I dnešních 24 čísel časopisu OHNÍČEK – 29.ročník z let 1978-79 pro detske-casopisy.cz do PDF převedl Josef M. Děkujeme!
Článeček 28.11.2015 na tomto webu přinesl kompletní archiv 28.ročníku OHNÍČKU (1977-78) spolu s průvodním textem k obsahu. I v dalším – 29.ročníku OHNÍČKU většina kreslených seriálů či rubrik pokračovala. Dnes tedy omezím text článku na minimum, více informací je zde >>>.
Komiksově zpracovaný román Ch.Dickense OLIVER TWIST vycházel v OHNÍČKU od 1.čísla 28.ročníku (září 1977) až do 24.čísla 29.ročníku (srpen 1979) – v každém čísle dvě strany. Archivací kompletního 29.ročníku je tedy k dispozici všech 96 stran.
HAVRANÍ DOGA je rovněž kreslený seriál, který OHNÍČEK otiskoval od září 1977 do srpna 1979 – dneškem je na našem webu k dispozici všech 96 stran.
Obrázky Gustava Kruma mají svůj neodolatelný půvab. Škoda, že ve 29.ročníku OHNÍČKU bylo otištěno jen 6 jeho původních kreseb (z toho jedna na titulní straně OHNÍČKU číslo 2). Ve 26.ročníku OHNÍČKU ilustroval Gustav Krum v každém čísle OBRÁZKOVÝ KABINET DĚJEPRAVY, který psal Alexej Pludek. Povídka STATEČNÝ KNÍŽE (OHNÍČEK č. 24) od polského spisovatele Czeslawa Kuriata nemohla být tedy ilustrována nikým jiným 🙂
I ve 29.ročníku OHNÍČKU pokračoval na dvou stranách kreslený seriál BARBÁNEK. Vycházel zde od roku 1976 až do roku 1984. Psal jej Jiří Havel a kreslila Věra Faltová.
OTAZNÍKY DETEKTIVA ŠTIKY psal Jiří Lapáček a kreslil Jiří Kalousek. V OHNÍČKU začal seriál vycházet v roce 1971 a s roční přestávkou byl otiskován až do roku 1984 – v tomto období bylo otištěno 146 stran.
Ke komiksu KOUZELNÁ LUCKA, který v OHNÍČKU vycházel od roku 1975 do roku 1983 a bylo otištěno 192 mini příběhů, dodávám jen to, že více o tomto seriálu bylo publikováno 22.10.2015 🙂
Novým „komiksem“ (po dvouleté přestávce) byl ve 29.ročníku OHNÍČKU seriál VŠUDYBYLOVÉ. Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL píše na straně 173: „Linii vzdělávacích seriálů zabalených do chlapecké tematiky sleduje velmi vzdáleně zábavný a soutěžní seriál Kvíz družiny Všudybylů (D. Dvořáková, 1975- 76; 1978-79, 48x ). Oddíl pionýrů putuje po pamětihodnostech v různých místech republiky a čtenářům klade dotazy. Seriál je doplněn krátkými informacemi i fotografiemi objektů. Po delší pauze pokračuje seriál pod názvem Výpravy Všudybylů za suvenýry. Jejich cestovatelské nadšení, putování po vlastech českých, umožňuje klást čtenářům soutěžní otázky, kde to vlastně hrdinové byli. Obrázky jsou provázeny bublinkami a textem o historii ČSSR, ale v dalších číslech časopisu je historický text nahrazen různými zvláštnostmi. Nedochází však ani k napínavému seriálu ani k poutavému přibližování vytčeného cíle – znalosti pamětihodností naší republiky. Forma kresleného seriálu se minula s účinkem. Nepodařilo se vytvořit psychologicky výrazné hrdiny, a tak snad zůstal jen sympatický pokus o podání vzdělávacího výkladu a upozornění na památky v naší vlasti.“
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1978-79, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:
Hezké vzpomínání 🙂