Další dvě čísla časopisu ELEKTRÓN – 1.ročník – 1973

ELEKTRÓN- mesačník pre mladých o vede a technike byl jakousi obdobou českého VTM – VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI. Vydával jej v rozsahu 64 stran Slovenský ústřední výbor Socialistického svazu mládeže ve vydavatelství SMENA. Šéfredaktorem ELEKTRÓNU byl Ing. Eduard Drobný (*1937 +2015). ELEKTRÓN měl podporovat polytechnickou výchovu středoškoláků.

První článeček o „slovenském VTM“, časopise ELEKTRÓN, byl na tomto webu publikován 10.6.2016. Byl archivován nekompletní 1.ročník z roku 1973. Dnes přinášíme do společného archivu dvě z chybějících čísel. V tuto chvíli nám tedy chybí ke zkompletování celého 1.ročníku „jen“ 11.číslo. Snad někdo z návštěvníků tohoto webu … 🙂

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05_automobil_buducnosti

ELEKTRÓN byl časopis zaměřený primárně na techniku, který se snažil publikovat odbornější články čtivou formou – jako třeba ten o automobilech budoucnosti.

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05_radiozurnal

V roce 1973 už byli skauti opět „zakázanou organizací“ a tak ELEKTRÓN dobově „modifikoval“ zprávu o prvním vysílání Radiožurnálu. Stan pro první studio ve Kbelích ve skutečnosti zapůjčili skauti, ne Čs.Červený kříž.

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05_panoptikum_ptotypu

Rubrika PANOPTIKUM PROTOTYPOV přinášela kuriózní „vynálezy a zlepšováky“ – jako třeba „žehlička na kolieskach“, která se pohybuje rychleji než obyčejná žehlička a tím ušetří zaměstnané ženě drahocený čas, či „multimetla“, která zametá tři schody najednou.

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05_robite_si_nastenku

Nástěnky jsou sice i dnes využívanou formou informování a propagace, ale v normalizačních časech měly navíc i zváštní ideologickou příchuť. A jestliže ELEKTRÓN publikoval „zlepšovák“ jak lépe nástěnky připravovat, nemohl chybět hlavnímu kreslenému hrdinovi inspirativního minikomiksu, pionýrský šátek.

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05_posledna_hodina

Klasik (česko)slovenského komisku Josef Babušek pro ELEKTRÓN připravoval třístránkový kreslený seriál POSLEDNÁ HODINA podle povídky Arthura Clarka – byl otištěn v číslech 5-7.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu ELEKTRÓN v roce 1973, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu ELEKTRÓN – kliknutím na náhled strany:

elektron_1-rocnik_1973_cislo_04

elektron_1-rocnik_1973_cislo_05

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *