Komiks ESKADRA ODVÁŽNÝCH z časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK 25. a 26.ročník – 1976-77

Dnešní výběr komiksu ESKADRA ODVÁŽNÝCH z časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK  pro detske-casopisy.cz digitalizoval Onuca. Veliké díky!

Kreslený seriál ESKADRA ODVÁŽNÝCH  byl publikován v časopise ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK  od 1.čísla 1976 do 26.čísla 1977. Autorem scénáře je  Jan Červený a dobrodružství čtyř kluků nakreslil Miroslav Březina.

ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK byl kulturně umělecký čtrnáctideník pro vojáky a širokou veřejnost. Snažil se seznamovat s „tvorbou předních umělců a pracovníků naší kulturní tvorby“. Vydávalo jej téměř čtyřicet let federální ministerstvo obrany  – v letech 1952-1990.

Kreslený seriál byl v téhle době doménou dětských a mládežnických časopisů. To, že redakce ČESKOSLOVENSKÉHO VOJÁKA sáhla i po této náplni (vždy jedna strana) lze zřejmě přičíst několika faktorům. Asi nejvíce samotné atraktivitě tohoto žánru, který v té době vycházel spíše sporadicky a jen ve vymezeném okruhu časopisů (ABC, PIONÝRSKÁ STEZKA, SEDMIČKA PIONÝRŮ, OHNÍČEK, …). Svoji roli zřejmě hrál i fakt, že nástup na dvouletou základní vojenskou službu byl ve věku 18 let (respektive v nejbližším půlročním jarním nebo podzimním termínu) po ukončení studia. A čerstvě plnoletí chlapci ještě živě pamatovali nedávný čas, kdy jako dvanáctiletí hltali třeba RYCHLÉ ŠÍPY. Je logické, že v kontextu doby a zaměření časopisu, musel být komiks patřičně ideologicky ochucen.

Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL (2012) na straně 137 uvádí:

„I měsíčník ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK navázal na trend chlapeckých seriálů, a tak zde v letech 1975-76 nalézáme seriál  ESKADRA ODVÁŽNÝCH (J.Červenka, M.Březina) o partě pionýrů, která pátrá po ukradených obrazech. Čtenáři byli vtaženi do pátrání, a když odeslali odpověď na soutěžní otázku, měli naději na výhru.“

To, že se seriál snažil dosti kopírovat RYCHLÉ ŠÍPY se nezdá jenom mně. Dohledal jsem, že i Olga Bezděková (PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL (2012), strana 119) o tom píše:

„…. Pokud se týče výtvarné kompozice seriálu RYCHLÉ ŠÍPY, která snad vyvolala přízvisko „amerikanismus“, nezdá se, že by v obdobných seriálech současných a často epigonských stejná kompozice vyvolávala podobný úsudek. Máme na mysli například populární dlouhodobý kreslený seriál STRÁŽCI v ABC (V.Toman, L.Kovaříková, F.Kobík, 1966-1984, ovšem vycházel s přestávkami), …. anebo ESKADRA ODVÁŽNÝCH  v ČESKOSLOVENSKÉM VOJÁKOVI (J.Červený, M.Březina, 1976-77). V tomto posledním případě šlo o velice smělou napodobeninu RYCHLÝCH ŠÍPŮ po výtvarné stránce, která se jim však zdalena nevyrovnala. …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK v letech 1976-77, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany komiksu z časopisu ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *