Na východní frontě se mu podařilo přeběhnout na sovětskou stranu a přidat se ke Svobodově československé armádě. S tou absolvoval mimo jiné i boje u Dukly.

S armádou však nedoputoval až domů, byl zajat a jako „Němec“ se dostal do sovětského zajateckého tábora. Do Československa se vrátil až dva roky po válce. Nejprve pracoval jako malíř porcelánu ve Staré Roli na Karlovarsku, v roce 1949 se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze.“

Mimo naučně-vzdělávacích článků, otiskoval ZÁPISNÍK rozhovory s populátními osobnostmi československého „showbusinessu“.

Časopis býval zdarma k dispozici vojákům na každé PVS (politicko výchovná světnice) spolu s ostatním tiskem – počínaje povinným RUDÝM PRÁVEM, konče OBRANOU LIDU.  V době, kdy jsem „kroutil“ základní vojenskou službu, jsem jako první v ZÁPISNÍKU nalistoval dvojstranu HLEDÁME PÍSNIČKU MĚSÍCE, abych si mohl vystřihnut text (a naučil se písničku hrát) než mne někdo předběhne :-).

VĚDECKOFANTASTICKÉ POVÍDKY byly do ZÁPISNÍKU zařazovány pravidelně.

Jedním z pravidelných témat, které oslovily téměř každého, byla rubrika PRO VOLNÉ CHVÍLE:

V době ve které neexistoval internet, email, facebook, sms, … byly v mnohých časopisech zaměřených na mládež otiskovány rubriky typu DOPISOVAT SI CHCE :

Obrázek jednadvacetileté Kateřiny Lojdové (pozdější herečky, televizní hlasatelky a političky) byl na předchozí straně doplněn textem: „Představujeme vám Kateřinu Lojdovou, studentku DAMU, o které platí přesně to, co jsme právě řekli. Ale o adresu si nepište, nesdělujeme ji.“ 

Poslední celobarevná strana ZÁPISNÍKU byla věnována profilům populárních fotbalistů.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ZÁPISNÍK roku 1982, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ZÁPISNÍK– kliknutím na náhled strany:

2 thoughts on “Časopis pro vojáky – ZÁPISNÍK – 26.ročník – 1982

  1. V přehledu Stahuj je u Zápisníku 11. ročník (1967)uvedeno nesprávně číslo 01. Správně má být číslo 19.
    Olda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *