9. 10. 2024

DĚTSKÁ NEDĚLE – 2.ročník – 1936

Dnes archivované číslo časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE z roku 1936 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří R. Veliký dík!

DĚTSKÁ NEDĚLE zábavný a poučný obrázkový týdeník vycházela v letech 1935-1943. Vydávala ji Československá akciová tiskárna (Vyšehrad). Šéfredaktorem byl páter Rudolf Schikora (*1890 +1962) – moravský katolický kněz, redemptorista, zakladatel exercičních domů v Hlučíně a ve Frýdku, který byl v letech 1950-55 komunisty zavřený v internačním táboře v Želivě. Mezi dohledatelné ilustrátory DĚTSKÉ NEDĚLE patřil Vlastislav Hofman. Většina obrázků a fotografií v časopisu nebyla podepsána.

Týdeník DĚTSKÁ NEDĚLE publikoval mimo jiné i stránku s komiksem TULI-MULI-PUCI-PUM. U komiksu není uveden autor a tak jsem ze zvědavosti pátral.  Jej jím Václav Lehrer. Zasvěcenější informaci, respektive zmínku, se mi podařilo dohledat až ve výpravném titulu DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ  autorů Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše – strana 204:

„Ve druhém ročníku DĚTSKÉ NEDĚLE se Lehrer rozmáchl v sérii TULI-MULI-PUCI-PUM (č. 11- 52/1936-37, 36x). Její název kondenzuje jména protagonistů – zajíce, želvy, holčičky a pejska. Minimálně první dva hrdiny, kteří cyklus záhy zcela ovládli, přitom autor převzal z Disneyho produkce. V pokračování z čísla 31 dokonce zvládl opisovat sám od sebe a znovu vytěžit i vlastní kreslený příběh, který pod názvem JAK SI SLAVNÝ BARON PRÁŠIL KRÁTIL V TROPECH DLOUHOU CHVÍLI? TÍM ŽE NA TELECÍ MASO CHYTAL DRAVÉ KROKODILY otiskl o rok dříve v MALÉM HLASATELI (č. 7/1935-36).  Každou z celostránkových epizod série TULI-MULI-PUCI-PUM, jejichž námětem nejčastěji byly vzájemné naschvály Tuliho a Muli, tvořilo šest panelů a krátký blok textu na spodníim okraji stránky.“

Na pokračování otiskoval časopis román VE SPÁRECH NEBEZPEČÍ  – jeden z 27 románů pro mládež syna irských přistěhovalců, pátera Francise J. Finna (*1859  +1928) z Tovaryšstva Ježíšova (jezuité):

Štefan Švec v publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na stranách 243-245 o DĚTSKÉ NEDĚLI mimo jiné píše:

„Katolický časopis, který nahradil čtrnáctideník Dětský svět. Kladl si při zachování stejných katolických výchovných záměrů vyšší literární ambice, publikoval velké množství překladů ze světových literatur (především z pera O. F. Bablera, šlo o překlady R. Kiplinga, A. A. Milnea, J. Svenssona a dalších světových autorů knih pro děti). Jeho beletrie měla často ponurý ráz, časopis publikoval i reportáže. Tiskl výrazný obrazový doprovod, napadený dobovou kritikou pro svou barvotiskovost a nevkus. Titul měl rubriky „Přísloví a pořekadla“, „Dopisy a příspěvky čtenářů“, „Esperantský koutek“, „Filatelie“, „Hádanky“, „Hovorna redakce“, „Loutkové divadlo“, „Sbíráme známky“, „Naše čestná kniha“, „Obrázky Dětské neděle“ s fotografickými zpravodajskými montážemi, „Práce a hříčky dívek“, „Práce a hříčky hochů“ či „Skautský sloupeček“. Tiskl také nábožensky výchovnou měsíční přílohu nazvanou Děti svatováclavské, v níž publikoval např. katolickou obdobu foglarovského „Modrého života“ – s denními povinnostmi, jejichž splnění dítě zaznamenávalo do předtištěného formuláře.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE z roku 1936, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla DĚTSKÁ NEDĚLE zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *