ABC – speciál – zima 1989

Dvaadevadesátistránkový zimní ABC SPECIÁL 1989 dorazil na detske-casopisy.cz  od Nema. Moc děkujeme.

Náhled do zákulisí ABC SPECIÁLŮ přináší Vlastimil Toman – Můj život s ABC:  „ABC zřejmě bylo prvním časopisem, aspoň v bývalém Československu, který své mimořádné či zvláštní vydání označil jako „speciál“. To mi ostatně potvrzují i mnozí pamětníci a sběratelé, když si s nimi na toto téma povídám. A tak je docela možné, že si někteří z bývalých čtenářů, dnes působící v různých periodikách, na onen název „speciál“ vzpomněli, když v současné době připravují svá zvláštní a mimořádná čísla. Nehledě na to, že je také mimořádně – nebo snad speciálně? – vybavují různými atraktivními lákadly, jako jsou dárkové balíčky, s čímž právě tenkrát začalo ábíčko.“

ABC_special_(1989)_zima_husitsky_vuz

Na straně 117 píše Vlastimil Toman přímo o dnes archivovaném speciálu:Zimní speciál ’89 řinčel zbraněmi a voněl střelným prachem. Redakčně ho připravoval Ruda Baudis a podařilo se mu opět vytvořit zajímavý soubor komiksů i čtení plus k tomu nějaké návody. Ze souboru kreslených Příběhů psaných střelným prachem, které jsem psal pro ABC, vybral některé zajímavé epizody a doplnil je scifi-komiksem Václava Šorela Tvrz. Atraktivně pojaté čtecí stránky vyprávěly o všech možných zbraních, o válečných lodích, soubojích a válkách. Pokud si někdo speciál dobře přečetl, pak už se mu návštěva některých muzejních sbírek stala o hodně zajímavější. A když chtěl a byl šikovný, mohl si postavit maketu chlapecké lovecké pušky nebo slepit figurky pro rytířský turnaj, sestavit husitský vojenský vůz i s válečníky, nebo vytvořit diorámu vojenského tábora za třicetileté války s poloplastickými figurkami.“

Olga Bezděková a Milan Krejčí ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II.DÍL, píší na straně 34-35: „Třetí příběh Turecké varhany se odehrává v 16.století na Slovensku a v Uhrách v období vpádu Turků. Na pozadí skutečných historických událostí ukazuje jednu z možných konstrukcí varhanových pušek i jejich použití.“

ABC_special_(1989)_zima_turecke_varhany

„Ve 22. a 23. ročníku (1977-1979) se uprostřed časopisu objevily opět seriály z pera V.Tomana výtvarně zpracované M. Novákem pod souhrnným názvem Příběhy psané střelným prachem (1977-78), které po letech pokračovaly v kresbách M.Víška (1984) . Každá jednotlivá epizoda nesla vlastní podnázev. Autor čerpal námět z historie a vývoje ručních palných zbraní. Příběhy vyprávěly nejen o bojích, ale i o lidském důmyslu a technickém pokroku, který zbraně vždy doprovázel. Hrdinové příběhů však nebyli historicky doloženi. Barevné obrázky byly opatřené bublinkami s textem. V záhlaví předcházelo stručné shrnutí předešlého děje, v závěru stránky následovalo zařazení do historického kontextu a rozvedení detailů seriálu (například charakteristika pušky apod.)

Příběh O kolečko víc ve čtyřech pokračováních vypráví o hodinářském mistrovi Johannu Kielbasovi, kterému se podařilo zhotovit mechanické křesadlo odstraňující ruční křesání ohně . Jeho vynález byl zneužit k výrobě zbraní, k odpalování pušek. „

ABC_special_(1989)_zima_o_kolecko_vic

„Tomanovy dobrodružné Příběhy psané střelným prachem pokračovaly až v letech 1984-1985 v kresebném provedení M. Víška. Osm kulí líčí mstu muže, který dostihuje vraha svého bratra a trestá ho vlastní, na tehdejší dobu neobvyklou zbraní, čtyřrannou pistolí s čtyřmi otočnými hlavněmi a pánvičkami.

ABC_special_(1989)_zima_osm_kuli

PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II.DÍL, strana 38: „V pětadvacátém ročníku vychází zdařilý seriál dvojice Šorel – Kobík pod názvem Tvrz, který nás zavádí ze současnosti hluboko do minulosti, do patnáctého století. Oblíbený fantazijní námět z dob Svatopluka Čecha („Nový epochální výlet pana Broučka tentokráte do XV. století“, 1889) sklízí v seriálové podobě úspěch.
Český astronom, znalec jižních Čech, se při havárii dostane v bezvědomí až do doby, kdy existovala lásenická tvrz. Pohybuje se zde v období bojů husitů s loupežníky. Překvapuje obyvatele fotoaparátem a magnetofonem s nahrávkou husitských chorálů zahání loupežníky.
Prolínání současnosti do minulosti zvyšuje atraktivnost děje i informací o tvrzi, o níž se dochovalo minimálně zpráv.“

ABC_special_(1989)_zima_tvrz

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání speciálu ABC v roce 1989, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC speciál – kliknutím na náhled strany:

ABC_special_(1989)_zima

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *