Dnešní kompletní čísla časopisu OHNÍČEK z let 1973-74 pro detske-casopisy.cz digitalizoval Onuca a do PDF jako svoje „vstupní“ čísla upravil Skarel – moc děkujeme!
Šéfredaktorkou 24.ročníku časopisu OHNÍČKU byla Marie Lapáčková, která šéfovala časopisu v letech 1971-1986. Přímo o dnes archivovanému ročníku jsem našel nejvíc zasvěcené informace ve specializované literatuře – u Olgy Bezděkové.
Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.díl, strana 168: „Spolupráce populární kreslířky V. Faltové (Kocour Vavřinec, Mateřídouška) s V. Steklačem (Růžek) přinesla sérii několikaletých zábavných pohádkových seriálů: Mořští vlci a ďábelský doktor QQ, Mořští vlci ve vesmíru, Mořští vlci a sedm trpaslíků, Mořští vlci a poklad trpasličího krále, Sněhurka a trpaslík Dodo (1969-74). Seriálu předcházela soutěžní akce „Vysílání Velkého Piráta“ v minulém ročníku (č. 1-16/1968-69). Poslední šestnácté pokračování už bylo ve formě kresleného seriálu. Postavy seriálu – Velký Pirát, Šilhavý Leo a rorýs Emil se na stránkách Ohníčku na palubě Bouřliváka toulají po oceánu. Sytě barevné disneyovské obrázky jsou opatřeny bublinkami s textem.
Piráti se od královského rádce Dodo dovídají o válkách mezi trpasličími kmeny, o dějinách trpasličí říše, o narození prvního trpaslíka z pštrosího vejce a o vládě Velkého Trpa, zakladatele podzemní říše trpaslíků, „kdy vše bylo živé, domy, lyže, míče“. Zmínka o kouzelné knize Abraka přinutí Piráty vydat se na cesty a Abraku získat. Jejich pouť sleduje chamtivý Dr. QQ.
Prostředky k pobavení nalézají autoři i v klasických pohádkách – hrdinové z pohádek se integrují do seriálu a chovají se novodobě: Červená karkulka krmí vlka s bolavou „šestkou“ neuralgenem. Piráti předvídají, co se v pohádkách má stát, a varují hrdiny.
Některé epizody svým rozvržením připomínají scénu divadla (postranní šepot). Zvýšení komičnosti působí řeč opic, kterou umocňuje písmeno C (Cizinec, Crál apod.). V nápadech nechybí ani čarostroj, přístroj k pronikání do minulých časů.
Seriály o Mořských vlcích získaly značnou oblibu u dětských čtenářů svou laskavou pohádkovou atmosférou a výtvarným pojetím.“
„Karel Franta se připojil k výtvarným adaptátorům literárních předloh a na motivy románu L. Lagina „Starik Chottabyč“ zpracoval seriál pod názvem Neuvěřitelné příhody Volky Kostylkova a džina Chottabyče (1972-74, 43 x). Vděčná zápletka o vysvobození džina Chottabyče z tisíciletého zajetí Vovkou, kterému džin za odměnu slíbí splnit každé přání, vystačila na čtyřicet tři dvoustránkových pokračování. Prolínání současnosti a minulosti způsob uje komické situace: Džin například napovídá Vovkovi u zkoušky, ale jeho vědomosti jsou staré tisíc let…“
Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.díl, strana 173: „Teprve dlouhodobý kreslený příběh Aleňáci – nevšední i všední příběhy pionýrské družiny (I. Pechar, D. Dvořáková, 1972-75, 64x ) se přiblížil oblíbeným chlapeckým seriálům. Vystupují zde party dětí, které proti sobě bojují (Aleňáci, Čepičkáři). Předmětem sporu je například přízeň starého plavčíka a přístup na plovárnu. Čepičkáři poskytovali plavčíkovi pomoc, za kterou ale vyžadovali finanční odměnu. Aleňáci (pojmenování chlapecké družiny podle posledního člena, dívky, která si své postavení v klukovské partě musí vydobýt) zakročí a donutí Čepičkáře k brigádě a k úhradě peněz plavčíkovi.“
Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.díl, strany 174-175: „Dobrodružně-fantasticko-vědecko-utopickou tematiku zastupují v Ohníčku dva seriály zpracované na námět Ivo Pechara. Maloval je černobíle Theodor Pištěk a byly doplněny bublinkami s textem psaným na stroji. Seriály procházejí časopisem v dvoustránkovém rozsahu vždy po dva roky. Na přelomu ročníku je zhusta slovně zopakován děj předešlého ročníku.
Bájná Atlantida, speciální ponorka, sopečné výbuchy, obavy z geologické katastrofy, to je námětem prvního seriálu Profesor Dugan (1973-75 , 53 x ) .
Rozpory vzniklé na palubě ponorky, kterou vědecký štáb OSN poslal provést podmořský hlubinný vrt a uvolnit tak sopečné napětí pod zemskou kůrou, přerostly v nebezpečnou rivalitu: zabránit geologické katastrofě, anebo pátrat po zmizelé Atlantidě a jejích pokladech? Napínavý příběh plný vyhrocených okamžiků se uzavírá vítězstvím. Vrt se zdaří, geologická katastrofa je odvrácena a pátrání po zmizelé Atlantidě odloženo.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání 24.ročníku časopisu OHNÍČEK v letech 1973-74, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany: