Dnes archivovaná dvě čísla slovenského komiksového časopisu COMICS FLEX z roku 1990 pro náš archiv digitalizoval Petr S. Moc děkujeme!
Časopis COMICS FLEX byl jedním z řady komiksových magazínů, které se pokoušely po revoluci etablovat jako kontinuálně vycházející časopis zaměřený výhradně na komiksovou produkci určenou převáženě straším čtenářům. Naprostá většina těchto pokusů, časopis COMICS FLEX nevyjímaje, ale v průběhu několika let nebo dokonce měsíců zkrachovala a žádný takový časopis se v novém konkurenčním prostředí neodkázal udržet (výrazně k tomu přispěl i rozpad československé federace a s tím spojený rozpad distribučních sítí). Časové období těchto snah o vydávání čistě komiksového časopisu pro starší mládež je tedy možné vložit mezi roky 1990 až 1992.
Časopisu COMICS FLEX proto nakonec vyšla pouze první dvě čísla, ačkoli tiráž druhého čísla obsahovala ISBN na celých 6 čísel a jedno souborné vydání. Časopis skutečně nepůsobil příliš perspektivně, oproti dalším úspěšnějším pokusům z té doby v něm byly příběhy uvedené v černobílé podobě a především v nepříliš zdařilé kresbě.
Výraznými časopisy ze začátku 90. let zaměřenými výhradně na komiks, o jejichž vydávání se snažila různá vydavatelství či podnikatelské subjekty, byly především česká KOMETA (vycházela celé čtyři roky, vyšlo 36 čísel) a slovenské BUBLINKY (vycházely tři roky, vyšlo 25 čísel). Mezi další časopisy patřily české časopisy ARÉNA (vyšlo 5 čísel), COMICS EXPRES (pouze jedno číslo), GRIF (vyšly 3 čísla), PUMA (vyšly 3 čísla), ROBINSON (pouze jedno číslo), STOPA (vyšly 3 čísla), TOBI (vyšlo 14 čísel), COMICS ARENA (pouze jedno číslo) a slovenské časopisy JUPÍÍÍK (vyšly 2 čísla), K.O.MIX (vyšlo 6 čísel), UFF MAGAZÍN (vyšlo 13 čísel) a MIXCOMICS (pouze jedno číslo).
ARÉNA |
Komiksovému pokusu COMICS FLEX se krátce věnuje také publikace Dějiny československého komiksu (Prokůpek, Kořínek, Foret, Jareš, 2015, s. 380):
Parazitování na populárních postavách (James Bond, Conan) a ryze amatérský vzhled časopisu zjevně nijak neumenšoval ambice a nadšení tvůrců (Marcel Hlaváč a Ján Krakovský) – v prvním čísle byly přeloženy hned tři žánrově rozdílné nabídky komiksů pro další čísla a tiráž zahrnovala čísla ISBN rovnou pro šest sešitů.
Redakce časopisu poté v úvodníku obou čísel píše pro nové čtenáře výzvy a informace, které se opakovaly i v dalších úvodnících obdobných časopisů – tedy výzvy k aktivnímu zapojení čtenářů, přísliby rozšíření časopisu a jeho kolorizaci, otázku četnosti vydávání a celkového obsahu, vše svědčící o nepříliš jasné budoucnosti magazínu ze strany jeho tvůrců.
Zcela mimo rámec koncepce časopisu byla barevná příloha o bodybuildingu z druhého čísla, která měla pravděpodobně přitáhnout více čtenářů. Nejočekávanějším komiksem, který měl na stránkách časopisu vyjít byl totiž maskulinní Barbar Conan, hraný ve filmovém zpracování nejslavnějším kulturistou Arnoldem Schwarzeneggrem. Umístění článku o bodybuildingu redakce podle svých slov zahájila novou pravidelnou rubriku o sportu, populární hudbě a filmu (v třetím čísle měly následovat informace právě o Conanovi a jeho hereckém představiteli). Impulsem pro umístění příspěvku bylo konání mistrovství ČSFR v kulturistice v Bánské Bystrici právě v roce 1990.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu COMICS FLEX z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Možnost stáhnout si do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný časopis COMICS FLEX máš pouze jako registrovaný uživatel tohoto webu.
Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu:
V našem souborném katalogu najdeš tato jediná vydaná dvě archivovaná čísla časopisu COMICS FLEX: