Jeden kreslený seriál z různých časopisů – KAMENÁČ BILL

Komiks KAMENÁČ BILL se tímto daří na detske-casopisy.cz archivovat kompletně.

Článeček pro tento web napsal a komiks digitalizoval JarKH, skeny upravil Nemo –  patří jim za to velký dík!

K tomuto legendárnímu komiksu se sluší zmínit pár slov. Autor knižní předlohy Dal Stivens, rodným jménem Dallas George Stivens (1911 – 1997) byl australský novinář, publicista, spisovatel, rozhlasový scenárista, humorista a lidový vypravěč. Příběhy jeho Ironbark Billa (Kamenáče Billa), 1955 patří mezi vtipné lidové vyprávěnky sedmilhářů a šibalů, prášilovské povídky a pololidové „zálesácké“ balady, plné humoru, satiry, nadsázky, fikcí a smyšlenek. Jde vesměs o příběhy, ve kterých se žertuje o „vážných“ věcech.

KAMENAC_BILL_kniha

U nás tato povídková sbírka vyšla již roku 1963 v překladu Stanislava Mareše a před komiksovými tvůrci zaujala nejprve filmaře. Možná si vzpomenete, že jste kdysi viděli  tři animované filmy, ke kterým napsal scénář a také je režíroval Václav Bedřich – známý režisér Večerníčků, jako je např. Maxipes Fík, Bob a Bobek, O zvířátkách pana Krbce, O víle Amálce, O makové panence, Štaflík a Špagetka a Pohádky ovčí babičky. Výtvarníkem byl Miroslav Štěpánek, autor známých medvědů od Kolína Pojďte, pane, budeme si hrát režiséra Břetislava Pojara a hudbu složil „semaforský“ Ferdinand Havlík. Všechny tři krátké filmy Kamenáč Bill a drzí zajíci (1964) – (9 minut),  Kamenáč Bill a ohromní moskyti (1971) – (8 minut) a Kamenáč Bill a jeho přepevné laso (1972) – (7 minut) získaly řadu ocenění.
Autorem komiksové podoby Kamenáče Billa je známý tramp, kytarista, zpěvák a textař (Greenhorns – Zelenáči), výtvarník a humorista – Honza Vyčítal. Australským písním a baladám se Zelenáči ostatně věnují na několika svých výborných albech.

Prvních šest stránek komiksu vyšlo v č. 1-3. III. ročníku brněnského časopisu ZÁLESÁK – než ho komunističtí „normalizátoři“ definitivně zlikvidovali. Další dvě stránky komiksu vyšly ve sborníku DVAATŘICET TRUMŮ (portréty 32 folkových písničkářů a skupin) vydaném nakladatelstvím Fortuna v roce 1970.
V roce 1972 otiskl pokračování 4 a 5 časopis PIONÝRSKÁ STEZKA v prázdninovém dvojčísle 21-22/ ročník 2.

KAMENAC_BILL_PS

Jan Vyčítal kombinuje své charakteristické postavičky s vystříhanými postavičkami z jiných komiksů, takže vzniká komiksová koláž. Tuto techniku z domácích tvůrců s oblibou používá třeba Vladimír Tučapský.
Komiks KAMENÁČ BILL vyšel v reedici v roce 1990 v humoristickém měsíčníku ŠKRT, který v roce 1992 zanikl z ekonomických důvodů.. Těžko říci zda díly 9 až 12 zůstaly v autorově archivu ze sedmdesátých let, nebo zda je vytvořil přímo pro ŠKRT, aby seriál vyšel na celý ročník.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání KAMENÁČ BILLA, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná stránky KAMENÁČE BILLA – kliknutím na náhled strany:

KAMENAC_BILL_8

 

 

One thought on “Jeden kreslený seriál z různých časopisů – KAMENÁČ BILL

  1. O kresby Honzy Vyčítala se zajímám, tak dle mého názoru nakreslil celý seriál najednou. V roce 1990 měl už úplně jiný styl kresby (Dikobraz z té doby je nejlepším důkazem).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *