JUNÁK – 30. ročník – 1947-48

Dnes archivovaná čísla časopisu JUNÁK z let 1947-48 pro detske-casopisy.cz  byla využita z projektu 100 let časopisu JUNÁK, jehož cílem bylo digitalizoval všechny vydané čísla. V článečku z 19.3.2014 jsme archivovali prvních 10 čísel 30. ročníku JUNÁKA. Dneškem je celý ročník digitalizován a archivován kompletně!

Tento ročník byl na dalších 20 let posledním, protože další školní rok už přestal časopis JUNÁK existovat. I když v posledním čísle redakce avizuje, že po prázdninách čeká čtenáře překvapení „v našem časopise JUNÁCI, VPŘED!„, jednalo se o překvapení nemilé. Úroveň časopisu se opět snížila a trend byl ukončen v roce 1951, kdy se už časopis jmenoval VPŘED PIONÝŘI – v září 1951 už další číslo nevyšlo a časopis pro nezájem zanikl.

Šéfredaktorem 30.ročníku (1947-48) týdeníku junácké mládeže byl Jaroslav Novák – Braťka, zakladatel a vůdce slavného pražského vodáckého oddílu „PĚTKA“. Jiný slavný vůdce a spisovatel Jaroslav Foglar – Jestřáb v tomto čase už v redakci JUNÁKA nepůsobí, přešel do „konkurenčního“ časopisu VPŘED.

V tiráži časopisu (11. číslo) lze číst:JUNÁK týdeník junácké mládeže, číslo 11 – Majitel a vydavatel: Junák, ústředí skautské výchovy. Redakce: PRAHA II, Štěpánská ulice číslo 61, telefon 285-69. Administrace: Praha II, Václavské náměstí 36, telefon číslo 214-51. – Vedoucí redaktor: Jaroslav Novák. – Odpovědný zástupce listu: redaktor Jiří Lapáček – Jasan. – V redakční radě Jarmil M. Burghauser a Josef Starec. Tiskne Melantrich a. s., Praha. – Používání novinového poštovného povoleno pod číslem IA-2372-OB, dohlédací pošt. úřad Praha 25. Cena výtisku Kčs 2,50. Toto číslo vyšlo 13. XI. 1947.“

Časopis JUNÁK byl tištěn na formátu 27,5 x 18,5 cm, byl číslován průběžně a má celkem 704 stran – nikoli 698 jak je uvedeno v posledním čísle, protože došlo k chybnému stránkování 491 až 506 (přestože v předešlém čísle je správně 481 až 496).

Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1. DÍL se na straně 62 zmiňuje:

Třicátý ročník (1947- 1948) poznamenala již krizová situace poválečných poměrů. Nejprve zde vychází pokračování seriálu Roy a jeho Bobři (č.1-9/1948). Záhy je ale příběh z technických důvodů přerušen (nejsou už prostředky na přetiskování zahraničních seriálů) a k nelibosti čtenářů zůstává neukončený.
Zadní stranu obálky pokrýval po prvních čtrnáct čísel domácí napínavý skautský seriál psaný i kreslený Pavlem Vječnerem Tajemství bažin (příběh skautské družiny Sobů). Skauti si vyjeli na třídenní výlet do Jižních Čech, do kraje zrádných rašelinišť a záhad svítících bludiček. Pobyt měli zajištěný v opuštěném klášteře, bývalém skladišti nedaleké továrny na porcelán. Chlapci si tam prožijí dobrodružství: všimnou si tajemného světla z bažin i signálů z kláštera a usvědčí správce z nekalostí – krádeže porcelánu.“

Wikipedie:

Skaut je nejstarší skautský časopis pro mládež vydávaný v českých zemích, jeho první číslo vyšlo 15. ledna 1915. Redaktorem byl tehdy A. B. Svojsík, podíleli se i členové Pražské Dvojky. Časopis vychází doposud, přestože jeho vydávání bylo několikrát přerušeno, a to zejména z politických důvodů, v roce 1940 (obnoveno 1945), 1948 (obnoveno 1968) a 1970 (obnoveno 1990). Název časopisu se postupem času měnil, od původního „Junák“ přes různé varianty, nejčastěji „Skaut – Junák“ , po jeho dočasném sloučení s časopisem Vpřed roku 1949 také „Junáci Vpřed“, až k současnému „Skaut“.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JUNÁK z let 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu JUNÁK – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu JUNÁK zde >>>

2 thoughts on “JUNÁK – 30. ročník – 1947-48

  1. Dobrý den.
    Nějak jsem tenhle článek nepochopil. 30. ročník Junáka už byl v archivu digitalizován kompletně, ne jen prvních deset čísel, jak je zde uváděno…??
    Děkuji, František Brejcha – ČÁRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *