Dnes archivovaná chybějící čísla 22. ročníku časopisu VTM z roku 1968 pro detske-casopisy.cz digitalizovalo Jan F. a Hozd. Veliký dík!
Tiráž časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI nám prozrazuje, že šéfredaktorem tohoto populárního časopisu byl prom. fil. Jiří Táborský. Časopis měl i „zahraniční spolupracovníky“ ve spřátelených socialistických zemích 🙂 Časopis VTM vycházel jako čtrnáctideník, vydával jej ÚV ČSM v Mladé frontě, stál 2 Kčs a měl rozsah 36 stran. Číslován byl průběžně. V tiráži je mimo jiné uvedeno: “ … Zástupce šéfredaktora: prom. nov. OLGA VÍTOVÁ. Redakční rada: Ing. Zd. Bartoš, J. Holub, M. Hovorka, ing. J. Jelen, ing. Zd. Křečan, ing. Fr. Lazecký, dr. J. Malý, ing. R. Ruffer, ing. Sc. Stibor, ing. J. Tůma, ing. A. Vacek, ing. arch. J. Vrana, G. Wieczorek. Redakční kolektiv: RUDOLF ČECHURA, MILOŠ KOCOUREK, LUDĚK LEHKÝ, ing. LEV SPÁČAL, OLDŘICH ŠČMĚJKAL. Výtvarný redaktor: MIROSLAV TVRDÍK ...“
V nepravidelné rubrice – sloupečku CO O NÁS PÍŠÍ, přinášela redakce zahraniční pohled na politickou situaci v ČESKOSLOVENSKU.
V rubrice ČETLI JSME ZA VÁS VE SVĚTOVÉM TISKU přinášela redakce krátké zajímavosti s vědy a techniky.
V redakčním kolektivu VTM působil i Rudolf Čechura (*1931 +2014), autor námětů k večerníčkovým seriálům Maxipes Fík a Hugo z hor, velký příznivec a popularizátor největšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese (od roku 1967 jako vůbec první Čech (a jediný obyvatel ze všech zemí za železnou oponou) stal členem „The Sherlock Holmes Society of London“), autor 28 „holmesovských“ příběhů pro pozdější ČTYŘLÍSTEK.
Čechurovým literárním vzorem byl Arthur Conan Doyle a vytvořil četné pastiše na jeho dílo. Ale díky Čechurově působení v redakční radě VĚDY A TECHNIKY MLÁDEŽI byla publikována Doylova povídka z roku 1926 (pravděpodobně v Čechurově překladu) PŘÍPAD V SHOSCOMBE OLD PLACE.
Čtenářský zájem udržovala VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI taky drobnými zajímavostmi ze světa showbusinessu:
VTM ale cílila na technicky zaměřené čtenáře – a to jak teoreticky, tak prakticky. Na pokračování publikovala „vystřihovací“ příručku praktických návodů (zde ukázka MALUJEME SI BYT).
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VTM z roku 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VTM – kliknutím na náhled strany:
- VTM 22.ročník (1968) číslo 07
- VTM 22.ročník (1968) číslo 19
- VTM 22.ročník (1968) číslo 21
- VTM 22.ročník (1968) číslo 22
- VTM 22.ročník (1968) číslo 23
- VTM 22.ročník (1968) číslo 24
- VTM 22.ročník (1968) číslo 25
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI zde >>>