Jde o to:

Papír má své neodolatelné kouzlo, ale čas nezastaví – proto tu je projekt minimuzea a digitalizace starých dětských časopisů.

Byla by velká škoda, aby i v digitálním světě po sobě některé dětské časopisy nezanechaly žádnou stopu. Profesionální a úplná digitalizace není pravděpodobně reálná, protože je ekonomicky nezajímavá. U některých titulů je prakticky nemožné vyřešit autorská práva. Důvodů proč se ještě mnoho let nesetkáme s úplným digitálním archivem třeba Junáka nebo Mladého hlasatele je celá řada. A o nějakém full-textovém vyhledávání v takovémto archivu si pravděpodobně budeme muset nechat jen zdát. Přesto se v nonprofit sféře objevují takového nedokonalé pokusy, která jsou živeny pouhým fandovstvím. Jedním z nich je i zárodek tohoto webu.

Digitalizace začíná těmi nejoblíbenějšími dětskými časopisy.

Z hlediska doby (svobodná konkurence) i popularity patří k nejúspěšnějším časopisům Mladý hlasatel, který dosahoval v době nacistického zákazu 210 000 výtisků! V asbsolutním číle zaujímá první příčku pravděpodobně ABC, které v roce 1989 dosahovalo nákladu 310 000 výtisků. Se změnou (tržního) prostředí ale náklad klesl na nynějších cca 72.0000 výtisků.

V knihovnách už tyto časopisy nenajdeme a to je škoda.

Pokud se chce kdokoliv podrobněji seznámit s některým dětským časopisem – dnes již třeba zaniklým titulem, který vycházel před 2.světovou válkou, je odkázan zpravidla jen na sběratele či torza neúplných čísel, která nalezl na půdach po svých prapředcích. Některé, dnes už legendární časopisy, přitom výrazně ovlivňovaly mimoškolní čas tehdejších dětí.

Dazul

Dazul

Oldskaut, poutník a mimo jiné i sběratel starých dětských časopisů, ...

View all posts by Dazul →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *