ILUSTROVANÉ SEŠITY číslo 99 – 13.ročník – 1984

Dnešní číslo „časopisu“ ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1984 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Jiří Z. Děkujeme!

ILUSTROVANÉ SEŠITY vydávalo v roce 1984 nakladatelství Panorama v Praze. Odpovědným redaktorem byl Jiří Čehovský. Číslo 99 vyšlo v nákladu 30 000 výtisků a stálo Kčs 7,—. Bylo vytištěno na formátu 165 x 235 mm – v rozsahu 36 stran.

DOBRODRUŽSTVÍ S HÉRAKLEM nakreslil Stanislav Holý a napsal J. B. Kamil – pseudonym za kterým se skrývají autoři komiksu MODRÁ PĚTKA. J.B.Kamil je uvedeno na titulní straně, ale na druhé straně obálky už jsou oba autoři uvedeni pod svými civilními jmény: Bohumil Kolář a Jiří Hromádko.

Na poslední straně ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ vycházel seznam čísel vydaných v daném roce. V 99.čísle byl seznam uvedený informací, že časopis – knižnice vychází již 13.rok:

ILUSTROVANE_SESITY_(1984)_cislo_099_Dobrodruzstvi_s_Heraklem_posledni_strana

Web Komiks.cz o 99.čísle ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ uvádí (autor Hibi):

Dobrodružství s Héraklem – IS 99 aneb Omamné páry z Delf jsou ze všech nejomamnější aneb Kluci a holky nemají ve starořeckých bájích co dělat: První čistě comicsový sešit znamenal celkem úspěšný vstup – novodobé převyprávění Héraklových hrdinských eskapád, tentokrát z pohledu mrňavého klučiny, který se stává gerojovým průvodcem, sepsané společnou rukou Bohumila Koláře a Jiřího Hromádky (maskovaných za pseudonymem J. B. Kamil) převedl do kreslené podoby svou omamně citlivou linkou Stanislav Holý. Autoři příběh navíc „interaktivně“ proložili tu tam nějakou tou hříčkou či zkouškou postřehu, aniž tím vzbudili nějak podstatné zdání prvoplánovitosti, jak to u podobných didaktických sloučenin občas bývá. Naopak – sdostatek si užijeme olympské dmýchačky, rvačky na mykénském tržišti, nečekaných zubařských zákroků a koneckonců i nějakého toho hrdinského skutku. Já ti dám, polykat mi kamaráda! Zakroutím Ti krkem!“

ILUSTROVANE_SESITY_(1984)_cislo_099_Dobrodruzstvi_s_Heraklem_uvod

Brilantní karikaturista Stanislav Holý (*1943  +1998) byl originální malíř, grafik, ilustrátor a kreslíř-humorista. Mimo jiné je tvůrcem postav Jů a Hele z televizního pořadu pro děti – Studio Kamarád. V roce 1978 byla jeho kniha Procházky pana Pipa oceněna jako Nejkrásnější kniha roku.

ILUSTROVANE_SESITY_(1984)_cislo_099_Dobrodruzstvi_s_Heraklem_konec jpg

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1984, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ILUSTROVANÉ SEŠITY – kliknutím na náhled strany:

ILUSTROVANE_SESITY_(1984)_cislo_099_Dobrodruzstvi_s_Heraklem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *