DĚTSKÉ NOVINY – příloha časopisu za "protektorátu"

Digitalizovanou přílohu jsem obdržel už v půli listopadu 2014, ale k archivování chyběla minimálně informace o datu vydání, ročníku atd. – tedy poměrně zásadní data, které jsou standardní informací jenž detske-casopisy.cz při archivaci zaznamenává. Nastalo rutinní pátrání po informacích.

Štefan Švec ve své knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) sice zmiňuje titul DĚTSKÉ NOVINY PRO ŽACTVO NEJNIŽŠÍCH TŘÍD, které vycházely v letech 1907-1910 (později též NOVINY MALÝCH), ale ten nemá nic společného s dnes archivovaným titulem DĚTSKÉ NOVINY, které vycházely jako příloha ŽENSKÝCH NOVIN.

Autor digitalizace DĚTSKÝCH NOVIN mi odpovídá na můj dotaz ve věci podrobnějších informací ohledně tohoto titulu: „… jen vím, že to byl týdeník. Maminka byla sociální demokratka a byl to zřejmě stranický tisk, který byl pro ženy. Nějaký románek, reportáže ze života žen v protektorátu, rady do domácností vaření, ruční práce a samozřejmě stránka událostí v Říši. Nevím od kdy a do kdy vycházely. Jak jsem psal tak jsem je dal na půdu, ještě kde jsem bydlel před vojnou a mamka je dala pionýrům někdy v 66 , když chodili po bytech a sbírali sběr. Bylo to dost ročníků. Byl jsem, když jsem se vrátil z vojny, tak trochu naštvaný, ale až na ty DĚTSKÉ NOVINY, tedy část, nic nezbylo ….“

Zkouším tedy dál – katalogy vědeckých knihoven. A ejhle – stopa!  “Česká retrospektivní bibliografie Noviny české republiky  1919 – 1945“.  O titulu ŽENSKÉ NOVINY zde jsou informace, že vycházely od 2. ledna 1919 do 2. září 1944 (do čísla 36) – tedy 26 let! A postupem času se měnil jejich podtitul –  ŽENSKÉ NOVINY  – Politický a hospodářský týdeník pro výchovu žen; od 28. 10. 1920, č. 44: Týdeník žen sociálně-demokratických; od 20. 1. 1921, č. 1:Politický a hospodářský čtrnáctideník pro výchovu žen; od 20. 10. 1921, č. 21: Polický a hospodářský týdeník pro výchovu žen; od 25. 4. 1929, č. 17: List žen sociálně demokratických; ….   A taky zjišťuji, že Národní knihovna ČR vlastní pouze ročníky 1919 – 1935,  ale Moravská zemská knihovna v Brně vlastní ŽENSKÉ NOVINY kompletní – tedy až do roku 1944. Ale protože jsem se nakonec do Moravské zemské knihovny v Brně nevypravil, nepodařilo se mi identifikovat, kdy přesně byly DĚTSKÉ NOVINY vydány 🙁

A protože v tomto případě uznávám, že je lepší alespoň NĚCO než NIC, pouštím tenhle nedokonalý archiv („vědecká“ veřejnost snad promine) na detske-casopisy.cz.

DĚTSKÉ NOVINY digitalizoval a pomohl zachránit pro širší vrstvy zájemců na detske-casopisy.cz přítel Damro. Díky! Vždyť je nemá k dispozici ani NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR !  Celkem 170 digitalizovaných stran DĚTSKÝCH NOVIN je ti k dispozici. 

Jako registrovaný uživatel tohoto webu klikni na titulní stranu a  stáhni si DĚTSKÉ NOVINY uložený do jednoho souboru PDF:

DETSKE_NOVINY_194x_cislo_01

DETSKE_NOVINY_194x_cislo_02

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *