15. 7. 2024

BOB HURIKÁN – MODRÝ BĚS POUŠTĚ (1991)

Dnes archivovaný časopis BOB HURIKÁN-MODRÝ BĚS POUŠTĚz roku 1991 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Onuca. Veliký dík!

Josef Peterka, známý pod jménem Bob Hurikán, nebo literárním pseudonymem Bob Peters (21. dubna 1907 Praha – 2. června 1965 Benešov), byl český skautcestovateltrampsportovecspisovatelpublicistaredaktorpartyzánhistorik trampingu a trampský písničkář. kromě několika dodnes známých písniček (např. Rikatado) byl autorem řady knih s dobrodružnou, romantickou, detektivní a cestovatelskou tematikou. Pro jeho bouřlivý život se mu neoficiálně přezdívalo český Jack London. Většina jeho literárních prací nepřekročila literární průměr své doby, ale knížka Plamen vzpoury byla oceněna cenou Rodokapsu pro rok 1939. Za nejvýznamnější jeho práci, dokument doby, bývá považována faktografická kniha Dějiny trampingu.

Medailon Josefa Peterky z kroniky Vladimíra Mühlbacha.

Vlastním jménem Josef Peterka, známý také pod literárním pseudonymem Bob Peters, byl český skaut, cestovatel, tramp, sportovec, spisovatel, publicista, redaktor, partyzán, historik trampingu a trampský písničkář. Vedle složení několika dodnes známých písniček (např. Rikatado) byl autorem celé řady knih s dobrodružnou, romantickou, detektivní a cestovatelskou tématikou. Pro jeho bouřlivý život se mu neoficielně přezdívalo český Jack London. Mnohá jeho literární díla nepřekročila běžný literární půměr své doby, nicméně jeho spis Plamen vzpoury byl oceněn cenou Rodokapsu pro rok 1939. Za nejvýznamnější z jeho prací je – jako dokument své doby – považována faktografická kniha Dějiny trampingu.
Narodil se ve stejném roce jako spisovatel Jaroslav Foglar a prožil rušný život. V dětství byl skautem, v mládí založil na Sázavě několik trampských osad. Hrál na kytaru a zpíval, věnoval se trampskému sportování, přispíval do několika trampských a skautských periodik, psal knihy. V letech 1930 až 1931 podnikl dobrodružnou pouť do Orientu (patrně pod vlivem četby knih Richarda Halliburtona), později vykonal i cestu za polární kruh až do Laponska (zde možná pod vlivem vyprávění Eskymo Welzla, jež vycházelo na pokračování v tehdejších Lidových novinách).
Těsně před válkou byl zaměstnán jakožto redaktor v Poledním listu, který založil český fašista Jiří Stříbrný, a zastával tu antisemitstké a proticikánské postoje. Nicméně za druhé světové války organizoval na Brdech partyzánskou odbojovou skupinu, jíž sám velel. Na jaře 1945 byl na podkladě udání zatčen Gestapem na nádraží v Čerčanech, uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Rozsudek měl být vykonán právě 9. května 1945; od smrti ho zachránil příchod sovětských vojáků do Pankrácké věznice.
Po válce pracoval v různých dělnických profesích, mimo jiné též budoval Slapskou přehradu a podílel se na elektrifikaci českých železnic. Zemřel předčasně ve věku 58 let.7

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu BOB HURIKÁN z roku 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu BOB HURIKÁN – kliknutím na náhled strany:

 

(by nell1566)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *