Premiéra časopisu ARÉNA -1.ročník -1990

Dnešní „premiérové“ číslo časopisu ARÉNA 1.ročník z roku 1990 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Tomáš E. Veliký dík!

V tiráži časopisu je uvedeno: ARÉNA – edice kreslených příběhů. Sešit 1. Obálka, kresba na obálce a grafická úprava Pavel Jehlička. Vydalo Pressfoto, vydavatelství ČTK. Odpovědná redaktorka Hana Bílková. I. vydání. Náklad 150 000 výtisků. Cena Kčs 9,50

Odborně zaměřený web Komiks.cz píše: Nápad vydávat Arénu vznikl někdy v roce 1988. Jenže v dobách socialismu bylo schvalování časopisů neuvěřitelné martýrium, na které Kometa vyzrála jakousi kličkou (těžko už říci jakou), takže svou konkurentku předběhla. Aréna měla mít původně formát A5, což je hodně patrné hlavně na titulním komiksu Aréna. Oproti Kometě nabízela Aréna i teoretické články o historii komiksu, které psal Daniel Kummermann, největší znalec amerického komiksu z dob před nástupem Štěpána Kopřivy a Jiřího Pavlovského. Přišla však bohužel do doby, kdy byla na sklonku vlády Kometa a o podobné časopisy lidé přestávali jevit zájem. Nakonec se podařilo vydat jen 5 sešitů. „

První vydaný sešit ARÉNY52 plnobarevných stran formátu A4. V úvodníku na druhé straně, redakce píše:

Milí mladí přátelé, dostáváte do rukou první sešit kreslených příběhů, které vás chtějí napnout, zaujmout i pobavit.
Sešity kreslených příběhů, které pro vás vydává vydavatelství ČTK Pressfoto, jsou určeny převážně vám, mladí přátelé, ale doufáme, že potěší i leckteré čtenáře starší, kteří neztratili fantazii a smysl pro humor.
Náplň sešitu tvoří pět hlavních seriálů – Aréna, Trosečníci z RA Super, Lux a Delux-kosmonauti z planety Xylofon, Mistr Looping a Smrt cestovatele lbarrety.
Kdo má rád vědeckofantastickou literaturu, najde své přátele v seriálu prvním – Aréně, ten, kdo zase rád cestuje, ať po rodné zemi či zemích cizích, oblíbí si hrdiny dobrodružných seriálů – Trosečníci z RA Super, Mistr Looping a Smrt cestovatele lbarrety, a ten, kdo se rád směje, a to jste, doufáme, všichni, nepohrdne veselým seriálem o dvou mimozemšťanech Luxovi a Deluxovi.
Kromě těchto hlavních kreslených seriálů, jejichž pokračování budete sledovat v následujících sešitech, vás chceme upozornit na několik zajímavostí o tom, co kreslené seriály vlastně jsou, kde vznikaly a jak velké obliby některé z nich dosáhly.
Do obsahu prvního sešitu jsme zařadili i Kapitoly slušného chování. Neděste se, není to žádná nuda. Vždyť poučky o slušném chování pana dr. Gutha-Jarkovského převedl do milé karikatury Jiří Slíva. Věříme, že půvabný Slívův vtip vás poučí o tom, že do lidí vrážet nesmíte, nebo o tom, že omluva patří ke každodenní potřebě člověka více, než všechna desatera o slušném chování.
Nakonec vás chceme upozornit na bajku, kterou podle moudrého filozofa Ezopa nakreslil Jiří Šalamoun, a na písničku oblíbeného Ivana Mládka, kterou do kreslené podoby převedl Milan Kohout. Mnoho českých lidových, národních, ale i moderních písniček má kromě hezké melodie i vtipný text. A tak si písničku s chutí nejen zazpívejte, ale s radostí si ji prohlédněte a pobavte se.
Seznámili jste se, milí přátelé, s obsahem prvního sešitu. Byli bychom rádi, kdyby se Aréna – tak se totiž sešit jmenuje – stala vaším nepostradatelným přítelem, který vás nejen pobaví, ale i zaujme.
Přejeme vám při čtení a prohlížení prvního sešitu kreslených příběhů hezké zážitky, bohatou fantazii a těšíme se na shledanou.

Pokud je mi známo (a výše uvedený citát z Komiks.cz to potvrzuje), v konkurenci s obdobně zaměřeným časopisem KOMETA (v letech 1989-1992 bylo vydáno 36 čísel) vydržel časopis ARÉNA vycházet „jen“ 2 roky a skončil 5. číslem. To ale není žádným vypovídajícím  znamením o kvalitě. Spíše jen o tom, že jen fanouškovská komunita komiksový časopis prostě „uživit“ nedokáže a je nezbytný jakýsi kompromisní úkrok směrem k širší veřejnosti.

„Otevírací“ kreslený příběh ARÉNY (se stejnojmenným názvem) je z autorské dílny Ivo Pechara a Jana Pištěka (Ivo Pechar s otcem Jana Pištěka – Theodorem, jsou autory slavného „ohníčkovského“ komiksu PAVOUK NEPHILA).

První číslo ARÉNY přineslo první část komiksu  TROSEČNÍCI Z RA SUPER, autorů Pavla Sidona a Miroslava Němečka.

MISTR LOOPING připravil pro ARÉNU Ivo Pechar a Jiří Petráček.

Kreslený příběh SMRT CESTOVATELE IBARRETY podle povídky Alberto Vojtěcha Friče připravil Libor Balák.

Časopis ARÉNA měl proti KOMETĚ ambice přinášet i kus teorie z oblasti komiksu – viz. TROCHU HISTORIE, TROCHU TEORIE Z VÝVOJE KRESLENÝCH SERIÁLŮ, kterou psal Daniel Kumermann. Velice zajímavý rozhovor s autorem si můžeš přečíst na Komiks.cz >>>>

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ARÉNA v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis ARÉNA do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

2 thoughts on “Premiéra časopisu ARÉNA -1.ročník -1990

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *