V roce 1989 bylo vydáno 8 čísel komiksové KOMETY. V roce 1990 vyšlo čísel 10 – jen málo chybělo, aby se z KOMETY stal regulerní měsíčník. Dnes, díky Jiřímu Z. přinášíme archiv prvních dvou čísel, které byly vytištěny v roce 1990 – čísla 9 a 10.
Olga Bezděková, Milan Krejčí – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – strana 205-208: „…Samozřejmě, že dalším aspektem, který vedl k úspěchu startu KOMETY, byly i obdobné projednávané projekty ARÉNY a STOPY. Na stránkách tisku se více objevovaly kreslené seriály, přibývalo poloilegálních i legálních pokusů o jakési specificky tuzemské komiksové sešity, v kulturních tiskovinách (Tvorba, Kmen, Zlatý máj docházelo k polemikám, zda seriál ano či ne a když, pak v jaké podobě nebo zda domácí či zahraniční. Pomaloučku docházelo k „jakési“ rehabilitaci žánru, ale tak, aby režim měl vše pod svým „všemocným“ palcem. Samozřejmě, že k odmítavému stanovisku komiksu přispívalo vystoupení ruzných lidí z řad úspěšných výtvarníků (malíři, grafici). Ale i tato negativní reklama, dnes moc dobře známá z bulvárního tisku, přinesla své pozitivní ovoce. Naopak poměrně dobrému přijetí se těšil komiks u tvůrců příbuzných žánrů (kreslený humor, animované filmy, plakáty). To byla živná půda pro vznik a existenci komiksového magazínu a nakladatelství Svépomoc toho prostě dokázalo využít.
Z nedostatku originálních prací poskytla KOMETA zpočátku svých dvaatřicet stránek i komiksům, které si odbyly premiéru někde jinde. Tak se tady objevila dvě jména, ke kterým bývalý režim moc vstřícný nebyl – Jaroslav Foglar a Kája Saudek. Z těch trpěných to byl zejména Marko Čermák. Když se zásoby a šuplíky vyčerpaly, začala otiskovat nové kreslené seriály. Autoři známí se střídali s novými jmény, které se ale za určitý čas vryly čtenářům do povědomí. Pozděj jsou nazýváni Generace 89. Jména Libor Balák, Richard Broschardt, Bohumil Fencl, Jiří Grbavčic, Vladimír Hanuš, Jiří Hrdlička (scénárista), Jana Komárková (dříve Kupková), Jan Patrik Krásný, Libor Páv, Vladimír Tučapský a Karel Zeman jsou už dnes fanouškům komiksu známá, ale tehdy tomu tak ještě nebylo. Mezi ně byli rovněž začleněni dva kreslíři, tehdy již dosti populární z dětských časopisů – Lubomír Hlavsa a Miloslav Schonberg alias Berg. Začal tady publikovat i Štěpán Mareš, a to komiksy podle hororových povídek M. Švandrlíka. A také Jan Štěpánek, jemuž bylo dokázáno plagiátorství kreslířů francouzského časopisu Pif. Pochopitelně jmen byla celá řada, ale není smyslem těchto řádků nechat se jimi zahltit. Negativním projevem této silné expanze původních kreslených seriálů bylo i několik vyloženě slabých prací… „
Stáhni si jako registrovaný uživatel KOMETU do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany: