Dnes archivovaná čísla terezínského časopisu BONACO z roku 1944 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Petr S. Veliký dík!
Tak jako jsou samostatnou kategorií emigrantské časopisy pro děti a mládež, tvoří časopisy vydávané za války dětmi v koncentračním táboře Terezín, taky svoji (ještě menší) skupinu. Jsme moc rádi, že se do naší KNIHOVNY dostává první z nich – BONACO. Mezi znalci dětských časopisů vydávaných v takovýchto extrémních podmínkách, je co do kvality i délce vydávání nejznámějším časopis VEDEM. Extrémní životní zkušenost jeho tvůrců i čtenářů, všudypřítomná blízkost smrti, v kombinaci s vynikajícími vychovateli i řadou osobností do ghetta soustředěných, dovedla 13-14leté terezínské chlapce ke schopnosti vydávat časopis neobvyklé publicistické úrovně i literární hloubky. Vedle VEDEM vycházelo v terezínském ghettu ještě několik dětmi tvořených časopisů, například DOMOV, KAMARÁD, NEŠVAR, NOVINY, RIM RIM, HLAS PŮDY Q306, BONACO, LIST SEDMIČKY a TAM-TAM.
Spolu s digitalizovanými časopisy poslal Petr S. i základní informace:
„V průběhu roku 1942 vznikaly v některých objektech v Terezíně domovy pro děti a mládež – tzv. kinderheimy, zkráceně heimy. V těchto chlapeckých a dívčích domovech žily děti pohromadě pod dohledem vychovatelů, asi 30 dětí na jednom pokoji, společně se zde stravovaly, věnovaly se zakázané výuce (která se skrývala pod slovem „program“) i hrám. Část dětí pracovala: pomáhaly např. při zahradnických pracích nebo se učily řemeslu (truhlář, zámečník, zahradník).
V řadě z domovů byla vytvořena samospráva – děti samy měly dbát na úklid, hygienu i plnění svých úkolů. V domovech děti vytvářely vlastní časopisy. Nejznámějším byl časopis Vedem, který vydávali chlapci z domova č. 1. Mezi další známé časopisy patřil Domov, Rim Rim Rim, Bonaco, Hlas půdy, Kamarád, či Noviny.
Dívčí časopis BONACO vycházel v domově č. XI v L 414. Dochovalo se pět čísel. Od ostatních terezínských časopisů se liší především obsahem vyplývajícím z dívčích, respektive ženských zájmů (dívky se věnovaly např. novým trendům v bydlení). Najdeme v něm však též rubriky, které jsou společné všem terezínským časopisům, tj. ty, které reflektují a komentují život v domově, ale také rubriky zahrnující informace z různých oborů i rubriky určené pro pobavení (hádanky, kreslené vtipy apod.).“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu BONACO z roku 1944, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu BONACO – kliknutím na náhled strany:
- BONACO (1944) číslo 01
- BONACO (1944) číslo 02
- BONACO (1944) číslo 03
- BONACO (1944) číslo 04
- BONACO (1944) číslo 06
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla BONACO zde >>>