7. 9. 2024

Dvě čísla ABC – 36.ročník – 1991-92

Dnes archivovaná čísla časopisu ABC z let 1991-92 pro detske-casopisy.cz  jsou zatím jedinými z 36.ročníku. Třeba se náš archiv digitalizovaných čísel díky některému z návštěvníků tohoto webu rozroste o chybějících dvacet čísel 🙂

V tiráži dnes archivovaného čísla se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Mladá fronta. Šéfredaktor J.Kalina, zástupce šéfredaktora PhDr.R.Baudis…“ Končí tedy éra Vlastislava Tomana, šéfredaktora časopisu ABC, který v české časopisecké branži drží jedno prvenství – na „jedné židli“ seděl 35 let .

Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 98 o době vydávání 36.ročníku ABC píše:

“ … A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Bohužel tohle vzpomínání na zahraniční kontakty ABC skončí poněkud smutně. K datu mého odchodu z redakce do důchodu (únor 1992), podle dostupných informací, asi žádná z partnerských redakcí změny v jejich zemích nepřežila. A zanikl i Pif, se kterým nás pojilo celých třicet pět let od prvního čísla ABC, kdy se tady objevil v komiksu a později ho vystřídal Pifík. ..“

ABC v té době občas přinášelo i „aktivistické“ články typu „seznam dvanácti špinavých firem“ – POZOR NA ARIEL (OTŘESNÁ PRAVDA):

Historická záležitost – kupónová privatizace – byla dobově reflektována i v ABC jako KUPONOVA PRIVATIZACE ABC  – hra pro kluky a holky – pro táty a mámy privatizace nanečisto.

„Jestliže jste z minulých dvou čisel vystřihovali naše speciálni „bankovky“, dnes držíte v ruce právě 1 000 tak řečených abonů. S timto obnosem můžete směle vstoupit do hry, která slibuje stejně vzrušující zážitky jako opravdová kupónová privatizace a která nejobratnějším finančníkům přinese spravedlivé odměny. Investiční banka a další sponzoři hry věnovali nejen kalkulačky, počítač SAM Coupé apod., ale hlavně skutečně cenné papiry: depozitni certifikáty v hodnotě od jednoho do pěti tisíc korun!
Kdyby se vám hra zdála moc složitá, klidně jmenujte tatinka svým finančním poradcem. Mohlo by se mu to docela hodit jako trénink do života. …“

Kreslený seriál BIGGLES začal v ABC vycházet v roce 1991 (ABC 35.ročník, 11.číslo ze 6.2.1991)  a během tří let bylo otištěno 38 pokračování.

Spojení Václava Šorela a Jiřího Petráčka v komiksovském převyprávění příhod smyšleného legendárního hrdiny, bylo šťastné. Sám Václav Šorel o tomto kresleném seriálu ve své  ZLATÉ KNIZE KOMIKSŮ (2011)  na straně 177 píše:

„Kapitán J. C. Bigglesforth byl mým dětským hrdinou. Jeho příběhy, počínající Bigglesem od velbloudích stíhaček přes Biggles a Bílý vřes a příběhy další, provázely má dětská léta i jinošství. Mohu říci, že do jisté míry mě nakonec dovedly až ke sportovnímu létání. Pilot Biggles byl letec bez bázně a hany, vždy stál na straně práva a cti, a díky těmto vlastnostem mě přivedl i k historii československého letectví.V pozdějších letech jsem totiž tyto vlastnosti začal objevovat v Čechoslovácích, kteří bojovali za druhé světové války a kteří nezatrpkli, ani když s nimi komunistický režim tak krutě naložil. Říkal jsem si, že by nebylo špatné oživit bigglesovskou legendu formou komiksu. V té době ale už byl Fanda Kobík vážně nemocný, a tak jsem nové Bigglesovy příhody napsal pro Jiřího Petráčka. Postavil jsem pro něj model stíhačky Sopwith Camel, trojplošník Fokker Dr.I a další, aby se i jemu dobře pracovalo a letouny první světové války namaloval skutečně věrně. Děj jsem umístil do časové smyčky, která začínala a končila sestřelením slavného pilota. Soudě podle ohlasu tehdejších čtenářů se nám naše první společná práce podařila. Jak by také ne. Bigglesovky jsou stále populární, vycházejí v nových a nových příbězích, i kdyžje původní autor dávno mrtev. Jedna z posledních Bigglesovek má název Biggles vypráví – Bitva o Anglii. Autory jsou W. E. Johns, B. Asso a F. Bergese, kteří formou komiksu líčí bitvu o Británii a bombardování Německa za druhé světové války.“

abc_36-rocnik_1991-1992_cislo_11_biggles

Snaha redakce  ABC o navázání na myšlenku foglarových čtenářských klubů byla i v letech 1991-92 patrná. Připomínám, že ve stejném čase mělo ABC v tomto směru konkurenci mimo jiné v pokusu o obnovení časopisu MLADÝ HLASATEL (1990) a HLASATEL (1991).

abc_36-rocnik_1991-1992_cislo_11_klubovna

Podle scénáře zástupce šéfredaktora Rudolfa Baudise kreslil Miloš Hlavsa komiks STROJ ČASU – byl otiskován na poslední stránce ABC. Vycházel od 1.čísla 36.ročníku do 7.čísla 37.ročníku (celkem 31 stran).

abc_36-rocnik_1991-1992_cislo_11_stroj_casu

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 1991-92, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

ABC_36.rocnik_(1991-1992)_cislo_11

ABC_36.rocnik_(1991-1992)_cislo_20

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *