6. 10. 2024

Modrá pětka – vlajkový komiks Pionýrské stezky

Po ukončení vydávání časopisu JUNÁK včervnu 1970, začal od ledna 1971 vycházet časopis PIONÝRSKÁ STEZKA.

Hned v úvodním ročníku nového časopisu, byl otištěn kreslený seriál Modrá pětka – který kreslil Marko Čermák podle scénáře J.B.Kamil. Za pseudonymem J. B. Kamil se skrývali, k vůli kádrovým problémům, Jiří Hromádko a Bohumil Kolář  – pseudonym autoři složili z konce svých křestních jmen a jejich iniciál.

Marko Čermák měl tehdy za sebou už nové příběhy Rychlých šípů a Jiří Hromádko s ním spolupracoval na jiném komiksu „Družina Čápů„, který vycházel v časopise Junák –  tady je J.H. jako spoluautor uveden přezdívkou Nemo.

Modrá pětka
Vydání z roku 2000 (za 139 Kč) a z roku 2013 (za 280 Kč)

Dobrodružství Modré pětky čtenáři PIONÝRSKÉ STEZKY nacházeli (s jednou výjimkou) vždy na zadní straně časopisu neuvěřitelných dvacet let. Modrá pětka se může honosit druhým nejvyšším počtem komiksovým epizod v období 1945–1989 (po nesmrtelných Rychlých šípech), bezkonkurečně však jde o nejdéle vydávanou sérii v klasickém časopise.

Nedávno jsem (omylem) zakoupil druhé vydání „MODRÁ PĚTKA NA STEZCE DOBRODRUŽSTVÍ“. Mimo rozdílů v ceně (za 13 let je dvojnásobná) a kresbě na obálce, s možná znalci s sběratelé PIONÝRSKÉ STEZKY povšimli, že se v drobnostech liší od  originálního časopiseckého vydání.

V knižním vydání „Modrá pětka: Na stezce dobrodružství“ se kompletně změnily například nadpisy a některé obrázky byly znovu překresleny.

Originální časopisecké vydání v Pionýrské stezce v roce 1971
Originální časopisecké vydání v Pionýrské stezce v roce 1971
Tentýž příběh Modré pětky upravený pro knižní vydání v roce 2000
Tentýž příběh Modré pětky upravený pro knižní vydání v roce 2000

Například zelená uniforma esenbáka byla pro snadnější pochopení mladší generace přebarvena na černou či odstranění důležité drobnosti,  poplatné době vydávání –  z krků hlavních hrdinů zmizely červené pionýrské šátky.

Porovnání originálního vydání (1971) a dalších dvou knižních vydání Modré pětky (2000 a 2013).
Porovnání originálního vydání (1971) a dalších dvou knižních vydání Modré pětky (2000 a 2013).

Tyto změny ale „odhalí“ pouze ti, kteří si budou moci pozorně „přečíst“ originální časopisecké vydání.  Změny byly zapracovány jednoznačně ku prospěchu knižních vydání po cca 30 a 40 letech.

 

7 thoughts on “Modrá pětka – vlajkový komiks Pionýrské stezky

  1. Dovolím si reagovat na komentář…
    První změna kreseb byla patrna již při prvním knižním vydání – Marko Čermák již pro první knižní vydání,celý komplet překreslil prý z důvodů nedochování raznic….
    Každopádně už v prvním vydání jsou jiné kresby a jiné texty než vyšlo orig.ve Stezce!!!
    Modrá Pětka se dočkala tří vydání:Za Zalatou peřejí(Amulet 2003),Na bronzovém stupni(ČSTV 1988),Na stezce dobrodružství (Amulet 2000).Ačkoli spočítáte stránky a projdete jednotlivé kapitoli ani tak NIKDY nevyšla souborně kompletní !!!! Časopis začal vycházet v roce 1971 a v roce 1992 bylo vydání Stezky ukončeno – jednoduché počty 😉 Celkem bylo 267 zadních stran + 4 vydání malé Stezičky + několik nezávazných článků s kresbami uvnitř časopisu,protože Modrá pětka byl skutečný oddíl a jeho aktivity provázeli Stezku polovinou její životnosti ….
    Takže kdyby se někdo zajímal o tenhle komiks,má co dělat dát ho dohromady 😉 Tato věc s prominutím náleží jen znalcům,zde nejde jen o komiks a oto kolikrát byl překreslen,aby vyhovoval době a potřebám,tyto známky nese již několikrát upraven z doby jedné,další jsou z doby dnešní….
    Pokud se doba změní opět…,změní svoji tvář spousta dalších komiksů – hlavně z tvorby Vlasty Tomana….To je další symbol nestárnocích komisů a další z tvůrců,kteří se starají o to,aby nejžádanější komiks(Kruan) NIKDY nevyšel kompletní – Vždy´t jde o nestárnoucí klasiku,která zaujala několiok generací a zajišťuje tak autoru stálý příjem :):):)

  2. Obrázkový seriál Modrá pětka je skutečně vynikající. Ale to, jak jej barbarsky znetvořuje dnešní doba „překreslováním“, je daleko za hranicí zdravého rozumu. Je to zcela bezprecedentně překrucování skutečnosti a snaha zatajit dnešním dětem nedávnou minulost s tím vším krásným, ušlechtilým a dobrým, co přinášela. Velice směšně působí tzv. vysvětlení, že se jedná o snahu přiblížit seriál dnešním dětem a mládeži. Každého soudného člověka zcela jistě napadne, že tím pravým důvodem je snaha vymazat z obrázků věci pro dnešní dobu nepohodlné a dnešní dobou nenáviděné. Je to prostě cenzura v pravém slova smyslu.
    Pravda je ale taková, že je naštěstí v dnešní době mnoho dětí, které jsou obeznámeny se všemi okolnostmi života v socialismu, hrdě se k němu hlásí, ilegálně nosí pionýrské šátky, jsou pokračovateli PO SSM a právě takovým snahám o „upravování“ obrázkových seriálů se oprávněně smějí.

    1. Díky za zajímavý postřeh. Osobně si nemyslím, že by v případě MODRÉ PĚTKY byl komiks barbarsky přetvořen – pochybuju, že by k tomu Marko Čermák i Jirka Hromádko dali svolení, pokud by s tím neouhlasili. Z toho důvodu bych také osobně nevolil slova „cenzura v pravém slova smyslu“. Domnívám se, že mým dětem, které se narodily už po zhroucení socialismu, jen těžko dokážu přenést svoji (dle mého absolutně nepřenositelnou) zkušenost z tohoto období. Proto bych si určitě netroufl je „obeznámit se všemi okolnostmi života v socialismu“ a tudíž si nedokážu představit, že by DNES děti „ilegálně nosily pionýrské šátky“, když je mohou nosit legálně (viděl jsem už červené (stejně tak černé) šátky i na moderním skautském kroji). Každopádně časopisy na tento web digitalizujeme bez jakékoliv cenzury 🙂

      1. Co se týká Modré pětky , připravuji kompletní seriál,tedy snažím se upravit, který vycházel v Pionýrské stezce, tedy v původním znění, jeho kvalita ovšem bude poplatná kvalitě tisku . Já sám moc neholduji různým úpravám komiksů, týká se to třeba i RŠ, vždy preferuji první vydání.
        Samozřejmě je možné přidat i úpravené stránky, protože jak se mění pravopis, tak se mění doba a pokud má autor zájem, aby komiks (a to se nejedná jen o komiks)zaujal i po letech,tak ho určitě upraví. Co se mně nelíbí , to je falšování dějin a to jak v dobách minulých, tak i v dnešní době.
        My jsme zkrátka takový národ, že rádi vyléváme s vaničkou i dítě.
        Právě proto jsem rád, že tento web seznamuje se starými i hodně starými tiskovinami pro děti i mládež, a je jich ještě hodně co zde chybí.
        Ale v každém případě ukazují dobu ve které vycházely, a hlavně určitě pomohou ke studiu mládežnického tisku.

        1. Zdravím ,

          vcelku by mě zajímalo jak to máte vyřešeno s autorskými právy .
          Myslím, že svolení od autorů asi není .
          Prosím o odpověd.
          Vávra

          1. Autorská práva například u časopisu JUNÁK z roku 1915 vyřešena nemám. Ale i když lze tento časopis stáhnout na webu volně, na detske-casopisy.cz volně přístupný není. Smyslem tohoto webu není porušovat zákon, ale zachránit co největší množství starých dětských časopisů jejich digitalizací – tak, aby se o jejich existenci vědělo i za dalších 100 let.
            Mám pocit, že jsem z digitalizovaného archivu před časem poskytoval nějakou stránku komiksu Marko Čermáka pro jedno z jeho souborných vydání. Pro detske-casopisy.cz z toho neplynul ani halěř příjmu, ale smysl existence digitalizace starých časopisů to potvrdilo. Knihu jsem si pak samozřejmě poctivě zakoupil.

      2. Úmyslné zaretušování pionýrských šátků v kresbách je jasná manipulace s historií, to lze ztěží popřít. Je to jako kdyby se překreslovaly skautské či jiné šátky na pionýrské.
        Realita na dnešních školách je taková, že objeví-li se někde člověk v pionýrském šátku, a to nikoliv z recese, ale z přesvědčení, protože chce být pokračovatelem PO SSM, dostává se takový žák do přímo neskutečných problémů. Konkrétně vím o několika takových dětech, které se pro toto své socialistické stanovisko a pionýrský šátek staly terčem represí, zákazů a nenávisti ze strany spolužáků, učitelek i ředitele školy. Taková je dnešní doba. To je z mé strany všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *