KOMETA – 1991 – tři čísla

Digitalizaci komiksového časopisu KOMETA pro detske-casopisy.cz zajistil téměř „výhradní digitalizátor tohoto titulu“ Jiří Z.  – patří mu velké díky!

Dnes archivujeme čísla z doby, kdy náklad KOMETY už zdaleka nedosahoval závratných 250.000 výtisků – v tiráži se už informace o nákladu nevyskytuje.

PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II. DÍL, strana 207-208: „Výhodou Komety bylo i to, že byla celobarevná, což zejména na začátku vycházení zvyšovalo její atraktivitu v šedi ostatních tiskovin. Rozsahy otiskovaných komiksů byly různé. Od jednostránkových přes středně krátké až po epické příběhy čítající několik desítek stran, které se vinuly několika po sobě jdoucími čísly. Zastoupeny byly rovněž cykly neboli série s jedním hlavním hrdinou. Mimo originálních autorských scénářů posloužily jako předloha i četné literární útvary, od povídky až po romány. V době svého vrcholu začala Kometa uvolňovat komiksové přebytky do svých paralelních vydání (Magazín Komety, Kometka, Knihovnička Komety a další) . Nutno poznamenat, že René Mucha založil později vydavatelství Comet a plynule tam pod jeho křídla přetáhl Kometu. Tam začal vydávat i další časopisy a knížky. Rovněž zde vyšlo tolik ceněné a předtím nedostupné dílo Káji Saudka Muriel a andělé (1991), jehož kdysi nenávratně ztracené originály se objevily v nakladatelství Mladá fronta v podobě kovolistů i filmů, a kdesi ze severních Čech zase k samotnému kreslíři doputovala použitelná maketa této kdysi připravované knížky. Takže zbývalo už jen tisknout, a kultovní hrdinka Muriel byla v celé své barevnosti na světě. Ale opět se projevila podivná ruka „osudu,“ když se ztratila neznámo kam původní obálka, takže Kája Saudek musel nakreslit novou. Bohužel rozdíl v kresebném stylu kreslíře byl znatelný. Stejná kresba pak rovněž vyšla jako plakát. Kometa začala spolupracovat s Comics klubem československým a soutěží „Bemík“. Uvažovala rovněž tisknout frankofonní komiksy (reklama v časopise), z čehož později sešlo, ale několik maďarských seriálů se objevilo v Knihovničce Komety.
Nové vydavatelské poměry, živelné počátky tržní ekonomiky, možnost velkého výběru dalších dříve tabuizovaných témat, nedostatek atraktivních komiksů, rozpad distribuční sítě a následná nesolventnost vydavatele způsobily propad Komety na 20 000 výtisků (co by za to dnešní nakladatelské firmy daly!). A tak v roce 1992 skončila komiksová kometa svou čtyřletou nebeskou pouť a zmizela z oblohy. Celkovým počtem 36 vyšlých čísel vytvořila precedens, který zatím žádný seriálový časopis nepřekonal (nepočítáme-li Čtyřlístek).“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) KOMETU do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:

Kometa_(1991)_cislo_18

Kometa_(1991)_cislo_19

Kometa_(1991)_cislo_20

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *