Dnešní číslo časopisu OHNÍČEK – 37.ročník z let 1986-87 pro detske-casopisy.cz dodal Onuca a do formátu PDF převedl Josef M. Veliké díky!
V tiráži časopisu je uvedeno: OHNÍČEK – zábavný čtrnáctideník, nositel zlaté medaile Za socialistickou výchovu. – Vydává česká ústředni rada PO SSM v Mladé frontě. – Redakci řídí Svatava Hirschová. – Výtvarná redaktorka Věra Faltová.
Olga Bezděková ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL (2012) na straně 157 uvádí časopis slovy:
„Časopis československých dětí začal vycházet jako čtrnáctideník, od 3. ročníku jako měsíčník, v 70. letech se vrátil k původní periodicitě a k charakteristice zábavný čtrnáctideník. Ohníček vydávala Česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě a byl určen dětem 1. stupně základní školy. V průběhu let se několikrát proměnil jeho formát i rozsah stran, který se pohyboval od dvaceti čtyř přes šestnáct a dvacet až k dvaatřiceti stranám.“
Časopis OHNÍČEK byl primárně tvořen pro pionýry – členy PO SSM (pionýrské organizace socialistického svazu mládeže – podřízené KSČ). Ale pamětníci ví, že drtivá část dětské populace byla členy pouze formálních pionýrských oddílů typu 1 školní třída = 1 oddíl. Však jsme také od našich rodičů slýchávali výstižnou charakteristiku „pionýr vychovává pro školu, skaut pro život“. Pro nezasvěceného čtenáře: v roce 1981 měla PO SSM 1,5 milionu pionýrů a jisker (Vítězslav Pokorný – Kronika 35 let budování jednotné dětské a mládežnické organizace v Československu (Mladá fronta, 1984), strana 63). Po sametové revoluci klesl počet členů na cca 40 tisíc (v současnosti cca 20 tisíc – je třetí největší organizací v oblasti práce s dětmi a mládeží).
Snaha o zlepšení činnosti formálních pionýrských oddílů je patrná i z dobových časopisů (OHNÍČEK, PIONÝR, PIONÝRSKÁ STEZKA, SEDMIČKA PIONÝRŮ, ABC). OHNÍČEK měl pro tyto účely pravidelnou rubriku KORMIDLO.
K pravidelným celostátním pionýrským srazům patřily ty na louce pod zámkem v Hradci nad Moravicí. OHNÍČEK, jakožto „pionýrský“ časopis, pochopitelně o těchto setkáních přinášel nepřehlédnutelné reportáže – SETKÁNÍ POD BÍLOU VĚŽÍ.
Stránka podněcující fantazii a literární tvořivost – POVÍDKA S OTEVŘENÝM KONCEM – se v OHNÍČKU objevovala pravidelně od 1.čísla 31.ročníku (1980-81).
Svatopluk Hrnčíř (*1926 +2014) byl v letech 1948-1986 redaktorem dětských časopisů které se na tomto webu snažíme archivovat – JUNÁK, VPŘED, OHNÍČEK, PIONÝR, VĚTRNÍK. Jeho ŠIFRA ZTRACENÉHO MUŽE patří mezi asi dvacítku delších příběhů na pokračování, které v rámci své povídkové tvorby napsal pro dětské časopisy.
Josef Týč napsal podle povídky Kira Bulyčova (vlastním jménem Igor Vsevolodovič Možejko) scénář komiksu HVĚZDOLET V LESE. Nakreslila jej Eva Průšková a byl v OHNÍČKU otiskován na pokračování po celý 37.ročník (1986-87). Ačkoli byl Kiril Bulyčov čtenářům OHNÍČKU známý románem na pokračování o ALISE, Josef Týč vybral pro komiks méně známou povídku ke které kresby Evy Průškové úplně nesedí.
V předchozím ročníku OHNÍČKU vycházela ŠKOLA SEBEOBRANY, kterou ve 37.ročníku vystřídala TENISOVÁ ŠKOLA HELENY SUKOVÉ.
Poslední dvě strany OHNÍČKU byly věnovány komiksu BARBÁNEK, autorské dvojice Jiří Havel + Věra Faltová. V článečku z 12.11.2016 jsem si dovolil obsáhleji citovat Olgu Bezděkovou z její výpravné knihy PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ 1.DÍL (2012), kde na stranách 177-178 píše právě o BARBÁNKOVI.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1986-87, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany: