DOSTAVNÍK – 1.ročník – 1992

Dnes archivovaná čísla časopisu (přesněji spíše sešitové románové edice) DOSTAVNÍK z roku 1992 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík!

Inspiraci DOSTAVNÍKU prvorepublikovými a válečnými RODOKAPSY, ROZRUCHY, WEEKENDY či DIVOKÝMI ZÁPADY vydavatel ve svém úvodníku úplně prvního čísla přiznává – jak si můžeš přečíst níže.

V tiráži 1. čísla se uvádí: „Will MacKhiboney NA KRAJI PEKLA Vyšlo jako první svazek dobrodružné edice „DOSTAVNÍK“ Vydalo soukromé nakladatelství NÁVRAT v Brně 1992 jako svou 29. publikaci. Vydavatel Radomír Suchánek, P.O. BOX 73, 625 00 Brno. Vytiskla z dodané sazby tiskárna SPEKTRUM, Brno, Vídeňská 113. Doporučená cena ke dni vydání 17,- Kčs. Tematická skupina 13″

V úvodníku 1. čísla píše nakladatel Radomír Suchánek:

„Vážení čtenáři. Právě jste dostali do rukou 1. svazek dobrodružné edice DOSTAVNÍK, sešitové řady, která na svých stránkách přinese řadu nádherných románů, věnovaných Divokému západu a chladným pustinám kanadského Severu. Motiv jedoucího dostavníku v záhlaví titulu je symbolický, a tak, jako dostavníky Wells Farga a Ponny Expresu v dobách osídlování Divokého západu přivážely nové osadníky, rváče a dobrodruhy a v neposlední řadě i tolik důležité zprávy, tak i tato řada bude Vám, čtenářům, ,,přivážet“ vynikající díla, pojící se k oné krásné a romantické době minulého století.
Věřím, že s výběrem románů budete spokojeni, a jak je mým úmyslem, budete tato díla mít možnost číst v původní nezkrácené podobě, s onou starodávnou patinou, tak vlastní těmto dílům. Potom se možná stane tato řada stejně oblíbenou, jako řady Divokého západu a Dobrodružného Weekendu.
Na zadních stránkách se budete setkávat s comicsovými příběhy na náměty dobrodružných knih.
A proto již nechejme „vyjet“ onen pomyslný dostavník a začtěme se do příběhu plného napětí a lásky, příběhu , který je jedním z mnoha, které se v této krásné a divoké době odehrály.
NÁVRAT – to je jediná řada, která se svými romány, věrna názvu nakladatelství, vrací k původním předlohám v nezkrácené podobě. NÁVRAT – to je jediné čtení pro Vás. Nakladatel“

Na poslední straně čísel 1-4 vycházel komiks PUSTINA SUPŮ – na motivy Karla Maye je nakreslil Josef Pospíchal.

Turnovský rodák, který žije v Brně, Josef Pospíchal napsal a nakreslil pro DOSTAVNÍK i veselá dobrodružství „zeleného“ kovboje, která vycházela od 5. čísla pod názvem VĚČNÝ GREENHORN MC JACK. Poslední políčko s nápisem KONEC vyšlo v 10. čísle.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DOSTAVNÍK z roku 1992, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu DOSTAVNÍK   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu DOSTAVNÍK  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *