KARAVANA – čtyři čísla z roku 1984

Dnes archivovaná čísla edice – časopisu KARAVANA z roku 1984 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr Kriz. Veliký dík!

Z tiráže čísla 173 lze vyčíst: „ZDENĚK MAREŠ • TVŮJ MAJESTÁT, KRÁLI  Svazek č. 173 Řídí Hana Krubnerová Ilustroval Gustav Krum. Graficky upravil Jan Hejda. Obálku navrhl James Janíček. Vydal jako svou 6862. publikaci Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, v Praze roku 1984. Odpovědná redaktorka Hana Krubnerová. Výtvarný redaktor Jaromír Zápal. Technická redaktorka Jitka Pavlíková. Ze sazby písma Public vytiskla Severografia, n. p., závod 1, Liberec. 16,34 AA (text 14,57, ilustrace 1,77), 16,40 VA. Náklad 71000 výtisků. 1. vydání. 13-853-84 14/64 Cena výtisku 7,– Kčs © Albatros, 1984 © Zdeněk Mareš, 1984 Illustrations © Gustav Krum, 1984

Wikipedia o KARAVANĚ uvádí: „… Později (od roku 1967) začaly vycházet, v edici stejného jména, mnohem známější a oblíbenější sešity (v nákladech i přes 100 000 výtisků). Sešity (4°, t.j. 29,8 x 24,0 cm) byly číslované (téměř 250 sešitů). Tyto sešity se formátem a brožovanou vazbou podobaly prvorepublikovým Rodokapsům (Románům do kapsy). Výběrem děl (rodokapsy se dnes považují za brak či škvár) se ale sešity Karavany podstatně liší. V edici sešitových Karavan byly ale občas vydávány i díla autorů východního bloku (SSSR, NDR, BLR, PLR ale i Československa) poplatné dané době. Sešity byly uvnitř černobíle ilustrovány (často např. Zdeněk Burian). Papírová obálka byla ilustrována barevně, ovšem stále na způsob jednolitě barevných ploch v černě tištěném linorytu. V prvních číslech (1–56) byl i román na pokračování. Na obálce (poslední dvě strany) pak různé zajímavosti, nebo reklama na knihy (i v jiný edicích) SNDK….“

KARAVANA je typický příklad „útvaru“ na pomezí časopisu a sešitové románové edice. Prvně jsme i ní psali 8.12.2014. Pro ty, kteří by se chtěli dozvědět ještě více, odkazuji na článek Roberta Pavelky ze 16.5.2021, který jej psal pro detske-casopisy.cz – o sérii 246 čísel vydání edice KARAVANA. Robert Pavelka je mimo jiné spoluautor dvoudílné ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání edice KARAVANA z roku 1984, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu KARAVANA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla KARAVANY zde >>>

 

2 thoughts on “KARAVANA – čtyři čísla z roku 1984

  1. Dobrý den,
    ráda bych se stala členkou, našla bych staré Karavany kolem roku 1984. Jak mám postupovat – naskenuji titulní listy a dáte mi vědět, zda je už někdo nezpracovává nebo existuje seznam zatím nezpracovaných Karavan?

    Děkuji za info, pěkný den
    Marie Klesová

    1. Podívejte se, které KARAVANY jsou už na webu archivovány a pošlete seznam těch ostatních, které můžete digitalizovat. Já takový seznam porovnám s těmi čísly, které máme už digitalizované a ještě nejsou na webu. Z vašeho seznamu odmažu, ty které už máme, a pošlu vám jej zpět. Jakmile dodáte alespoň jedno správně digitalizované číslo (pravidla na https://detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/pravidla-ktera-je-nutno-dodrzet-10-bodu/ ), zřídím vám přístup do KNIHOVNY na webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *