DOBRODRUŽNÝ SVĚT – 6.ročník z roku 1931 – pro detske-casopisy.cz digitalizoval opět Carlas. Velikánské díky!
Šestnáctistránkový DOBRODRUŽNÝ SVĚT vydával ve svém nakladatelství Josef Richard Vilímek (*1860, +1938). Ve své době bylo jeho nakladatelství nejpopulárnější v českých zemích – vydával knihy K.Maye, A.C.Doyla, J.Vernea a dalších „klasiků“. DOBRODRUŽNÝ SVĚT vycházel každý pátek. Stál Kč 1.-. Odpovědným redaktorem byl Josef Richard Vilímek.
Román ZA MILIONY KOLEM SVĚTA, který vycházel na pokračování v časopise DOBRODRUŽNÝ SVĚT vydal Vilímek o rok později (1932) jako knihu. Pod názvem S PRÁZDNOU KAPSOU KOLEM SVĚTA ji vydal v roce 1973 i Albatros v edici KOD.
V časopise DOBRODRUŽNÝ SVĚT tento román ilustroval malíř Václav Čutta (*1878 +1934), který během svého života ilustroval stovky románů.
Originální název románu je: Le cinq sous de Lavarède, vyšel prvně v roce 1893. Paul D´ivoi je autorův pseudonym, pravé jméno je Paul Charles Philippe Eric Deleutre (*1856 †1915).
Web legie.info k autorovi románu uvádí:
Paul Charles Philippe Eric Deleutre byl zdatný novinář, mnoho let pracoval v denících Journal des Voyages a Le Matin. Svůj první román zveřejnil ale až jako osmatřicetiletý, a to ještě do tiráže připsal jako spoluautora Henriho Chabrillata, přestože byl pachatelem téměř stoprocentním. Román Pět Sou Lavarédových (Les cinq sous de Lavarede) vyšel v roce 1894 jako román na pokračování v novinách Le Petit Journal a ohlas veřejnosti byl tak nadšený, že Paul d’Ivoi ztratil ostych a začal psát o sto šest.
Jeho prvotina uvedla na knižní pulty tvůrčí linii příběhů, kterými dále rozvíjel osudy hlavního hrdiny Pěti sou: Závodní vůz Lavarédův, Neviditelný nepřítel, Zlatý ostrov, Lavarédův bratranec (Le cousin de Lavarede, 1895, přepracováno – Osirisův diamant, Le diamant d’Osiris).
Paul d’Ivoi vycítil potenciál, jaký v sobě nesou dobrodružné příběhy, nasáklé vůní techniky, moderny a pokroku, a v tomto prostoru bohatě využíval své novinářské zkušenosti. Skvělý vypravěč s darem jemného humoru, budující napínavý děj plný zápletek a překvapivých zvratů, se snažil vyhýbat proslaveným „cliftonovým kladívkům“ a i nečekaná rozuzlení zpravidla stavěl na logických vysvětleních. Někdy si, pravda, svoji úlohu trochu zjednodušoval (to když třeba si živelní pohroma jako oběť pečlivě vybere ze dvou soupeřících dívek tu zištnou).
V době, kdy se Paul d‚Ivoi pustil do psaní románů, hlavní tvůrčí období Julese Verna již skončilo. Sám Paul tedy měl zažitý vernovský styl a svět, a mohl se porovnávat třeba s Vernovým „žákem“ André Lauriem. Paul d‘Ivoi se Vernem nechal inspirovat v mnoha směrech. Již název, kterým zastřešil své romány, hovoří za vše: Les voyages excentriques rezonují s vernovskými Les voyages extraordinaires (o některých obálkách jeho knih nemluvě). Leč nedosti tomu – řada jeho románů obsahuj přímé paralely s vernovským vzorem. Můžete tak vedle sebe položit například Robura dobyvatele a L’aeroplane fantome, příběhy kapitána Nema a Korzára Triplexe, Cestu okolo světa za osmdesát dní a Pět sou Lavaredových, Zemí šelem a Tajemného doktora.
Tvorba Paula d’Ivoi má několik charakteristických rysů. Především – a podobně jako Jules Verne – je nadšen vědou a technikou. Jeho hlavní (kladní) hrdinové jsou vysoce čestní a zpravidla to jsou vědci, vynálezci či detektivové, prostě lidé s výrazným tvůrčím a analytickým zaměřením.
Na poslední straně 6.ročníku DOBRODRUŽNÉHO SVĚTA vycházela pravidelná rubrika ZAJÍMAVOSTI.
V 6.ročníku DOBRODRUŽNÉHO SVĚTA (1931-32) vycházely na pokračování (mimo ZA MILIONY KOLEM SVĚTA) ještě romány:
- Emilio Salgari a Luigi Motta: LOVCI DIVOKÉHO ZÁPADU (začíná vycházet v 10.čísle od 149.strany)
- George Ower Baxter: DVA BRATŘI
- Pavel d´Ivoi: SERŽANT SIMPLET
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu DOBRODRUŽNÝ SVĚT v roce 1931, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu DOBRODRUŽNÝ SVĚT – kliknutím na náhled strany: