Kompletní ELEKTRÓN – 10.ročník – 1982

Dnes archivované čísla časopisu ELEKTRÓN z roku 1982 pro detske-casopisy.cz  digitalizoval některý z více než 150 spolupracovníků – moc se omlouvám, ale nepoznačil jsem si kdo mi je poslal 🙁 Ale i tak – veliký dík!

V tiráži 10.ročníku je uvedeno: ELEKTRÓN – MESAČNÍK PRE MLADÝCH O VEDE A TECHNIKE. Vydává Slovenský ústredný výbor Socialistického zvázu mládeže vo vydavatelstve Směna. Šéfredaktor: Ing. Eduard Drobný. Zástupca šéfredaktora: RNDr. Ladislav Gyórffy. Redakčný kolektiv: prom. biol. Milan Halčin, RNDr. Ivanka Kováčová a prom. fil. Alena Beleščáková, Grafická úprava: Jozef Trabalka, Sekretariát: Marta Valková.

Včetně čtyř stran obálky, měl ELEKTRÓN celkem 68 stran, stál 3 Kčs a vycházel podle kalendářního roku, každý měsíc.

Na druhé straně obálky a na předposlední straně (4 strany obálky nebyly číslovány) vycházel kreslený seriál SLNEČNÉ JAZERO, který podle Ludvíka Součka psala Kamila Stašková a kreslil slovenský komiksový klasik Jozef Schek (Babušek). Jsem přesvědčen, že publikování komiksů Jozefa Scheka mělo velký podíl na počtu předplatitelů časopisu ELEKTRÓN.

ELEKTRÓN byl časopisem Slovenského ústredného výboru Socialistického zvazu mládeže, je proto pochopitelné, že musel náležitě akcentovat „program komunistických a robotníckych stráň jednotlivých krajin socialistického tábora, kde prioritné miesto patří výchove mladej generácie, jej politickému a odbornému rastu.“ V kontextu doby je pochopitelná přednost politického růstu před růstem odborným 🙂

Věda a technika byla obsažena v podtitulu časopisu ELEKTRÓN a tak pořádání technických soutěží patřilo k přirozeným redakčním aktivitám. Aby bylo možno doložit odpovídající politickou aktivitu redakce časopisu, bylo vhodné KONŠTRUKTÉRSKU SÚŤAŽ uspořádat NA POČESŤ ZJAZDU SZM V SSR (pro ty později narozené  překládám zkratku SZM V SSR: Socialistického svazu mládeže v Slovenské socialistické republice).

Didaktické podání témat bylo podporováno přehlednými doplňujícími informacemi, jako například MEDZINÁRODNÁ SÚSTAVA JEDNOTIEK SI:

Podobně jako se v České republice o předklání vizí a moderních trendů snažily časopisy VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI (pro ty starší mládežníky) nebo ABC (pro ty mladší), snažil se ve Slovenské republice o totéž časopis ELEKTRÓN (zacílený na obdobnou věkovou skupinu čtenářů jako české VTM).

Několik stran v 10.ročníku časopisu ELEKTRÓN zabírala pravidelná rubrika PRE KONÍČKÁROV.

Zajímavý je záběr ELEKTRÓNU i na filatelisty. Ale lásku k poštovním známkám dokázal využít i MLADÝ HLASATEL.

Doby, kdy šla pračka opravit vlastníma rukama už jsou pro většinu z nás pryč, ale před 35 lety dolázal ELEKTRÓN poradit i v tomto směru.

Na konci každého čísla přinášel ELEKTRÓN celostránkovou „humornou“ fotografii s patřičným textovým popiskem v zápatí, v rubrice A EŠTĚ JEDEN „CVAK“ FOTOAPARÁTOM:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ELEKTRÓN z roku 1982, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ELEKTRÓN – kliknutím na náhled strany:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *