Nejstarší časopis pro mládež, který (s 2x dvacetiletým zákazem a 1x pětiletým zákazem) vychází dodnes.
Časopis JUNÁK v letech 1924-25 vycházel „nákladem Svazu Junáků-skautů republiky Československé“. Šéfredaktorem by sám zakladatel junáctví Antonín Benjamin Svojsík.
Časopis vycházel ve formátu 31 x 23 cm a měl celkem 164 stran – v 10 číslech.
Poznávacím znamením 11.ročníku JUNÁKA je na první pohled jednotná titulní strana (ale všimni si úst a obličeje 1. a 2. čísla), nové rubriky a především grafická úprava záhlaví rubrik.
Mezi významné osobnosti českého skautingu patří František Alexander Elstner – novinář, spisovatel a cestovatel. Wikipedia uvádí:
“ …v roce 1922 absolvoval v Mekce skautingu, v anglickém Gilwellu, Wood Badge kurz a od roku 1923 zakládal lesní školy skautingu i v Česku. Během několika let se stal Frank, jak byl kamarády nazýván, jednou z vedoucích osobností českého skautingu, ostatně na toto téma publikoval také několik knih, převážně příruček týkajících se uzlování, lasování a práce s bičem. …„
F.A.Elstner samozřejmě psal i do časopisu JUNÁK – například o skautském zápisníku:
V 11.ročníku JUNÁKA je i z dnes už historického pohledu spousta zajímavostí.Víš třeba, že v roce 1924 bylo v Československu 28.017 skautů a skautek? Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, byli českoslovenští skauti 3. nejpočetnější – na 1.místě byla pochopitelně kolébka skautingu Velká Británie (383.317 členů). Před Československem bylo ještě Polsko (51.615 skautů a skautek).
Václav Nosek – Windy připravil do 40. ročníku JUNÁKA (1997-98) zajímavý seriálu o historii tohoto časopisu. Jeho třetí část zachycuje i dnes archivovaný 11. ročník:
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu JUNÁK v roce 1924-25, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis JUNÁK do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany: