ČAU – 2.ročník – 1992

Dnešní čísla časopisu ČAU z roku 1992 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Nemo. Děkujeme!

ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE, měsíčník nejen pro děti – vydávala i v roce 1992 kulturní agentura AG kult v rozsahu 36 stran. Časopis stál 14,9 Kčs. Titulní strana i logo časopisu je dílem Pavla Šťastného (*1965) – mimo jiné též autora loga Občanského fóra, Seznamu, Dataartu, …

V tiráži 12.čísla se píše: ČAU – ČTI A USMÍVEJ SE vám přejí všichni pracovníci i spolupracovníci dětského vysílání ČST Praha a kulturní agentura AG kult, kteří časopis připravují, myslí na vás a těší se na vaše dopisy.

I když TV NOVA začala vysílat až v roce 1994, časopis ČAU vycházející od roku 1991 na první pohled vypadá, jako by na něm spolupracovali redaktoři privátní NOVY než státní ČESKOSLOVENSKÉ TELEVIZE (pták ČAU se prosazoval ve Studiu Kamarád) 🙂 K tomuto trochu unáhlenému soudu svádí trošku prvoplánově atraktivní grafika – při prvním pohledu mi naskočilo, že autorek kreseb je (omlouvám se Pavlu Šťastnému) Alan Lesyk – autor loga slovenské poprockové skupiny Elán. Příjemným zjištěním je, že české kresby (ZZZZlobáci, Saurik) v časopise ČAU bezproblémově obstojí s těmi americkými (Gumídci, …).

Původní český komiks SAURIK je z dílny malíře, knižního ilustrátora, básníka a autora komiksů Josefa Pospíchala (*1963). Postavička SAURIKA přišla na svět už v roce 1990, ale až do roku 1994 se jeho výtvarná podoba měnila.

Ze 36 stran 1.čísla ČAU zabírají kresby včetně komiksů 17 stran – tedy cca 47%. Reklama si ukousla 4 strany – cca 11%. Zbývající stránky, kde dominuje text, jsou nasázeny čtivě 🙂 I když naučně-vzdělávací témata jsou pochopitelně okrajovějšími, přesto nechybí – viz POHÁDKY Z NAŠÍ ZAHRÁDKY: DEVĚTSIL.

Další z komiksů RADEK A KATE nakreslila Vladimíra Vopičková (Vladimíra Bíliková Vopičková) – ilustrátorka, malířka i autorka leporel, které dětem usnadňují a dospělým zpestřují čtení veršovaných textů a hádanek.

Rozhovor se synem slavného autora Ferdy mravence – Ondřejem Sekorou, trochu poodhaluje osobnost legendárního ilustrátora, prizmatem jeho potomka.

Lehkou parodii na superhrdinské komiksy TAJEMSTVÍ ČERNÉHO BROUKA psal Jiří Hrdlička a kreslil Vojtěch Páv.

Rubrika VAŠE SCHRÁNKA přinášela dopisy čtenářů i reakce redakce 🙂

Posledním komiksem je převzatý příběh mláděte pandy TAOTAO.

V článečku z 2.9.2016 je velmi dobře napsaný profil ČAU ročník 1991 – z pera Jana Holečka.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ČAU v roce 1991, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ČAU – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná po přihlášení v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *