10. 9. 2024

Kompletní MLADÝ ZLÍN – 3.ročník – 1933-34

 

 

 

Dnes přidávám třetí ročník časopisu zlínských dětí. O časopise se již psalo u předchozích ročníků. Můžete si tak přečíst bližší informace na  https://detske-casopisy.cz/mlady-zlin/ (přístup pouze pro registrované). Měsíčník vydávali žáci  Masarykových škol ve Zlíně.

V tomto ročníku chybí obálky jednotlivých čísel a také je méně reklamy. Podle počtu stránek je ale možné, že čísla nejsou úplná. V třetím ročníku opět přivítala redakce své čtenáře a upozornila na zásady, které je potřeba dodržovat ve styku s redakcí.

Z knihy Eduarda Basse (1. 1. 1888 – 2. 10. 1946) Klapzubova jedenáctka – uveřejňoval Mladý Zlín na pokračování kapitoly o Klapzubácké plavbě v oceánu. Zajímavostí bylo, že se na redakci obrátila děvčata z jedné třídy, aby redakce přestala tento výňatek z knihy uveřejňovat, že je to nezajímavé. Redakce k tomu vyhlásila školní referendum, zda tuto kapitolu románu dokončit. Ilustrace ke Klapzubákům si kreslili sami žáci.

Jako obvykle zde byli příspěvky čtenářů, povídání z letních táborů, zážitků z různých výletů, brigád a prací jednotlivých kroužků. V žádném čísle nechyběly ani básničky.

Redakce pokračovala se seznamováním práce žáků v kroužcích a hlídkách, ve zprávách ze samospráv tříd, sportovních akcí a dalších aktivit žáků. Nechyběly ani hádanky, veselý koutek a také krátký kreslený seriál od  žáků 3.a – Příhody skauta Puntičkáře.  Filmová hlídka  žádala změny při nedělních filmových představeních v kině.

Technická hlídka se v tomto ročníku věnovala papírovým výrobkům. Jak vyrobit obal na knihy a sešity, jak si vyrobit papírové krabičky, a v té době oblíbené lepení obrázků na tvrdý papír a jejich zveřejňování na nástěnce, nebo je ukládat do vyrobených desek. Nezapomnělo se ani na výrobu komorového draka.

Redakce se rozhodla začátkem roku, že bude odměňovat žáky za vykonané různé práce pro školu mimo vyučovací povinnost.

Čtenáři byli seznamováni s citáty významných osobností  např. presidenta T.G. Masaryka

Žáci zlínských škol zjistili, že  zejména školy ve větších městech mají svou hymnu. Proto byl požádán pan Jindřich Barcal, aby  se ujal práce na vytvoření textu  hymny na Křičkovu píseň: My jsme děti České republiky. Jak text ke zlínské hymně vznikl, vypráví Jindřich Barcal.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ ZLÍN z roku 1933-34, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MLADÝ ZLÍN – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ ZLÍN zde >>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *