Další MATEŘÍDOUŠKA – 47.ročník – 1990-91

Dnes archivované číslo časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1990 pro detske-casopisy.cz  digitalizovala Miroslava B. Veliký dík! Jedno číslo 47.ročníku jsme archivovali v článečku z 18.3.2015 – to už ale vycházelo na jiném formátu než dnes archivované 3.číslo.

Z tiráže časopisu lze vyčíst: Mateřídouška – literární mesíčník pro nejmenší čtenáře. Vydává Mladá fronta. Šéfredaktorka Jiřina Černíková, redaktoři Jiří Černý a Magdalena Propperová, grafická úprava Jan Žbánek. Sekretariát Dagmar Merrellová. Redakční rada: Josef Brukner, PhDr Ladislav Dvorský. akad.mal. Olga Franzová, akad.mal. Miloslav Jágr, Dagmar Lhotová, František Nepil, Jiří Žáček. Časopis se prodával pořád ještě za 2 Kčs.

Traduje se, že MATEŘÍDOUŠKA se ve své době chlubila nákladem 340 tisíc výtisků. Ale to se týkalo dob, kdy ne úplně férové podmínky dělaly z jedné skupiny spisovatelů a básníků národní umělce a z druhé skupiny ty, kteří se v lepším případě, pokud vůbec mohli, realizovali v dětském časopise. I proto jsem přesvědčen o vysoké úrovni předrevolučních časopisů pro děti.

Je skvělé, že MATEŘÍDOUŠKA přežila tržní nápor konkurence nových časopisů polistopadových let.

Změnou politického režimu se mohly i časopise pro nejmenší publikovat příběhy biblickými tématy. V duchu legendárního Kalouskova cyklu OBRÁZKŮ Z DĚJIN …., vycházela i ve 47.ročníku MATEŘÍDOUŠKY podobně koncipovaná dvoustrana – BIBLICKÉ PŘÍBĚHY:

MATEŘÍDOUŠKA se snažila kultivovat nejmenší čtenáře i vkusnou ilustrací. Třeba tu od skvělého Miroslava Havlíčka (*1933), který byl především časopiseckým (později i knižním) ilustrátorem a grafikem většiny dětských časopisů (PIONÝR, OHNÍČEK, JUNÁK, PIONÝRSKÁ STEZKA, SEDMIČKA PIONÝRŮ, ABC, HLASATEL, …).

Pozdější šéfredaktorka MATEŘÍDOUŠKY Magdalena Propperová, připravovala s ilustrátorem Gabrielem Filcíkem stránku PRO CHYTRÉ HLAVY.

Komiks POZOR NA BATOLE připravili Jiří Šebánek a Jaroslav Pacovský, nakreslil jej Penčo Kunčev. Samotný příběh byl velmi stručně popsán na půl strany a další dvě a půl strany byly vyhrazeny kresbě.  Ta dost vybočuje z druhu ilustrací, na který jsme byli u MATEŘÍDOUŠKY zvyklí. Vydržel vycházet jen do 6.čísla.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *