Postupná digitalizace vybraných titulů dětských časopisů je pokusem o zachycení a zpřístupnění freagmentu minulých dob.

Byla by velká škoda, aby i v digitálním světě po sobě některé dětské časopisy nezanechaly žádnou stopu. Profesionální a úplná digitalizace není pravděpodobně reálná, protože je ekonomicky nezajímavá. U některých titulů je prakticky nemožné vyřešit autorská práva. Důvodů proč se ještě mnoho let nesetkáme s úplným digitálním archivem třeba Junáka nebo Mladého hlasatele je celá řada. A o nějakém full-textovém vyhledávání v takovémto archivu si pravděpodobně budeme muset nechat jen zdát. Přesto se v nonprofit sféře objevují takového nedokonalé pokusy, která jsou živeny pouhým fandovstvím. Jedním z nich je i zárodek tohoto webu.

Někteří nadšenci a sběratelé přistupují k digitalizaci také z velmi pragmatického důvodu – jejich rozsáhlá sbírka zabírá v bytě moc místa. Postupně tedy skenují a zdigitalizovaných časopisů se zbavují – výměnou, darováním nebo prodejem. DVD se skenovanými stránkami časopisů zabírá několikanásobně méně místa.

Jedním s cílů tohoto webu je kontakt na takovéto nadšence a vzájemná výměna digitalizovaných časopisů, které ve sbírkách chybí a nelze je koupit v papírové podobě. I barevný tisk sterého skenovaného časopisu může alespoň částečně zacelit „díru“ v ucelené sbírce.

Máš-li nějaké staré dětské časopisy digitalizované a jsi je ochoten/ochotna poskytnout pro potřeby projektu „Digitální archiv starých dětských časopisů“,  kontaktuj mne >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *