Komiksy ze SVĚTA SOVĚTŮ – 32.ročník – 1968

Dnes archivované čísla, respektive výběr kreslených seriálů z časopisu SVĚT SOVĚTŮ z roku 1968 pro detske-casopisy.cz  digitalizovali Petr S., Onuca a Jan M. Veliký dík!

Kvalita digitalizace není ideální (a u RUMCAJSE je jen černobílý sken), ale třeba se brzy najde některý z návštěvníků tohoto webu, který dodá kvalitnější PDF.

 

Ani nie deň po uverejnení príspevku nám zaslal kvalitnejší a farebný sken damro. Ďakujeme! PDF aj titulný obrázok je už vymenený.

Týdeník SVĚT SOVĚTŮ vycházel do roku 1968, navázal na něj SVĚT SOCIALISMU (1968-1990), který byl povinně k dispozici na všech středních školách v rámci nezbytného, ideologicky správného působení (studenty dvojsmyslně titulovaný SS, dle počátečních písmen názvu).

Je známo, že obraz světa předkládaný časopisy není obrazem zcela reálným, ale konstruovaným s ohledem na rozličné cíle. U časopisu SVĚT SOVĚTŮ to pochopitelně platilo taky. Redakce si toho byla bezpochyby vědoma, snad proto se v posledním roce (1968) rozhodla publikovat i kreslené seriály, u kterých byla výše uvedená skutečnost přiznaná a čtenářům jasná.

Kreslený seriál RUMCAJS vycházel z popularity tehdejšího televizního VEČERNÍČKU, který byl premiérově vysílán v roce 1967 (prvních 13 dílů) pod názvem O LOUPEŽNÍKU RUMCAJSOVI. Pro SVĚT SOVĚTŮ jej podle Václava Čtvrtka kreslil Radek Pilař. Vycházel v časopise SVĚT SOVĚTŮ v roce 1968 od čísla 21 do čísla 33.

Kreslený seriál JAK VYHYNULI UPÍŘI NA RUSI je dílem Miloše Švandrlíka a Jiřího Wintera. Vycházel v časopise SVĚT SOVĚTŮ v roce 1968 od čísla 22 do čísla 34. Původně mělo vyjít dílů více, protože poslední stránku SVĚTA SOVĚTŮ měli Švandrlík s Nepraktou přislíbenou na celý rok, ale redakce se rozhodla po srpnových událostech další díly již nevydávat. Originály nakreslených dílů se nedochovaly, protože archiv redakce SVĚTA SOVĚTŮ byl po 21.8. 1968 údajně spálen.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu  SVĚT SOVĚTŮ v roce 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované kreslené seriály z časopisu SVĚT SOVĚTŮ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla SVĚT SOVĚTŮ  zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *