Dnešních 24 čísel časopisu OHNÍČEK – 38.ročník z let 1987-88 pro detske-casopisy.cz do PDF převedli Miroslav V. a Jana B. Děkujeme!
V tiráži časopisu se pro 38.ročník uvádí: OHNÍČEK – zábavný čtrnáctideník, nositel zlaté medaile Za socialistickou výchovu. – Vydává česká ústřední rada PO SSM v Mladé frontě. – Redakci řídí Svatava Hirschová. – Zástupkyně šéfredaktorky Renata Červenková. – Výtvarná redaktorka Věra Faltová.
I v 38.ročníku OHNÍČKU zůstal zachován grafický formát titulní stránky. V předchozím ročníku se střídaly kresby a fotografie, v dnes archivovaním ročníku byly na titulní straně výhradně kresby. Logo i jeho umístění zůstaly neměnné, textový komentář ke kresbě v pravé čtvrtině stránky taktéž.
U povídky UVĚZNĚNI V BATSYKAFU (OHNÍČEK č.1, strana 16-17) je zřejmě jedna z prvních publikovaných ilustrací Jiřího Grbavčice – tehdy dvaadvacetiletého. Ten, ač nebyl přijat na UMPRUM, nastoupil do práce, maloval do šuplíku a v roce 1987 nabídl své kresby redakcím ABC i OHNÍČKU. Obě redakce mu prý okamžitě nabídly spolupráci a nabídly mu ilustrování povídek. Později se jeho propracovanější samostatné kresby i komiksy staly nepominutelnou součástí zejména časopisů KOMETA, SKAUT-JUNÁK a BOBŘÍ STOPOU.
Rubrika KUK PIONÝRSKÉ KUKÁTKO se OHNÍČKEM prolíná minimálně od 23.ročníku – s různým grafickým ztvárněním i mírně obměněným názvem (KUKÁTKO, KUK KUKÁTKO).
Novinkou 38.ročníku OHNÍČKU je POK – POVÍDKA S OTEVŘENÝM KONCEM. Redakce se na konci stránky ptá – „Zaujal vás příběh? Co myslíte, jak by mohl pokračovat a skončit? Pokuste se to napsat a svá krátká dokončení nám pošlete do deseti dnů (adresa redakce je na 30. stránce). Do rohu obálky napište zkratku POK (povídka s otevřeným koncem). Několik zajímavých závěrů otiskneme a odměníme.“
TAJEMSTVÍ STARÉ ŠIPKY – tento čtrnáctistránkový kreslený seriál jsme 4.11.2015 archivovali. Vycházel 1.-7. čísle 38.ročníku OHNÍČKU.
Rubrika ZLATÝ KLÍČ (připravoval Eduard Mazálek) nevydržela pod tímto názvem celý ročník, ale přinášela praktické rady a návody i po té, co se tato stránka přejmenovala na ŠIKULKA (připravoval Libor Hofman).
ZAJATEC – čtení na pokračování pro OHNÍČEK obstarával Jiří Plachetka (*1927 +2012), který po srpnu 1968 odešel do „vnitřního exilu“ na svou chalupu a tam tvořil – psal román, cestopis, rozhlasové hry, dětské knihy, písňové texty….
Štefan Švec ve své „tlusté“ knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY RO DĚTI (1850-1989) píše na straně 164: „… Časopisy opět otiskují reakce a dopisy čtenářů, převážně pochvalné. K těmto reakcím také vyzývaly, stejně jako k zasílání dopisů, zejména od organizovaných dětských kolektivů. Častou formou komunikace se čtenáři se stávají otázkové rubriky, do kterých čtenáři píší dotazy a redakce (případně vybraný odborník) na ně odpovídá. Např. „Ptejte se – odpovíme“, „Ptejte se Živáčka – Živáček odpoví“ či „Šeptej“ v časopisu Ohníček, „Přímá linka“ v Pionýru atp“
Rubriku ŠEPTEM uvádí „Kul“ slovy: „…. dopisy čtenářů Ohníčku. A nebudou to dopisy ledajaké. Budou to dopisy psané šeptem… Dopisy o věcech, které vás trápí, o problémech, se kterými si nevíte rady. Máte-li starosti, napište mi. Nikomu vás neprozradím…“
KUBA KUBÍČEK SE PTÁ – je humorně laděná stránka s vtípky čtenářů i profesionálními kreslenými vtipy humoristů.
Stránka s graficky vyvedeným nadpisem TŘÁSNIČKY přinášela odlehčený informační mix ze světa doplněný černobílými fotografiemi. A taky zarámovanou tiráž časopisu OHNÍČEK.
ROBINSONŮV DEN (OHNÍČEK č.23-24) – šestistránkový kreslený příběh napsal Jiří Havel a nakreslil mistr dobrodružné ilustrace Miloslav Havlíček. Milan Krejčí na Komiksárium.cz uvádí: „Havlíčkovo nejaktivnější seriálové období ovšem začalo až v roce 1986 v dětském čtrnáctideníku Ohníček, který tři roky po sobě přinesl vždy v srpnovém dvojčísle šestistránkový kreslený seriál. První byl adaptací Verneova románu Vesnice ve vzduchu (č. 23-24/1986), druhému posloužilo dílo dnes již polozapomenutého německého spisovatele Roberta Krafta Ostrov v sargasovém moři (č.23-24/1987) a ke třetímu Robinsonův den (č.23-24/1988) napsal scénář Jiří Havel.“
BARBÁNEK – vycházel v OHNÍČKU od roku 1976 až do roku 1990. Psal jej Jiří Havel a kreslila Věra Faltová. BARBÁNEK se na nedlouho objevil i v časopise STEZKA (1990-1991) a naposledy vycházel ve SLUNÍČKU (2004-2009). BARBÁNEK vyšel taky knižně – s příběhy otištěnými v časopisech i novými stranami. Něco o tomto populárním komiksu píšu například i v článečku z 28.11.2015.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1987-88, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:
Stalo se nemožné. Vrátil jsem se do věku 10 let pryč, kdy v roce 1987 vyšel speciální výtisk Ohníčku s Barbánkem. Rád bych jej zdigitalizoval a nabídl do vaší digi knihovny.
Procházel jsem ročník ’87 a hledal případný odkaz na toto číslo.. zdá se, že je nemáte.
Můžu se podílet?
Díky, Petr
Dobrý den, https://detske-casopisy.cz/ohnicek-37-rocnik-1986-87-k/ – tady jsou aktuálně archivované OHNÍČKY z let 1986-87 a tady https://detske-casopisy.cz/ohnicek-38-rocnik-1987-88-k/ z let 1987-88.
Pokud máte SPECIÁL, který zde není archivovaný, budeme moc rádi za jeho digitalizaci (podle 11 bodů našich pravidel) a na oplátku vám rád pošlu přístup k aktuálně 11983 časopisům umístěným ve společné KNIHOVNĚ na detske-casopisy.cz