Další číslo časopisu PIONÝR pro detske-casopisy.cz digitalizoval Karbulínek – moc děkujeme! Třeba se někomu z návštěvníků tohoto webu brzy podaří digitalizovat zbývající chybějící čísla : -)
Časopis PIONÝR začal vycházet v roce 1953. Šéfredaktorem byl až do roku 1971 Jiří Havel – pak byl odvolán z czkce šéfredaktora a také vyškrtnut ze Svazu spisovatelů (rehabilitace se dočkal až po roce 1989). Ve 25.ročníku (1977-78) šéfredaktoroval časopisu PIONÝR jiný spisovatel – Vojtěch Steklač (*1945 +2021) Wikipedia: „Literární činnost začal již během studia na vysoké škole v 19 letech. Roku 1969 se stal redaktorem časopisu OHNÍČEK a pak PIONÝR. V časopise PIONÝR pracoval deset let a brzy se stal jeho šéfredaktorem. V roce 1989 byl několik měsíců šéfredaktorem časopisu FILIP“.
Časopis PIONÝR i ve svém 25.ročníku pokračoval v tisku na netypický „čtvercový“ formát, který jej mezi tehdejšími dětskými časopisy odlišoval na první pohled. Vycházel v rozsahu 48 stran. V tiráži je uvedeno: “Zábavný měsíčník pro mládež. Vydává česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. Šéfredaktor Vojtěch Steklač. Zástupce šéfredaktora Přemysl Veverka. Redakce Svatopluk Hrnčíř, Marie Vrbová, Viktorie Klásková. Grafická úprava Karel Franta. Typografie Karel Vilgus. Tiskne Svoboda, graf, závody, n. p., závod 5 Malešice. Cena výtisku 2 Kčs. Rozšiřuje PNS. Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta i doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS. ústřední expedice tisku, Jindřišská 14, Praha 1. © Mladá fronta 1977, Adresa: Redakce Pionýr, Francouzská 106, 101 00 Praha 10-Vršovice Telefon 742003″
PIONÝR se jak svým názvem, tak vydavatelem nemohl vyhnout všudypřítomné povinné podprahové ideologické masáži.
Oblíbenou dvoustranou byl jakýsi “fotokomiks” – seznámení s novým filmem, který se v tu dobu dal shlédnout v československých kinech. Stručný děj filmu byl odvyprávěn popisky pod fotografiemi:
Pro 25. ročník PIONÝRA nakreslil Zdeněk Burian (*1905 + 1981) 19 ilustrací – k povídkám OPÁLOVÁ KOBRA (2. číslo), NIKIPI (7. číslo), STŘELKA MÍŘÍ K EDUARDU ŠTORCHOVI (8.číslo), OSUD VELRYBÁŘŠKÉHO ŠKUNERU ESSEX (10. číslo) + upoutávku na nový ročník (11. číslo). O čtyři roky později už nedokončil svojí poslední ilustraci, právě pro časopis PIONÝR – povídku ČERNÍ DETEKTIVOVÉ.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu PIONÝR v roce 1977-78, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PIONÝR zde >>>
Prosím. Hledám scifi povídku, která vyšla někdy v 8o. letech v časopise Pionýr, patrně mezi roky 1982 až 1988 včetně. Snad od ruského autora či autorky. Chlapec vypráví o svém pobytu ve vesmíru, kdy členové posádky, tedy i rodiče, odcházeli „usnout“ do prostoru za asi zeleným světlem. Za její zaslání ráda zaplatím. Čtyřicet let na text myslím. Velmi mě jako dítě zasáhl. Prosím o pomoc ty z vás, kteří do časopisu můžete „nahlédnout“. Děkuji Vám za jakoukoliv zprávu. Veronika Ševčíková
https://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/nic-neni-zadarmo-ale-penize-nechceme/
Tady se na vás každý vysere. Taky jsem to zkoušel.
Komunikuji s cca 300 registrovanými uživateli tohoto webu a několikanásobkem těch, kteří to jen „zkouší“.
Protože odpovídám skutečně na každý mail (na komentáře jen tehdy, mám-li k tomu co napsat), a každý den chodí chodí nové dotazy, mám neustále ve své mailové schránce kolem 50-100 nevyřízených zpráv. A tak na některé maily odpovídám jen vemi stručně – jako třeba na tenhle vzkaz z adresy „arogance@seznam.cz“: https://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/nic-neni-zadarmo-ale-penize-nechceme/