JUNÁCI VPŘED! – 4.ročník – 1948-49 – 1.časť

Dnes archivované čísla časopisu JUNÁCI VPŘED! z roku 1948-49 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval damro. Ku skompletizovaniu ročníka mu pomohli  Bobo a mwinkler. Ďakujeme krásne!

Nedávno sme na SDČ publikovali kompletný 6.ročník časopisu VPŘED a to jeho modifikáciu VPŘED PIONÝŘI! Dnes by sme chceli predstaviť jeho ďalšiu verziu, vychádzajúcu pod týmto názvom iba v jednom 4.ročníku (1948-49) a to JUNÁCI VPŘED!

V tiráži sa uvádza: JUNÁCI VPŘED!časopis československé mládeže. – Vychádzí každé úterý. – Cena 3 Kčs. – Vydává Svaz České mládeže. – Řídí Svatopluk Hauser se spolupracovníky. – Odpovědný zástupce listu red. dr K. Bureš. – Redakce v Praze II, Štěpánská 61, telefon 285-69.  – Vydává a tiskne Mladá fronta v Praze II, Panská ul. 8. – Administrace v Praze II, Panská 8, telefon 241-41 až 48. – Předplatné na rok 130 Kčs. – Dohlédací poštovní úřad Praha 25.

Rok 1948 berieme ako jeden z medzníkov ohraničujúcim časové obdobia vydávania časopisov. V tomto roku po tzv. „Víťaznom februári“ a prevzatí moci Komunistickou stranou Československa, došlo k významnému zníženiu počtu titulov vydávaných novín a časopisov. Aj napriek veľkej obľube českej a slovenskej mládeže, pri náklade 193 000  výtlačkov, tento politický stav zasiahol aj časopis VPŘED, ktorý bol donútený zlúčiť sa s časopisom JUNÁK do titulu JUNÁCI, VPŘED!

Nestor časopisu a jeden z hlavných redaktorov Jaroslav Foglar dostal výpoveď a v poslednom čísle VPŘED 3.ročník (1947-48) číslo 45 sa s čitateľmi lúči slovami:

VŠEM ČTENÁŘSKÝM KLUBŮM A JEDNOTLIVÝM  ČTENÁŘŮM. Hoši a děvčata, jak jste si už určitě přečetli na 2. stránce, tímto číslem se končí život časopisu „Vpřed“. Od září počne vycházet časopis nový, který vznikne sloučením časopisů „Junák“ a „Vpřed“. Do redakce tohoto nového časopisu jsem nebyl přibrán a proto se dnes s vámi se všemi srdečně loučím. Co zamýšlí s mými kluby nová redakce, dovíte se jistě v 1. čísle nového časopisu. Doufám, že moji myšlenku čtenářských klubů, která se po tolika let osvědčovala jako dobrá, nová redakce příliš nepozmění, a že vám dá možnost k další klubovní činnosti.  Jaroslav Foglar.

Dôvod zlúčenia časopisov uvádza redakcia takto:

MILÍ ČTENÁŘI, byli jste snad překvapeni novým vzhledem i novým obsahem našeho časopisu a tážete se, co je důvodem této změny. Příčinou toho všeho je snaha po lepším a dokonalejším časopise a také nutnost šetřiti papírem pro naši republiku.

To, že jsme pro vás provedli sloučení dvou časopisů pro mládež, Junáka a Vpředu, v časopis jediný, bylo především umožněno únorovou revolucí a jedním z jejich důsledků – sjednocení mládeže u nás. Jsme teď všichni členy Svazu české mládeže, jediné naší mládežnické organisace.

A protože členové Svazu české mládeže, kteří jsou mladší než patnáct let, se jmenují junáci a zabývají se junáckou výchovou, proto jistě i vy budete se přihlašovat všichni do jejich řad a budete rádi číst svůj časopis, který vám který vám neopomene o junáctví přinášet co nejvíc zpráv.

Nový časopis, který se bude řídit zkušenostmi obou svých předchůdců, chceme samozřejmě učinit časopisem opravdu nejlepším. Proto vás všechny zveme, abyste nám hojně v této práci pomáhali svými radami a návrhy. Dělal časopis dobře, je ovšem velká práce a ještě větší odpovědnost. Tuto odpovědnost si musíte také uvědomit vy, až nám budete psát. Musíte dobře uvážit, co bylo ve vašem dřívějším časopise dobré a jenom to dobré anebo ještě lepší nám doporučovat. Nesmíte se řídit jenom osobními zálibami bez ohledu na prospěch celku, ale podřizovat také své přání těm vyšším a výchovným cílům, ke kterým náš časopis vždycky musí směřovat. Nemůžeme vám jenom krátit dlouhou chvíli. Musíme vám pomáhat rozhojňovat vaše vědomosti tak, abyste jednou byli těmi nejlepšími občany naši socialistické republiky.

Těšíme se s vámi na tuto krásnou spolupráci a věříme, že náš časopis bude pro vás na řadu let nejlepším kamarádem.

Komix Rychlé šípy z poslednej strany nahradil seriál  ČESKY PIONÝR Dr. Emil Holub. Podľa knihy spisovateľa Vojtecha Lva (*1882 – +1974) „ZA VELKÝM DOBRODRUŽSTVÍM“, ho nakreslil český maliar a grafik Josef Paukert (*1915 – +1991). Vychádzal od 1.čísla až po číslo 22.

Číslo 24 – 43 ho nahradilo „Vyprávěním dalekého severu“ Antona Pospíšila, ktoré spracoval podľa knihy Allen Roya Evansa „SOBI TÁHNOU“.

V čísle 27 sa však SOBI TÁHNOU z poslednej stránky stiahlo do vnútra a nahradil ho komiks ilustrátora a spoluautora „Rychlých šípů“ Jana Fishera. Keďže Jaroslav Foglar, ako som už písal, dostal od vedenia vydavateľstva výpoveď, Fischer začal kresliť podobný seriál so scenárom (údajne) Karla Bureše. Bol zrejme šitý horúcou ihlou a tak sa príbeh skupiny chlapcov z jednej triedy formoval postupne od čísla k číslu, tak ako jeho názov Jiskrovci.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JUNÁCI VPŘED! z roku 1948-49, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu JUNÁCI VPŘED! – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *