Dnes archivované čísla časopisu OD STŘÍBRNÝCH HOR z let 1933-34 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Vít Š. Veliký dík!
Časopis OD STŘÍBRNÝCH HOR má podtitul ČASOPIS ŠKOLNÍ MLÁDEŽE PŘÍBRAMSKA A DOBŘÍŠSKA VĚNOVANÝ MLÁDEŽI I DOSPĚLÝM PRO POVZBUZENÍ A POSÍLENÍ LÁSKY K RODNÉMU KRAJI. Klasická tiráž v 6.ročníku není tištěna. Časopis vycházel měsíčně, podle školního roku v rozsahu 16 stran + nečíslovaná titulní strana (obálka jednotná, každé číslo tištěno na jiné barvě stránky). Stál 1 korunu.
Stejně jako obálka, tak i první číslovaná úvodní strana každého čísla měla stejné záhlaví – obrázek s názvem časopisu, označení ročníku, místo a datum vydání + pořadové číslo.
Každé číslo začínalo původní poesií – pokud byla báseň dostatečně dlouhá, zaplnila celou stranu. V případě kratší básně na ní navazoval článek, úvaha či zamyšlení.
Na pokračování vycházela v 6.ročníku OD STŘÍBRNÝCH HOR povídka Ladislava Malého PODIVUHODNÝ VÝLET OTOUŠŮV.
Časopis OD STŘÍBRNÝCH HOR byl regionálním periodikem a publikoval i naučné články jako například Z DĚJIN BŘEZOVÝCH HOR:
Pro zařazení časopisu do souvislostí vydávání si dovolím citovat Štefana Švece z jeho knihy ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI 1850-1989. Ze stran 658-660 – kapitola REGIONÁLNÍ DĚTSKÉ ČASOPISY A VLASTIVĚDNÉ SBORNÍKY (jako je dnes archivovaný OD STŘÍBRNÝCH HOR) :
„Základním impulzem pro vznik a rozvoj regionálních dětských periodik, které shrnujeme pod tradičně užívaný název vlastivědné sborníky, bylo zavedení vlastivědy jako školního předmětu (osnovy pro něj byly poprvé oficiálně vydány roku 1915).“
„Proto začaly vznikat periodicky vycházející vlastivědné sborníky určené dětem. Jejich základním účelem bylo „býti pojítkem mezi domovem a školou, mezi životem a školou pak na předním místě. Musí proto obsahovati dějepisné články, hlavně z kulturních a sociálních dějin, které vysvětlují minulými událostmi poměry nynější; zeměpisné a přírodovědné články seznamují děti s územím a přírodou domova, aby jednou mohly srovnávati cizí kraje se svou domovinou. Sborníky mají národopisnými statěmi ukazovati život všeho lidu a jeho životní názor, jeho kulturu a vliv toho všeho na poměry dneška. Mají upozorňovati na vynikající jednotlivce, kteří svou činností vtiskli jistý ráz svému okolí. Mají přinášet ukázky literární a vůbec umělecké tvorby rodáků nebo umělců, jichž život byl spjat s krajem, a tím upozorňovati mládež i dospělé na jejich díla.“
„Vlastivědných sborníků, obvykle zcela či aspoň ve výrazné části obsahu určených dětem a mládeži, se v zápětí vynořily desítky.“
„Silnou a zajímavě se rozvíjející tradici regionálních dětských časopisů a vlastivědných sborníků přerušila II. světová válka. Po jejím konci se na tuto historii už nepodařilo navázat. Nově či obnoveně vycházet začalo jen několik titulů. Bohatšímu vzkříšení tradice zabránilo budování nového, centralizovanějšího systému domácích periodik. Zlatý věk vlastivědných sborníků, vymezený trváním první československé republiky, skončil.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu OD STŘÍBRNÝCH HOR z let 1933-34, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu OD STŘÍBRNÝCH HOR – kliknutím na náhled strany: