ČASOPIS PRO OBČANSKOU NAUKU A VÝCHOVU – 2.ročník z roku 1925 zajistil a pro archiv upravil Damro.
Státní nakladatelství v Praze tento odborný časopis vydávalo v letech 1924 – 1939. Šestnáctistránkový časopis vycházel 10x ročně – v měsících, kdy se chodilo do školy.
Tento časopis není klasickým dětským časopisem, ale časopisem pro pedagogy, kteří děti za první republiky zásadním způsobem formovali. Dětského světa se tedy výrazně dotýká a ukazuje jaké hodnoty se snažili učitelé v dětech pěstovat. Proto je ČASOPIS PRO OBČANSKOU NAUKU A VÝCHOVU na webu archivován.
Už z čánků na titulních stranách lze velmi přesně odhadnout obsah časopisu, který vytvářeli v drtivé většině čeští i slovenští pedagogové a školní inspektoři. Psali návody jak například s prvňáčky probírat aby byli soucitní, názorně vysvětlit co je zbabělost, proč si T.G.Masarych zasluhuje úctu, vedli je k pomoci chudým, na praktických příkladech z praxe ukazovali jak léčit dětskou náchylnost ke krádeži. informovali o konkrétních obětavých lidech ….
Duší tohoto časopisu byl Prof. PhDr. Jan Uher (+1891 +1942), pedagog, psycholog, sociolog, profesor FF MU v Brně i předseda České obce sokolské. Významně se zasloužil o vztahy s pedagogickými institucemi v USA. V letech 1919–1922 byl zaměstnán jako osobní knihovník T. G. Masaryka. Na podzim roku 1939 byl zatčen Gestapem za účast v odbojové organizaci Obrana národa. V den, kdy se v Berlíně konal pohřeb R. Heydricha, byl odsouzen k trestu smrti a popraven v předvečer státního svátku Československé republiky. Duchovní, který jej doprovázel na popravu, tvrdil, že nepoznal tak statečného a se smrtí vyrovnaného člověka.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČASOPIS PRO OBČANSKOU NAUKU A VÝCHOVU– kliknutím na náhled strany: