ILUSTROVANÉ SEŠITY č.22 – 1975

ILUSTROVANÉ SEŠITY s logem IS vycházely od roku 1972 do roku 1991. Celkem bylo vydáno 149 čísel. Přesto jsou trochu pozapomenutým titulem. Jejich dosah nebyl až tak velký ve srovnání s náklady nejprotěžovanějších dětských časopisů té doby – tedy ABC, PIONÝR, SEDMIČKA PIONÝRŮ, PIONÝRSKÁ STEZKA, OHNÍČEK, MATEŘÍDOUŠKA a SLUNÍČKO.

ILUSTROVANÉ SEŠITY vydávalo v rozsahu 36 stran nakladatelství Orbis. Šéfredaktorem byl v roce 1975 Jan Endrýs, o výtvarnou stránku se staral Josef Paukert. Dnes archivované číslo vyšlo v nákladu 37.000 výtisků a stálo 7 Kčs.

Na 22.čísle ILUSTROVANÉHO SEŠITU se „podíleli“ hned tři spisovatelé: Marie Majerová (Slepice a biograf), Petr Jilemnický (To byly svátky!), Jan Ryska (Jak byla ve škole slavnost – co předváděl Aliky Beliky).

Přesněji řečeno – 22.číslo obsahuje v podstatě ukázky z knih ZÁZRAČNÁ HODINKA (Marie Majerová), KNIHOVNIČKA ROJE (Petr Jilemnický) a ANIČKA Z 1.A (Jan Ryska). Skvělými ilustracemi vše propojila Alena Janoušková.

ilustrovane_sesity_(1975)_cislo_22_ukazka

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ v roce 1975, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaných čísel ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ – kliknutím na náhled strany:

ILUSTROVANE_SESITY_(1975)_cislo_022_Troji_prani.

 

One thought on “ILUSTROVANÉ SEŠITY č.22 – 1975

  1. Dobrý den.Náhodou jsem narazil na vaše stránky o Ilustrovaných sešitech.Sbírám je od dětsví a rád jsem si přečetl vaše zajímavé postřehy o této parádní edici. Chtěl bych jen poopravit informaci o počtu vydaných čísel,kde autor zmiňuje 149 vydaných sešitů.Skutečnost je však trochu jiná.V roce 1979 vyšel speciání nečíslovaný speciál pod názvem Pohádky, k Mezinárodnímu roku dítěte.Obsahuje 4 pohádky.B.M.Kulda-Tři bílé růže/ilustrace Z.Krejčová,J.S.Kubín-Co pán poroučí/ilustrace A.Janoušková,K.J.Erben-Jabloňová panna/ilustrace E.Šedivá a B.Němcová-Bajaja/ilustrace K.Franta.Tento speciální sešit má 52 stran a stejný formát.Velké logo IS je provedeno taktéž přes celou přední obálku,ale v trochu pozměněném svátečním stylu.Publikace k Mezinárodnímu roku dítěte má v tiráži :POHÁDKY.Sestavil Jan Endrýs a Jiří Čehovský.Kresba na obálce Karel Franta.Upravil obálku navrhl Josef Paukert.Vydalo nakladatelství Panorama v Praze 1979.Odpovědný redaktor Jiří Čehovský.Výtvarný redaktor Josef Paukert.1.vydání.Náklad 57 000.Tisk Severografia,Červený Kostelec. 14/45 11-072-79 Cena Kčs 9,50 .Jsem sběratelem starých časopisů a mám doma opravdu velkou sbírku všech možných titulů alá Československo.Takže bych si dovolit poopravit,že edice Ilustrované sešity má celkově rovných,kulatých 150 vydání,i když jedno nečíslované.Tento speciál IS vyšel přesně mezi čísly 54 a 55. Doufám,že jsem trochu přispěl k popularizaci tohoto parádního produktu.Tomáš Skácel (*1970) Praha 10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *