7. 10. 2024

Doplnění úplných čísel časopisu SEDMIČKA – 2.ročník – 1968-69

Asi tucet čísel  článečku z 26.4.2015 byl digitalizován neúplně, protože časopisy měly poškozené nebo chybějící stránky. Dnes archivované čísla časopisu SEDMIČKA z let 1968-69 pro detske-casopisy.cz  digitalizovali Ch. a Jaroslav Ř. Veliký dík! Moc děkujeme za doplnění neúplných či poškozených čísel !

V tiráži časopisu se píše: „SEDMIČKA – týdeník pro chlapce a děvčata — Vydává Mladá íronta pro Čs. pionýra – Ročník II. – Redakce Praha l. Staroměstské náměstí 17 – Šéfredaktor Jan Ryska – Zástupce šéfredaktora Radek Kubínek – Graficky upravuje Jitka Knopová.“ Časopis vycházel 1x týdně v rozsahu 16 stran a stál 0,6 Kčs.

Štefan Švec ve své obsáhlé knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na straně 525 uvádí:

„Týdeník Sedmička vznikl jako nástupce Pionýrských novin, když je nahradil v polovině ročníku v květnu roku 1968. Od jejich dědictví se však zpočátku snažil co nejvíce odstřihnout, byť nový časopis tvořila prakticky totožná redakce. Titul měl nahradit Pionýrské noviny jako jejich pestřejší a zajímavější alternativa, orientující se na svět dobových hudebních, filmových či sportovních hvězd.
„Od druhého ročníku přešla Sedmička na barevné obálky, rozsah časopisu se nezměnil. ( … ) Ve třetím ročníku se měl zvýšit počet stran, nakonec však k tomu z důvodu nedostatečné kapacity tiskárny nedošlo. Od začátku 4. ročníku (září 1970) byl pozměněn název na Sedmičku pionýrů. ( … ) V 9. ročníku (1975/76) se zvětšil formát časopisu a zlepšila se kvalita papíru. Počet stran zůstal stejný, ale všechny byly tištěny barevně. Sedmička tak získala svou definitivní podobu, která se podstatně nezměnila po většinu její další existence.“
Časopis byl určen pro děti ve věku 10-15 let. Později sloužil opět i jako zdroj zpravodajství z Pionýrské organizace SSM, ale nadále i jako zábavný týdeník se zajímavostmi ze světa celebrit, z vědy a techniky, přírody, sportu, ze světa aj. Snažil se být populárním „lifestylovým“ týdeníkem pro děti a mládež, publikoval rozhovory se známými herci a zpěváky (původně např. o tom, čím chtěli být, když jim bylo 13 let, neboť časopis byl určen pro tuto věkovou kategorii čtenářů), dobrodružnou beletrii (většinou spíše převzatou a klasickou než původní), povídky atd. Na počátku 70. let se časopis přejmenoval na Sedmičku pionýrů.“

Na pokračování s SEDMIČCE vycházelo SEDM KŘÍŽKŮ V NOTÝSKU. Od dvojčísla 6-7 až do 23. čísla. Přeložila Eva Bezděková a ilustroval Adolf Born.  Hrdinou kriminální povídky Georgese Simeona, známého tvůrce komisaře Maigreta, je malý chlapec, který se stal svědkem zločinu a ocitá se v nebezpečí života – objeví vraždu a pronásleduje, jak se později ukáže, hromadného vraha.

Olga Bezděková ve své výpravné knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 2.DÍL, na straně 48 píše:

„Čtenáři, kteří znali pouze Disneyho grotesky (Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto), film Sněhurka a několik dobrodružných seriálů otištěných na sklonku vycházení Pionýrských novin, jistě uvítali seznámení s další sérií „disneyovek“. V prvních čtyřech ročnících uvedla Sedmička celkem devět Disneyho seriálů.
Dobrodružný seriál David Crockett (1968-69, 26x ) vychází z období bojů bělochů a indiánů v roce 1883 v Texasu.

V článečku z 20.2.2014 je archivován DAVID CROCKET kompletně v jednom digitalizovaném souboru.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SEDMIČKA z let 1968-69, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu SEDMIČKA  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *