9. 9. 2024

Další číslo časopisu ROZRUCH – 6.ročník – 1943

Dnes archivované číslo časopisu ROZRUCH z roku 1943 pro detske-casopisy.cz  digitalizovala Skipy. Veliký dík!

Databazeknih.cz uvádí: „Časopis ROZRUCH vydávalo nakladatelství Melantrich od října 1937 do září 1944, kdy byla edice z úředního rozhodnutí zastavena v rámci mobilizace protektorátního hospodářství. V prvním a druhém roce byly sešity číslovány jen průběžně. Až poté redakce přistoupila k ročníkovému členění, každý svazek začal být označován číslem ročníku a v rámci něj pořadovým číslem ročníku. Průběžné číslování pokračovalo menším typem v závorce. Celkem vyšlo 283 svazků.“

ROZRUCH – ROMÁNY VZRUŠENÉ CHVÍLE vycházely v roce 1943 čtrnáctidenně a rozsah se během roku zmenšil z 36 na 32 stran. Díky tomu vypadly předchozí pestré pravidelné rubriky i poutavý obrázek v záhlaví románu. Vymizely i ilustrace uvnitř románu.

Pavel Janáček a Michal Jareš v rozsáhlé publikaci SVĚT RODOKAPSU – přinášejí velmi zajímavý vhled do zákulisí vydávání románových sešitových edic jako byl RODOKAPS či ROZRUCH. V článečcích z 28.4.2016 a 30.4.2016 jsem si dovolil citovat ze statě LITERÁRNÍ POVAHA ROMÁNOVÉHO SEŠITU.

Redakci ROZRUCHU i v roce 1943 řídil Eduard Fiker (*1902  +1961) – dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny. Je autorem devadesáti knih a jedním z hlavních představitelů detektivního žánru v české literatuře.

Jako úlitba cenzuře musela být i v ROZRUCHU vyčleněna adekvátní část časopisu na propagandu. Fotostrana V BOJI ZA LEPŠÍ EVROPU ukazuje úspěchy německé armády. Dnes archivované číslo vyšlo 5.února 1943 není pochopitelně ani zmínka o tom, že před šesti dny (31. ledna 1943) polní maršál Friedrich Paulus, velitel 6. německé armády podepsal ve Stalingradu kapitulaci.

Na třetí straně ROZRUCHU je hlavička s pořadovým číslem časopisu, datem vydání a názvem románu. Perokresba, která vycházela v záhlaví románu v předchozích ročnících, už chybí.

Rubriky, které v ROZRUCHU v předchozích letech pravidelně vycházely postupně ubývaly (snižoval se rozsah stran čísla) a v roce 1943 se smrskly na barevnou titulní stranu, propagandistickou druhou stranu, tomán prokládaný občasnými reklamami (a předposlední reklamní strana), ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA (zpravidla půlstrana)  + na poslední straně SMÍCH ROZRUCHU.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROZRUCH z roku 1943, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ROZRUCH – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *