Komiksová trilogie dvojice Foglar & Saudek

Dnešní tři čísla komiksu, který nakreslil Kája Saudek podle scénáře Jaroslava Foglara pro detske-casopisy.cz digitalizoval Pepak. Děkujeme!

Trilogii MODRÁ ROKLE – ZTRACENÝ KAMARÁD – JESKYNĚ SATURN z pera Jaroslava Foglara (*1907  +1999) skvěle výtvarně  zpracoval Kája Saudek (*1935 +2015) do komiksů, které vydala Česká speleologická společnost v letech 1987, 1988 a 1991 jako samostatné sešity.

Kreslená komiksová verze MODRÉ ROKLER od Jaroslava Foglara vyšla poprvé v roce 1984 jako interní tiskovina České speleologické společnosti nákladem 1000 kusů. Zajímavostí je, že polovina nákladu měla bílou obálku, zbytek šedou. V roce 1988 vyšlo v ČSS druhé vydání.

Ještě v roce 1989 vycházel komiks na pokračování (kolorován!) v časopise KOMETA (č.4-7) i v roce 2003 v souborném vydání komiksů Jaroslava Foglara pod názvem SVORNÍ GAMBUSÍNI.

P.Nosek v roce 1991 napsal na úvod třetího dílu téhle trilogie:

„Historie začala v zimě 1982-83, kdy jsem se, jako předseda Zlatého Koně – základní organizace České speleologické společnosti (pojmenované podle kopce v Českém krasu, v němž byly objeveny Koněpruské jeskyně), rozhodl vypravit se za spisovatelem Jaroslavem Foglarem a požádat jej, aby pro nás napsal scénář ke komiksu. Nedělal jsem si velkou naději, že by mé prosbě vyhověl, ale přesto jsem ho navštívil, abych si od něho nechal podepsat knížku. Výsledkem byl podpis smlouvy, kterou se pro ČSS zavázal vytvořit scénář kresleného seriálu Modrá rokle (tehdy, 18. ledna 1983, kdy byla smlouva podepsána, měl pracovní název „Modrá hlína“). Pomohla mi přitom šťastná náhoda: pan Foglar měl námět na povídku, kterou už z jedné třetiny rozpracoval, ale protože nebyla naděje, že by kniha mohla někdy vyjít, nedokončil ji. Kreslený seriál mu tedy poskytl možnost námět využít. Zprvu sice projevoval trochu nedůvěru, když jsem trval na kreslíři, jehož jméno jsem mu nechtěl prozradit (Kája Saudek, s nímž jsem počítal, měl totiž nálepku tvůrce silně eroticky zabarvených komiksů a málokdo si ho dovedl představit v tak odlišném žánru), ale když jsem mu ukázal několik Saudkových kreseb, bez námitek souhlasil. ..“

Podle svého komiksu napsal později Jaroslav Foglar poslední román, který vyšel knižně v roce 1994 –  MODRÁ ROKLE (databazeknih.cz): Hlavní postavou knihy je třináctiletý sportovec Denny, který se vážně zraní na kluzišti. V nemocnici se seznámí s vrstevníkem Oldou a ten jej později přivede do klubu Saturn. S novými kamarády prožije Denny mnohá dobrodružství. Jednou se společně vydají do opuštěného lomu pro jakousi namodralou hlínu, kterou vykupují dva kumpáni, Haryk a Milda. Přitom objeví krasovou oblast plnou skalisek a podzemních prostor, částečně nepřístupných. U jezera velké rozlohy přijdou na stopu dvou neznámých školáků a zjistí, že jeden záhadně zmizel a druhý ho marně hledá. Pouze zpola zatopený člun skýtá jakési tragické vysvětlení. Rozhodnou se pomoci kamarádovi v jeho pátrání a rozluštit záhadu.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ČOLÁK & DOLÁČ z roku 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ČOLÁK & DOLÁČ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *