9. 10. 2024

Chybějící čísla časopisu OHNÍČEK -23. ročník – 1972-73

Chybějící čísla časopisu OHNÍČEK 23.ročník z let 1972-73 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Jiří Z. Děkujeme!

OHNÍČEK začal vycházet už v roce 1950, ale v letech 1972-73 jej bylo obtížně srovnávat s 1.ročníkem. Změnil se rozsah, formát, grafika a částečně i obsah. OHNÍČEK ve svém 23.ročníku  vycházel v rozsahu 32 stran ve formátu A5 naležato. V tiráži bylo uvedeno: OHNÍČEK – zábavný čtrnáctideník. Vydává Česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Šéfredaktorka Marie Lapáčková.

Ve 23. ročníku časopisu OHNÍČEK začal vycházet na pokračování famózně kreslený seriál Karla Franty NEUVĚŘITELNÉ PŘÍHODY VOLKY KOSTYLKOVA A DŽINA CHOTTABYČE. Olga Bezděková (při dalších citacích jen O.B.) v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – I. DÍL na straně 168 píše: „Karel Franta se připojil k výtvarným adaptátorům literárních předloh a na motivy románu L. Lagina „Starik Chottabyč“ zpracoval seriál pod názvem Neuvěřitelné příhody Volky Kostylkova a džina Chottabyče (1972-74, 43 x). Vděčná zápletka o vysvobození džina Chottabyče z tisíciletého zajetí Vovkou, kterému džin za odměnu slíbí splnit každé přání, vystačila na čtyřicet tři dvoustránkových pokračování. Prolínání současnosti a minulosti způsobuje komické situace: Džin například napovídá Vovkovi u zkoušky, ale jeho vědomosti jsou staré tisíc let…“

Rubrika PROČ? JAK?  CO? přinášela velmi stručné odpovědi na zajímavě položené otázky:

Kreslený seriál BIVOJOVA RYTÍŘSKÁ DOBRODRUŽSTVÍ pokračuje v OHNÍČKU už z předchozích ročníků. O.Bezděková na straně 164 píše: „…vychází po dalších pět let seriál pod názvem Bivojova rytířská dobrodružství (1970-75, 114x ). Je to příklad seriálu, který vzniká nesměle, postupně se rozjíždí a konečně dosahuje nepřetržitého vycházení. Všimla si ho i kritička J. Hrabáková, která napsala, že seriál si svým zaměřením především na kresebnou situaci zachovává jednotný ráz a prokazuje stále živou nápaditost a vtip.  To dokazuje například situace, kdy Kazi, nesená na královských nosítkách, mrská nohama, aby se šlo rychleji, pes kouše rytíře do brnění a Bivoj zase bojuje s kancem a nakonec se zachraňuje nevšedním způsobem: zasekne cep do stromu a přitáhne se k němu (známý gag z grotesek).“

Legendární OTAZNÍKY DETEKTOVA ŠTIKY, které vydalo v roce 2012 nakladatelství Albatros jako samostatnou knihu, vycházely i ve 23.ročníku OHNÍČKU. O. Bezděková na strana 174 uvádí: „Přitažlivým typem soutěžního seriálu s detektivním námětem, kde k podání zápletky používají autoři techniky kresleného seriálu, ale konečné řešení ponechávají na čtenáři, se staly Otazníky detektiva Štiky (Jiří Lapáček, Jiří Kalousek, 1971-80; 1981-84, pokračuje dále). Některé příhody byly zpočátku podle Pifa. Černobílé a později barevné obrázky s textem umístěným jak v bublinkách, tak i pod obrázky vtahují čtenáře nekompromisně do děje. Očekává se od nich postřeh, důvtip a správný úsudek. Spolupráce čtenářů na vyřešení „případu“ spočívá v odeslání korespondenčního lístku se správným rozuzlením (které bude po slosování odměněno). O popularitě seriálu, který se nevyhnul i slabším námětům, svědčí to, že vycházel téměř nepřetržitě a byl zařazen na zadní stranu obálky. Do konce roku 1985 čítal seriál celkem 146 pokračování.“

O seriálu na pokračování BOŘÍKOVY LAPÁLIE bylo na tomto webu už psáno (inspirace Mikulášovými patáliemi od Reného Goscinnyho). Jejich smyslem není primárně vychovávat nebo poučovat, ale spíše pobavit, což se rozhodně dařilo. Úžasné souznění Steklač-Renčín, naprosto srovnatelné s Goscinny-Sempé.

Kreslený seriál byl od poloviny šedesátých let nedílnou součástí OHNÍČKU. Své místo si zde našel i ten s názvem 10 000 MIL NA VZDORUJÍCÍÁCH STROJÍCH. O.B. str. 170: „Náměty inspirované skutečnou událostí rozmnožil scénář I. Pechara 10 000 mil na vzdorujících strojích (1971-1973, 43 x ), kreslený T. Pištěkem. Dvouletý seriál popisuje dobrodružnou zkušební jízdu automobilu s motorem na benzin z Pekingu do Paříže v roce 1907. Každé jednotlivé pokračování má svůj vlastní výstižný název, ohlášený předem.“

Poslední dvě strany OHNÍČKU patřily komiksu MOŘŠTÍ VLCI A POKLAD TRPASLIČÍHO  KRÁLE. O.B. str.168: „Spolupráce populární kreslířky V. Faltové (Kocour Vavřinec, Mateřídouška) s V. Steklačem (Růžek) přinesla sérii několikaletých zábavných pohádkových seriálů: Mořští vlci a ďábelský doktor QQ, Mořští vlci ve vesmíru, Mořští vlci a sedm trpaslíků, Mořští vlci a poklad trpasličího krále, Sněhurka a trpaslík Dodo (1969-74). Seriálu předcházela soutěžní akce „Vysílání Velkého Piráta“ v minulém ročníku (č. 1-16/1968-69). Poslední šestnácté pokračování už bylo ve formě kresleného seriálu. Postavy seriálu – Velký Pirát, Šilhavý Leo a rorýs Emil se na stránkách Ohníčku na palubě Bouřliváka toulají po oceánu. Sytě barevné disneyovské obrázky jsou opatřeny bublinkami s textem.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1972-73, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla OHNÍČEK  zde >>>

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *