Další číslo časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY – 15.ročník – 1986

Dnešní číslo „časopisu“ ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1984 pro detske-casopisy.cz digitalizoval opět Jiří Z. Velmi děkujeme!

ILUSTROVANÉ SEŠITY vydávalo v roce 1986 nakladatelství Panorama v Praze. Odpovědným redaktorem byl Jiří Čehovský. Číslo 99 vyšlo v nákladu 30 000 výtisků a stálo Kčs 7,—. Bylo vytištěno na formátu 165 x 235 mm – v rozsahu 36 stran.

ILUSTROVANÉ SEŠITY s logem IS vycházely od roku 1972 do roku 1991. Celkem bylo vydáno 149 čísel. Přesto jsou trochu pozapomenutým titulem. Jejich dosah nebyl až tak velký ve srovnání s náklady nejprotěžovanějších dětských časopisů té doby – tedy ABC, PIONÝR, SEDMIČKA PIONÝRŮ, PIONÝRSKÁ STEZKA, OHNÍČEK, MATEŘÍDOUŠKA a SLUNÍČKO, ale rozhodně je dobře, že se nám i tento titul daří archivovat. Pro zájemce doporučuji i článeček ze 4.3.2016, kde je citována recenze na ILUSTROVANÉ SEŠITY z webu komiks.cz.

Při pátrání po informacích o tomto čísle ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ jsem využil databazeknih.cz a o autorovi Michalu Stránském jsem zjistil, že DOBRÉ SKUTKY jsou zřejmě jeho vydanou prvotinou – vyšly v jeho 20 letech!

Michal Stránský se narodil 1.června 1966 v Uherském Hradišti. Vystudoval Střední průmyslovou školu ve Zlíně a divadelní fakultu JAMU v Brně. Pracuje jako grafik ve vlastním typografickém studiu. Zabývá se ekologickými aktivitami. Vlastní poezii publikoval pouze v bibliofilských tiscích. Žije v Uherském Hradišti.“

ilustrovane_sesity_1986_cislo_109_dobre_skutky_ukazka

Ilustrace k tomuto čísli ILUSTROVANÝCH ŠEŠITŮ obstarali Eva a Ivo Šediví. Eva Šedivá ilustrovala už několik předchozích čísel ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ (číslo 106 – KOUZELNÁ CHOBOTNICE KREJZY, č.88 – VODNÍ BUBLÁČEK TARABKA, č.44 – OBLÁČEK PRO RADOST, č.35 – ZVÍŘÁTKA NA VÝLETĚ, č.28 – O VÍLE ANDULCE A VENDULCE,  č.24 – V ZAČAROVANÉM LESE  a nečíslované POHÁDKY z roku 1979). Ivo Šedivý ilustroval později ještě jedno číslo (číslo 117 – KOSÍ BRATŘI A VĚTRNÝ KOHOUT).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1984, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ILUSTROVANÉ SEŠITY – kliknutím na náhled strany:

ilustrovane_sesity_1986_cislo_109_dobre_skutky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *