13.číslo ABC – 44.ročník – 1999

Dnes archivované číslo časopisu ABC z roku 1999 mi pro detske-casopisy.cz  poslal některý z cca 150 registrovaných spolupracovbíků našeho non-profit projektu. Bohužel jsem si nepoznačil kdo : -( Ale moc děkujeme!

V tiráži dnes archivovaného 13.číslo ABC 44.ročníku, které vyšlo 28.6.1999 a mělo 44  stran, se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Ringier ČR, a.s. Šéfredaktor  RnDr. Martin Smrček. Cena výtisku 22,- Kč.“

Hned na 2.straně 13.čísla ABC píše redakce: „Znáte nějakou partu děti, která ovlivnila nejméně tři generace čtenářů? Ano, jsou to Rychlé šípy. Jejich příběhy v kreslených seriálech nebo na stránkách několika knih jsme hltali se zatajeným dechem a ani dnes příliš neztratily na své oblibě. Za všechno může duchovní otec přiběhu, pan Jaroslav Foglar. Právě nyní by se dožil 92 let. Vzpomeňme si na něj povídáním na straně 8-9.“

Celým 13.číslem ABC se táhne leitmotiv Jaroslava Foglara – díky rozhovoru, který redakce s legendárním spisovatelem vedla čtvrt roku před jeho smrtí. „… jedna strana tohoto seriálu je zároveň týdnem mého života a dohromady jsou t0 roky nádherné práce …“ .

ABC_44.rocnik_(1999)_cislo_13_neodkryta_tajemstvi_jaroslava_foglara

Na svůj verneovský „vynález“ létajícího kola byl Jaroslav Foglar patřičně hrdý. Mám někde doma schovaný jeden z jeho „hromadných dopisů“, které psával v osmdesátých letech svým čtenářům a obdivovatelům – píše v něm, že mu jeho originální myšlenku „létajícího kola“ nemůže nikdo upřít.

ABC už v některém z předchozích ročníků přineslo vystřihovánku – model „ježka v kleci“. V dnes archivovaném čísle doplnila pro foglarovské sběratele i vystřihovánku papírového házedla létajícího kola Jana Tleskače.

Poslední strana ABC patřila od čísla 13 až do čísla 21 válečným dobrodružstvím rodu Ždíků. „Ždikové mají ve svém erbu modrý meč . Zvídavý čtenář bode marně hledat tento šlechlický rod v dějepisných učebnicích či starých kronikách. Zrodil se totiž v autorové fantazii, aby nás, jako jeden z desítek neznámých rodů, provázet tokem skutečných historických událoslí a životem našich předků. Nechme se tedy unášet proli času, nudit se určitě nebudeme, neboť Ždikové byli vždy tam, kde se něco dělo …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  roce 1999, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

ABC_44.rocnik_(1999)_cislo_13

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *