Před více než rokem a půl jsme na tomto webu archivovali téměř kompletní 2.ročník časopisu SEDMIČKA – viz článeček z 26.4.2015. Asi tucet čísel byl digitalizován neúplně, protože časopisy měly poškozené nebo chybějící stránky. Dnes digitalizovaná čísla 2.ročníku časopisu SEDMIČKA z let 1968-69 pro detske-casopisy.cz digitalizoval MiroslavV. Moc děkujeme za doplnění neúplných či poškozených čísel !
Protože v minulém článečku jsem informace o SEDMIČCE trochu odbyl, pokusím se dnes o malinko podrobnější pohled na obsah 2.ročníku v letech 1968-69.
Štefan Švec ve své obsáhlé knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na straně 525 uvádí: „Týdeník Sedmička vznikl jako nástupce Pionýrských novin, když je nahradil v polovině ročníku v květnu roku 1968. Od jejich dědictví se však zpočátku snažil co nejvíce odstřihnout, byť nový časopis tvořila prakticky totožná redakce. Titul měl nahradit Pionýrské noviny jako jejich pestřejší a zajímavější alternativa, orientující se na svět dobových hudebních, filmových či sportovních hvězd.
„Od druhého ročníku přešla Sedmička na barevné obálky, rozsah časopisu se nezměnil. ( … ) Ve třetím ročníku se měl zvýšit počet stran, nakonec však k tomu z důvodu nedostatečné kapacity tiskárny nedošlo. Od začátku 4. ročníku (září 1970) byl pozměněn název na Sedmičku pionýrů. ( … ) V 9. ročníku (1975/76) se zvětšil formát časopisu a zlepšila se kvalita papíru. Počet stran zůstal stejný, ale všechny byly tištěny barevně. Sedmička tak získala svou definitivní podobu, která se podstatně nezměnila po většinu její další existence.“
Časopis byl určen pro děti ve věku 10-15 let. Později sloužil opět i jako zdroj zpravodajství z Pionýrské organizace SSM, ale nadále i jako zábavný týdeník se zajímavostmi ze světa celebrit, z vědy a techniky, přírody, sportu, ze světa aj. Snažil se být populárním „lifestylovým“ týdeníkem pro děti a mládež, publikoval rozhovory se známými herci a zpěváky (původně např. o tom, čím chtěli být, když jim bylo 13 let, neboť časopis byl určen pro tuto věkovou kategorii čtenářů), dobrodružnou beletrii (většinou spíše převzatou a klasickou než původní), povídky atd. Na počátku 70. let se časopis přejmenoval na Sedmičku pionýrů.“
Olga Bezděková a Milan Krejčí ve výpravné knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.DÍL na straně 51 píší: „Disneyho seriály upoutávaly pozornost na zadní straně obálky. Uprostřed časopisu vycházel v 1. ročníku seriál Tajemství karavany (1968, 7x ), který na námět Zdeňka Šálka kreslil Jan Kristofori. Byl to poslední seriál ze série parodie o Fidovi a Fogovi (Pionýrské noviny), kteří tentokrát úspěšně plní úkoly Interpolu v Libanonu. Na jejich příhody upozorňuje i titulek na obálce Sedmičky. Při jazykovém rozboru Čtení na 7 dní na stránkách časopisu Zlatý máj neušel seriál pozornosti kritiky: Autor se snažil parodovat nízkou úroveň obrázkových seriálů, ale ani tady není na místě dosáhnout parodie nelogickým spojením slov jako – nikdo tam nechce, většinou se vrací neživí; nevhodnou deformací jazykových prostředků pro charakteristiku určité postavy, např. trogy (místo drogy) .. . , např. nohy od Foga (místo Fogovy nohy), i když jde možná v tomto případě o parodii špatného překladu, který v seriálech cizího původu bývá častý. Již z několika uvedených příkladů je patrno, že prostředky komiky jsou trapně primitivní. Kritičky zde ovšem narazily na problém, který přesahuje oblast kresleného seriálu. Jde o hranici mezi jazykem parodie a jazykovou či stylistickou správností. Jinde v překladové literatuře jde zase o vyjádření neformálních prvků výchozího textu v cílovém jazyce.“
Zajímavější grafickou úpravu SEDMIČKY demonstruje i stránka s rubrikou ANKETA *7.
Nejprve vycházel v SEDMIČCE na pokračování vystřihovací román od Ernesta Thompsona Setona DOMINO – STŘÍBRNÝ LIŠÁK. Bohužel bez původních obrázků autora.
Později byl vystřídán jiným čtením na pokračování – KAMARÁDI Z AND, kterému na atraktivitě dodávaly původní ilustrace Zdeňka Buriana. Václav Šolc vydal o rok později (1970) knihu ROBINSONI Z AND, která pak vyšla podruhé i v roce 1983 v edici KARAVANA. V obou případech bez ilustrací Zdeňka Buriana.
PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.DÍL, strana 48: „Čtenáři, kteří znali pouze Disneyho grotesky (Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto), film Sněhurka a několik dobrodružných seriálů otištěných na sklonku vycházení Pionýrských novin, jistě uvítali seznámení s další sérií „disneyovek“. V prvních čtyřech ročnících uvedla Sedmička celkem devět Disneyho seriálů.
Dobrodružný seriál David Crockett (1968-69, 26x ) vychází z období bojů bělochů a indiánů v roce 1883 v Texasu.
V článečku z 20.2.2014 je archivován DAVID CROCKET kompletně v jednom digitalizovaném souboru.
„Napínavý příběh Stěna smrti (1968-69, 17x) těží námět z prostředí horolezců, kteří se snaží zlézt dosud nezdolanou horu Citadelu. (V poslední části dospívá autor zkratkou k vyvrcholení. Je tu jakýsi nepoměr mezi propracovanou dějovou linií a prudkým spádem závěru.)“
Komiks STĚNA SMRTI je kompletně archivován na detske-casopisy.cz v článečku ze 14.3.2014.
Pokud máš jakoukoliv informací, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání 2.ročníku SEDMIČKY v letech 1968-69, prosím, napiš do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.
Stáhni si SEDMIČKU PIONÝRŮ do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:
Myslím, že by byla minimálně slušnost od Miroslava V. kdyby uvedl, že ty chybějící čísla 2. ročníku Sedmičky digitalizoval Budgie ( Kocogel), na Ebookforum pod jménem Buster a on Miroslav V. je převedl do formátu PDF. Jde to lehce zkontrolovat.
Dobrý den, moc se mě líbí vaše stránky, nikdy bych nevěřila že i tyto časopisy najdu na netu, mám ve svázané knižní podobě SEDMIČKY od čísla 2 z roku 26. 9. 1968 až po dvojčíslí 51-52 z roku 21. 8. 1969. Moc fajn čtení i když už z kurzu.